Pokud si tedy už uděláte radost a myslíte přitom i na své zdraví, určitě budete chtít, aby vám vydržely, co nejdéle. U bot na běhání je to stejné, jako s jinými botami či oblečením. Čím lépe se o ně budete starat, tím déle vám budou sloužit.
Při zanedbání péče se jejich životnost může výrazně zkrátit a rychle ztratí své odpružení a podporu, kterou vám při běhu poskytují. Jak se tedy k nim máme chovat?
Boty vyzouváte stylem výkop do rohu a rychle pod sprchu?
Tato metoda může být jistě uspokojující a taky šetří čas, ovšem ve výsledku budete muset kupovat dřív nové běžecké boty. Proto jestli chcete, aby vydržely déle, po běhu v klidu rozvažte tkaničky a uvolněnou botu vyzujte. To, že ji pak nemrsknete do kouta, je samozřejmostí.
Zápach z běžeckých bot a co s tím?
Ihned po skončení běhu boty zujte a nechte je dýchat, ideálně pod širým nebem. Jako prevenci používejte do bot správné běžecké ponožky, které nejsou z bavlny. Jde o dobrý odvod potu od chodidla, aby se nenacucaly a následně zbytečně nevznikalo prostředí ideální pro tvorbu zápachu.
Jestliže jsou boty po běhu vlhké, můžete použít trošku jedlé sody a s ní posypte vnitřek běžeckých bot. Nechte působit přes noc. Soda dokáže absorbovat vlhkost a pomůže i se zápachem.
Při přetrvávajícím zápachu vám pak asi nezbude nic jiného, než koupit nové vložky do bot.
Jak je to s praním bot na běhání v sušičce?
Počasí při běhu nemusí být vždy ideální, takže se občas můžete vrátit s mokrými nebo propocenými botami. Co vám pak napadne prvního je, co použít sušičku a boty rychle a pohodlně vysušit?
Jak asi tušíte, není to opravdu dobrý nápad. Běžecké boty jsou složeny z několika částí, které jsou v některých případech spojeny lepidlem. Při vystavení intenzivnímu a rychlému sušení může dojít k narušení struktury lepidla. To se pak projeví i na vlastnostech běžecké boty.
Jestliže nemáte možnost boty sušit venku pod oblohou, použijte např. ventilátor před nímž boty můžete pomalu vysušit.
Špinavé boty na běh a pračka?
Zvlášť při trailovém běhání se můžete vrátit s botami od bahna a špíny. Stejné to může být i pokud běháte v dešti nebo po něm na měkkém povrchu. Použít pračku nedoporučujeme, protože detergenty obsažené v pracích prášcích mohou opět narušit strukturu lepidla v botách.
Pro vyčištění použijte nějaký měkký kartáč nebo starý kartáček na zuby. Spolu s jemným mýdlem a vodou půjdou nečistoty krásně dolů. Rychlejší způsob je pak ten, že odstraníte z boty vložku a celou bodu ostříkáte proudem čisté vody. Zaměřte se hlavně na podrážky, aby tam nezůstaly zbytky bahna.
Potom stačí jen nechat uschnout. Ideálně venku pod otevřenou oblohou.
Můj běh: Jak běžci dosahující svých cílů? a Příbeh tenisky Nike

Redakce Horydoly.cz neovlivňuje komerční sdělení ani jeho obsah.