Německou stranu Českosaského Švýcarska znají především čeští horolezci (lezení na pískovcové věže je v Sasku národní sport, kterému se věnují celé rodiny) a cykloturisté (kvalita silniček je velmi dobrá a motoristé ohleduplní). Horská kola na mnoho lesních cest nesmí a čeští pěší turisté do Německa ještě nenašli cestu.
Po národním parku Saské Švýcarsko rozloženém po obou březích Labe těsně za českými hranicemi se lze pohybovat nejen pěšky a na kole, ale také mnoha dopravními hromadnými prostředky.
Po vodě
Základ dopravy tvoří sedm přívozů přes Labe včetně jednoho přeshraničního z českého Hřenska do německého Schöna. Parníky jezdí po Labi z Drážďan do Děčína.
Na kolejích
Populární tramvaj údolím Křinice jezdí z Bad Schandau. Malý vlak zvaný Saský Semmering projíždí malebnou krajinou z Bad Schandau do Pirny. Rychlíky jezdí po trati Děčín - Bad Schandau - Drážďany - Míšeň.
Autobusem
To všechno samozřejmě doplňují místní autobusy, jejichž linky jsou v provozu také o víkendu. Ryze rekreační autobusy historického ražení jezdí z Königstein přes Bad Schandau a Hřensko do Mezné.
Výtahem
Poněkud kuriózním dopravním prostředkem je výtah podél skalní stěny, který zrychluje spojení z Bad Schandau u Labe nahoru do Ostrau.
Mapa a jízdní řád zdarma
Skládačka nazvaná Mit öffentlichen Verkehrmitteln in die Nationalparkregion uvádí všechny jízdní řády v oblasti Saského Švýcarska a zároveň na druhé straně poskytuje podrobnou mapu jejich tras.
Je zdarma k dostání v informačních střediscích na německé straně Českosaského Švýcarska a také v mnoha restauracích a bufetech v městečcích uvnitř národního parku.
Vzhledem k tomu, že většina parkovišť ve městech i lesích je v Saském Švýcarsku placená, je nejlepší odstavit auto třeba už v Děčíně a dojet do Německa hromadnou dopravou. Tamní dopravní síť je velmi dobrá.