Spojení turistika a geocachingu dnes překvapí málokoho. Každý turista, cykloturista či výletník sám aktivně hledá skrýše, anebo se aspoň čas od času potkává s lidmi, kteří "nenápadně" prohledávají okolí, mají zabodnuté oči v mobilech či GPS a čekají, až nepřátelský mudla opustí prostor. Tím mudlou jste vy, kteří nepatříte do klanu geokačerů!
Jak na to
Jsou mudlové nebezpeční?
Mudla je osoba nezasvěcená do geocachingu. Termín pochází ze série knih Harry Potter, kde se používalo k označení bytostí, které neumějí kouzlit. Geokačeři tak označují lidi v okolí keše. Snaží se před nimi svoji aktivitu zakrýt. Typicky čekají u lesní keše, až přejdou náhodní turisté, anebo si ve městě počkají, až nebudou lidé v dohledu. Podezřelé chování při hledání keše totiž budí nežádoucí zájem. Může se stát, že vandalský mudla zničí kešku po kačerovi, ustrašený mudla zavolá na geokačera policii, nebo zvědavý mudla vybere obsah kešky, neboť neví, že věci uvnitř mají pro kačery velkou cenu.
Desatero geocachingu
Buď nenápadný. Při hledání na místech, kde se pohybují mudlové je základní pravidlo nenápadnost. Správný kačer raději odejde, než aby prozradil umístění kešky někomu, kdo by ji mohl ohrozit. Buď ohleduplný. Tvorba a údržba kešky zabere spoustu času. Stejně tak příroda má spoustu práce, aby naši zábavu ustála bez ztráty kytičky. Nenič zbytečně kešku a přírodu okolo. Nepřesuneš. Kešku nikdy nepřemisťuj na jiné místo ani neodnášej domů. Zamaskuješ. Při vracení kešky zpět do jejího úkrytu nezapomeň na maskování aspoň takové, jaké bylo při tvém příchodu. Zaloguješ. Tvůj log (zápis do zápisníku) je jedinou odměnou pro ownera (majitel). Sice můžeš zalogovat jedním slovem, ale určitě potěšíš víc, když se rozepíšeš. Nenalezeno není ostuda. Pokud kešku nenajdeš, nezapomeň zalogovat DNF (nenalezeno). Není to ostuda a ownerovi víc takových logů dá najevo, že něco není v pořádku. Neprozradíš. V logu ani kamarádovi nikdy neprozradíš indicie, které by mohly prozradit uložení. Buď férový. Logovat od stolu umí každý. Pokud podvádíš, podvádíš jen sám sebe. Měň fér. Pokud v kešce najdeš věci na výměnu, můžeš je vyměnit vždy za předměty minimálně stejné nebo vyšší hodnoty. Nepokradeš. Do kešky dávej věci, které mohou být užitečné i ostatním. Procvaknuté jízdenky, vajgly, patrony či jídlo do kešky nepatří. CWG (dřevěná kolečka) a SQ (dřevěné čtverečky) se vždy mění v poměru 1:1. Informuj. Pokud je s keškou cokoliv v nepořádku, kontaktuj ownera či reviewera (správce).
Internetový server se slibným názvem Ven každý den na adrese www.venkazdyden.cz nabízí tipy na klasické výlety do české krajiny, na památky, za koupáním v přírodě, či jinými zajímavostmi. A k tomu přidává inspiraci, které keše v okolí lze najít a jak si jejich hledání co nejvíce užít.
Web se zaměřuje na všechny regiony České republiky. Vybere si tedy každý.
Už nikdy nebudu mudla
Pokud nejste dosud geokačeři a geocaching není náplní vašeho volného času, mrkněte se sem. Během pár výletů, ke kterým se na internetu necháte přemluvit, se jistě zbavíte potupné mudlovské nálepky.
Ale pozor: geocaching je návykový! My vám to říkáme předem.
Od první radosti ze samostatného nalezení krabiček vás přestanou zajímat hrady, zámky, rozhledny a další cíle v turistických průvodcích. Budete šmejdit v jejich okolí a hledat ukryté kešky. Zároveň se ale podíváte, kam by vás před tím ani nenapadlo zajít, natožpak si místo prohlédnout. Najednou uvidíte českou krajinu jinýma očima.
Co jste ještě neviděli
Ostatní geokačeři, kteří pro vás kešky schovali, mám ukážou třeba domy, které už dávno zbourali, vyhlídky do kraje, o kterých málokdo ví, zavedou vás do kanálů či na zrušené železnice, polezete na stromy a slaníte ze skal. Anebo "jenom" půjdete do parku a ve starém stromě, nebo třeba pod lavičkou objevíte krabičku.
Kromě radosti z hledání keší venku si můžete užít uspokojení ještě jednou doma. Své nalezené keše si můžete na Geocaching.com archivovat, třídit, prohlížet fotky, diskutovat o nich dalšími pacienty nemoci zvané geocaching.
O co jde? Do jakékoliv kešky můžete vložit nějaký předmět a nechat ho cestovat po světě. Kdo ho první najde, vyjme ho z kešky a přenese do další kešky. A zapíše jeho poslední pobyt na internet. Tímto způsobem se travelbug přesunuje. Nejčastěji to bývá plyšák, figurka či přívěšek. Jeho cestu můžete ovlivnit tím, že do jeho logu napíšete, jaké máte přání. Například aby cestoval po turistických zajímavostech v Česku, nebo že se chce podívat do všech států Evropy, případně že má rád hory a podobně. A pak už jen na webu sledujete, jak mu ostatní geokačeři planí jeho (tedy vlastně vaše) přání. To co svého času dělal Tomio Okamura za peníze ve své cestovní kanceláři pro plyšáky, dělá celý geocachingový svět už mnoho let zadarmo.
VIDEO Originální cache na chatě Molterau Hütte pod Hochkönig
Dětská hra? Ano také, ale...
Pokud se vám zdá, že jste na takové hry v lese, na louce nebo i ve městě staří a vaše vážnost by urpěla, kdybyste navigovali někde ve křoví, příkopě, nebo v temném zákoutí, zkuste geocaching s dětmi. Ty takové zábrany nemají. Poklady ukryté ve skrýších totiž obvykle obsahují drobnosti, ze kterých si mohou něco vybrat a odnést si to. Zároveň by měly zase ony něco zanechat svým následovníkům. Ukládají se tak například drobnosti jako pastelky, odznaky, malé hračky, nálepky - prostě vše, co se do kešky vejde a čemu neuškodí vlhko ani horko.
Zase vás ale varujeme! Spolu s dětmi naleznete pár keší a chytne to i vás. Veškerá důstojnost půjde stranou a vy se stanete náruživými lovci. Jediné, co vás bude zajímat, bude správná poloha keše a čistý vzduch, aby vám žádný mudla nezkazil loveckou vášeň.
AKTUALIZACE Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.... celý článek
JIČÍN Zprávy z kraje pískovcových skal, rybníků a hradů. Prachov, Hrubá Skála, Skalák, Trosky, Příhrazy, Drábské světničky, Valečov, Jičín, Sobotka, Turnov, Kozákov, Zlatá stezka Českého ráje... To jsou pojmy, které zná každý
Každý kluk si vzpomene, jaké měl první autíčko na hraní. Žádné děvče nikdy nezapomene na svou první panenku. A všichni stavěli věže z dřevěných kostek.
To byl finiš! Letošní ročník běžeckého seriálu RunTour je u konce. Poslední závod sezony si více než dvě tisícovky běžců užily u Brněnské přehrady, kde si medaili pověsili na krk začátečníci, rekreační
LOŠTICE Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Pražské vánoční trhy patří k nejzajímavějším v Evropě. Podívejte se, kdy a kam všude můžete zajít a nakoupit tradiční dárky, sváteční drobnosti, anebo si jen užít vánoční atmosféru konce roku 2043. Zima se už