Stoka Motolského potoka je součástí pražské stokové sítě. V Praze existuje jednotná kanalizační soustava (splašky + dešťová voda). Zkanalizovaný Motolský potok je součástí této stokové sítě a je to provozovaná stoka.
Komentář Martina Přibila: Keška je pouze 500x odlovená a oni nejsou schopni ji zrušit? 500x se nic nestalo a 2 mrtví k tomu = mortalita 4,0 ‰ (0,4 %). To je docela dost. Dál budou lákat děti do kanalizace? Nechápu.
Tématu se věnuje Česká televize. Barbora Loudová na ČT24 natočila významná prohlášení:
ČT24 Pražské kanalizace budou hledat kešky. Nejprve je zmapují, pak zakážou
Vodovody a kanalizace: Zmapujeme a zakážeme
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) plánují prohledat stoky a zničit kešky, které se tam případně vyskytují. České televizi to řekl jejich mluvčí Tomáš Mrázek. Nejprve PVK osloví komunitu keškařů a poradí se s ní, kde kešky hledat. Zatím proto není jasné, kdy s průzkumem začnou. "Čekáme na lidi z komunity, pak budeme postupovat dál," uvedl Mrázek.
PVK spravuje na tisíc kilometrů stok. Že chce své území prohledat a najít nebezpečné kešky, už dříve oznámila Praha 5. Začít by chtěla do konce týdne.
Keškaři: Keše v kanalizacích nikdy nebyly povoleny
Zatím budou PVK situaci řešit samy, bez pomoci policie. Pokud nějakou kešku objeví, nemohou jejího tvůrce pokutovat. Podle Mrázka ale možná do budoucna zváží trestní oznámení.
V kanalizaci kešky být nemůžou ani podle samotných keškařů. "V kanalizační síti nikdy nebyly kešky povoleny, nicméně je potřeba rozlišovat mezi splaškovou kanalizací a zaklenutým vodním tokem, jako třeba v motolském případě," vysvětluje bývalý reviewer – kontrolor keší Stanislav Šesták.
ČT24 Keška v Motolském potoce má 500 nálezů a nikdy se nic nestalo
Autor cache: Momentálně nejsem rozhodnutý
Loudová: "Chystáte se kešku v Motolském potoce nadobro vypnout, nebo ne?" Autor: "Momentálně nejsem rozhodnutý. Ta keška je mezi českými geocachery známá a hodně z nich psalo, ať ji neruším. Líbí se mi názor jednoho reviewera (tj. dobrovolníka schvalujícího nové keše a kontrolujícího, zdali jsou v souladu s pravidly), že by keška mohla fungovat v upravené podobě jako vzpomínka na tu nešťastnou událost."
Čtěte o Měsíční šachtě
REPORTÁŽ Měsíční šachta, těžká kanálová keš v Praze
ČERNÁ VDOVA Čtyři geokačeři v kanále hazardovali se životem: 2 mrtví a 2 přitopení
NÁZOR Rizikové keše důsledně likvidujte
Poznámka redakce Horydoly:
Smrtelné úrazy při geocachingu nejsou příliš časté. Z hlediska statistiky se jedné o zanedbatelné číslo. Oproti běžné turistice je geocaching velmi bezpečná zábava na pomezí hry, sportu a pobytu v přírodě. Známé je úmrtí na kešce Urban Legends v Praze, která je umístěna v dutém mostním pilíři. Tehdy se ovšem s největší pravděpodobností jednalo o sebevraždu. Hodně se mluvilo také o kolapsu na vrchu Ostrý v Jizerských horách. Postaršímu muži při výstupu do strmého kopce selhal organismus. Podobný problém měla potápěčka, která se utopila poblíž podvodní keše Po dně staré řeky Zřejmě první obětí geocachingu v Česku byl před 13 lety mladík, který se zřítil ze skály v Motole v Praze.