Charakterem připomínají spíše spotřebitelské úvěry, než klasické bankovní půjčky. Jsou určené k nákupu čehokoliv v co nejrychlejším čase a bez administrativního zdržování.
Obvykle si za ně klienti pořizují domácí spotřebiče nebo elektroniku, která jim právě dosloužila, někdy také služby, jako je dražší dovolená, výdaje na svatbu či pohřeb, urychlenou opravu bytu, a mnohdy také slouží k zaplacení předchozích dluhů.
Nečekaný výdaj je vždy nepříjemný a ne každý má dostatečnou finanční rezervu na svém bankovním kontě. Potom je třeba se obrátit na nebankovní finanční instituce, a zažádat u nich o půjčku.
Půjčka zdarma
Nejvýhodnější bývá půjčka zdarma. Tu poskytovatelé obvykle nabízejí klientům, kteří k nim přicházejí poprvé. Nezaplatí skutečně ani o korunu víc, než kolik si půjčí.
Důležité je ovšem dodržet všechna sjednaná pravidla a především dobu splacení. Pokud to neuděláte, přijdou vysoké sankce a z půjčky zdarma se jako mávnutím kouzelného proutku zlé čarodějnice stane drahá půjčka za velké peníze. Naskakují velká penále a vysoké úroky.
Zdarma se dá půjčit tisícikoruna, ale také několik desítek tisíc korun. Doba splatnosti se pohybuje od několika dnů do čtvrt roku. Vše je dobře vidět na internetových stránkách finančních institucí, od kterých se půjčujete peníze.
Chytrá půjčka
Smart půjčka je souhrnné označení pro jednoduché nebankovní úvěry. Důležité pro klienty je rychlé vyřízení žádosti po telefonu nebo na webu. Žadatel nemusí dokládat pravidelné příjmy, nikdo se ho neptá na výpis z registru dlužníků a není třeba ručitele.
Půjčit si lze částku od několika tisíc korun do několika desítek tisíc korun. Doba splatnosti se pohybuje okolo jednoho roku.
Za jednoduchost se ovšem platí. Jednorázový poplatek za sjednání úvěru vyjde na 500 - 1000 Kč, další poplatek za vedení úvěru stojí 4000 - 5000 Kč, účtuje se ještě za hotovostní výběr 3000 - 5000 Kč a je nutné počítat ještě s úrokem přes 20 % a sazbou RPSN přesahující 100 %.
Za to není potřeba mít ani bankovní konto, peníze doveze až do domu poslíček, nikdo se neptá, k čemu finance použijete. Pokud tedy budete opatrní a dodržíte dobu splatnosti, může být smart půjčka využitelná především v situacích, kdy nedosáhnete na klasický bankovní úvěr.
Dostane ji živnostník či podnikatel, který nemůže doložit pravidelné příjmy. Zaměstnanec, který nechce zaměstnavateli odhalit své finanční potřeby. Student, důchodce, či matka v domácnosti, kteří rychle potřebují peníze na konkrétní věci. Člověk vedený v registru dlužníků kvůli svým minulým či současným dluhům. A vůbec kdokoliv, který potřebuje mít peníze u sebe během několika hodin.
Strašák dluhů a insolvence
Splatit půjčku je důležité ve sjednaném termínu. Pokud to nestihnete, platíte velké peníze navíc. Může se ovšem stát, že je nezvládnete splatit vůbec. Není to nic příjemného pro vás ani pro toho, kdo vám peníze půjčil. Musíte se potom řídit podle insolvenčního zákona, dostanete se do rukou soudcům, insolvenčním správcům a věřitelům.
Ti všichni na něho dohlížejí, aby během tří let splatit aspoň 60 % svého dluhu a během další dvou let 30 % dluhu. Zároveň soud nechá prodat majetek dlužníka, aby s ním splatil aspoň část dluhu. Pouze senioři a invalidé mají výjimku. Soudy s nimi jednají speciálně tak, aby jim zůstal aspoň starobní či invalidní důchod.