INICIATIVA na podporu celostátní sbírky Světluška a proti vystupování Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých vůči Nadačnímu fondu Českého rozhlasu.
Reagujeme tímto na dlouhodobý tlak vytvářený představiteli Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS), jehož cílem je zastavit nebo výrazně omezit činnost Nadačního fondu Českého rozhlasu a především zabránit konání jeho celostátní veřejné sbírky pro zrakově postižené Světluška.
Současná vyhrocená situace je iniciována několika jednotlivci ve vedení SONS, kteří ve své rétorice toto občanské sdružení opakovaně prezentují jako jediný subjekt, oprávněný jednat za všechny zrakově postižené a za všechny poskytovatele služeb pro tuto skupinu v ČR. Opírají se při tom o nesmyslně nadhodnocené údaje o velikosti členské základny, převzaté ještě od socialistického Svazu invalidů a řízené metodami, které připomínají totalitní praktiky. I tato nadhodnocená čísla však představují jen malý zlomek všech zrakově postižených ČR.
Rovněž systém získávání finančních prostředků SONS je neprůhledný a nekontrolovatelný. SONS neinformuje veřejnost o jejich využití ani ochraně, u sbírky na výcvik vodících psů dokonce nezveřejňuje ani její výtěžek. Po loňských povodních SONS odmítl poskytnout pomoc některým nevidomým jednotlivcům jen proto, že nejsou jeho členy.
Nadační fond Českého rozhlasu naproti tomu přichází s profesionální činností v rámci struktur, běžně fungujících v celé Evropě. Jako jediná nadace v ČR, zaměřená výlučně na nevidomé a slabozraké, je otevřen všem organizacím, podporuje i klientské skupiny, kterým se SONS nevěnuje (děti a kombinovaně postižení), a pomáhá také individuálním žadatelům, což ve všech směrech přesahuje přístup SONS.
Vyjadřujeme proto podporu činnosti Nadačního fondu ČRo a jeho veřejné sbírce Světluška a žádáme veřejné činitele, aby do jeho práce pod tlakem dílčích zájmů SONS nezasahovali.
Vyzýváme představitele SONS, aby zastavili kampaň, zaměřenou proti Nadačnímu fondu ČRo, aby neohrožovali důvěru veřejnosti v neziskový sektor a nepoškozovali dobré jméno svých nevidomých spoluobčanů.
Ačkoliv je naše občanské sdružení Okamžik nepočetné, doufáme, že z naší ediční a další činnosti je zřejmý náš zájem vytvářet dobré mínění veřejnosti o nevidomých a slabozrakých. Považujeme za společensky neúnosné, aby někdo vyhlásil mediální válku Českému rozhlasu, zejména ze strany nevidomých, pro které má rozhlas tak mimořádný význam. Věříme proto, že naši iniciativu podpoří další neziskové organizace a jednotlivci. Oba níže podepsaní autoři tohoto textu jsou nevidomí a mnoho let působí v prostředí zrakově postižených.
Ing. Miroslav Michálek, předseda sdružení Okamžik
Mgr. Pavla Francová-Valníčková, členka výboru sdružení Okamžik, paralympijská medailistka