Svět v paměťové kartě

Svět v paměťové kartě
SDÍLEJ:
Vítejte v nové sekci Horydoly.cz věnované fotografii. A to především fotografii digitální, ačkoliv následující řádky a články budou většinou platit i pro focení klasické. Budeme se zde věnovat problematice focení v outdooru a přírodě všeobecně.
Jak na to Slovníček

Aberace - optická vada objektivu, objevující se zpravidla v rozích fotografie při velkém zoomu. Záleží na kvalitě objektivu.

Aretace (něčeho) - nastavení parametrů na pevné hodnoty, které se dále nemění. Např. areatce expozice, aretace zaostření.

Automatický – přístroj sám, dle vloženého softwaru, provádí příslušná nastavení.

Blesk – zařízení, které na krátký okamžik osvítí okolí a umožní exponovat snímek za kratší čas, než by bylo jinak nutné. Zpravidla opatřen funkcí redukce červených očí Dále, ve speciálních režimech (synchronizace s přední, zadní závěrkou) slouží i jako pomůcka pro lepší vzhled fotografií.

Citlivost – vyjádřena hodnotou ISO. Čím nižší je hodnota, tím jsou snímací členy (film) méně citlivé na dopadající světlo a musí se tedy exponovat delší dobu. Vyšší ISO naopak zajišťuje zvýšenou citlivost a kratší snímací časy, daní za to je však větší šum (hrubost zrna).

Clona – součást objektivu. Určena clonovým číslem. Clona určuje, kolik světla dopadne na snímač. Velká clona nechá světlo procházet jen malým otvorem a vyžaduje delší snímací čas. To má za následek dobré prokreslení snímaného objektu a velkou hloubku ostrosti. Malá clona naopak světlu v průchodu téměř nebrání a je tedy možno snímat za kratší časy. Hloubka ostrosti se však snižuje.

Clona (sluneční) – příslušenství k objektivu, zabraňující nežádoucím odleskům od zdrojů světla.

Čas – doba expozice, snímání. Časový úsek, při kterém je závěrka otevřena a dochází k záznamu na snímací médium. Pohybuje se od tisícin sekundy až po desítky sekund.

Digitální (fotoaparát) – jako snímač je použit světlocitlivý čip, informace je ve formě binárního kódu. Nejčastěji použit typ CCD (případně SuperCCD, CMOS), kde jsou vedle sebe určitým způsobem uspořádány „buňky“ citlivé na červenou, zelenou a modrou barvu (RGB). Novým trendem je typ snímače „Foveon“ – buňky citlivé na různé barvy jsou zde umístěny na sobě, výsledné rozlišení je tedy (při stejné velikosti snímače a buněk) mnohem vyšší.

Digitální (zoom) – způsob zvětšení snímaného objektu, ovšem na úkor kvality. V podstatě se jedná pouze o zmenšení plochy snímače a následné softwarové zvětšení. Nejedná se tedy o zoom v pravém slova smyslu. Stejných výsledků dosáhnete i v podstatě v jakémkoliv grafickém editoru volbou výřezu a jeho následným zvětšením.

EVF – Electronic View Finder, tedy elektronický hledáček. Díky tomuto zařízení se vyčlenila zvláštní kategorie digitálních fotoaparátů, takzvané elektronické zrcadlovky. Přístroje nemají průhledový hledáček, který je nahrazen miniaturním LCD diplejem, na který se zobrazují přímo údaje ze snímače. Rozlišení LCD je zde kritickým faktorem a zatím nedosahuje kvalit klasických a digitálních SLR zrcadlovek, kde je obraz v hledáčku zprostředkován sklopným zrcátkem a matnicí.

Filtr – příslušenství, měnící vlastnosti světla, dopadajícího na snímač. Filtrů je celá řada, některé jsou poměrně bez problémů nahraditelné softwarově (případně vhodným vyvážením bílé), některé softwarově nahradit nelze. Za pozornost stojí především filtr polarizační. Jeho vhodným nastavením můžeme dosáhnout téměř úplné redukce odlesků, ale i dalších efektů.

Histogram – grafické znázornění tonality (podíl jednotlivých odstínů) snímku. Zpravidla je obraz, na který je aparát zaměřen, rozdělen na 256 úrovní šedi. Podíly jednotlivých odstínů jsou pak uspořádány do sloupcového grafu, histogramu. Díky histogramu pak lze předejít pře- nebo podexponovaným snímkům.

Hloubka ostrosti – parametr dramaticky ovlivňující vzhled fotografie. Máme například zaostřeno na 5 metrů. Malá hloubka ostrosti může způsobit, že předměty ve vzdálenosti např. 3 a 6 metrů už budou neostré, rozmazané. Někdy je malá hloubka ostrosti žádoucí, jindy zas velmi nepříjemná. Hloubka ostrosti značně závisí na ohniskové vzdálenosti a na velikosti clony.

Korekce (expozice) – úprava snímku do „+“ (světlejší) nebo do „-„ (tmavší). Velmi dobré výsledky spolu ze zobrazeným histogramem!

Makro – speciální disciplína focení, kdy jsou předmětem zájmu velmi malé objekty. Vyžaduje vybavení, které je k tomu uzpůsobeno.

Manuální – nastavení, které provádí sám fotograf, většinou za účelem dosažení tvůrčího záměru nebo tam, kde automatika selhává.

Mezikroužek – příslušenství k objektivu, které upravuje optické vlastnosti daného objektivu.

Objektiv – zařízení pro úpravu paprsků světla dopadajících na snímač. Většinou sada čoček, mnohdy s antireflexní úpravou.

Ohnisková vzdálenost – určuje úhel záběru. Čím menší ohnisková vzdálenost, tím širší úhel za zabírán a naopak. U digitálních fotoaparátů je reálná ohnisková vzdálenost mnohdy přepočítávána na ekvivalent u 35mm kinofilmového přístroje. Rozdíl je způsoben jinou velikostí snímacího prvku.

Předsádka – sada čoček, které se umísťuje před objektiv. Mění vstupní parametry světla do objektivu. Většinou pro změnu ohniskové vzdálenosti.

Redukce (redukční kroužek) – příslušenství umožňující montáž předsádek, filtrů atd. na digitální fotoaparáty (kompakty a digitální zrcadlovky). SLR zrcadlovky (i digitální SLR) mají zpravidla možnost montáže přímo na použitý objektiv.

Redukce (šumu) – softwarový postup, eliminující nežádoucí efekty pří delších dobách expozice.

Rozlišení – udáváno několika způsoby. Většinou se setkáme s reprezentací ve formě počtu bodů horizontální a vertikální strany obrázku – např. 2048x1536. To může být také uvedeno jako počet Megapixelů, což se rovná např. 2048 x 1536 / 1024 /1024 = 3 MPix. Pozor na reprezentaci předpony mega, kilo – jedná se o binární kód, takže stejně jako u bitů a bytů je 1 kilopixel = 1024 pixelů, 1 megapixel = 1024 kilopixelů. Z toho jsou ty 1024 ve vzorci... Další reprezentací rozlišení může být dpi, tedy dots per inch (body na palec). To je důležité hlavně při tisku. V současné době panuje široká shoda, že na špičkovou kvalitu fotografií je potřeba rozlišení alespoň 300 dpi, takže pokud máme 3Mpx foťák, tak 2048/300=6,83 palce, 6,83x2,5=17cm. A to je delší strana fotografie – takže máme špičlovou kvalitu při tisku na 10x15cm, se zamhouřeným okem i na 18x13cm. Pozor ale na výřezy – ty jsou poté pochopitelně menší a je třeba s tím počítat.

SLR (zrcadlovka) – Single Lens Reflex (camera) – česky jednooká zrcadlovka. Nejvyšší kategorie jak u kinofilmu, tak u digitálního přístupu. V hledáčku je přes zrcátko a matnici zprostředkován přímo obraz z objektivu.

Stativ – zařízení, sloužící k uchycení fotoaparátu a zamezení nežádoucího pohybu při snímání.

Zoom (optický) – proces, při kterém se pohybem části čoček v objektivu mění ohnisková vzdálenost a tedy snímací úhel. Např. zoom 3x neznamená, že se zaměřený objekt třikrát zvětší, ale že se třikrát sníží velikost zaměřovacího úhlu (kdybychom měli úhel záběru 60° a použili 3x zoom, úhel se změní na 20°).

Jako hlavní témata nám tedy budou sloužit krajina, zvířata, makro, sport a pohyb v přírodě, nevyhneme se ani portrétu. Takže, jak vidíte, až na několik málo speciálních disciplín (zátiší, montáž, akt apod.) toho obsáhneme moc a moc.

Kdo že si to vůbec dovoluje psát o fotografii? Asi Vás zklamu, ale nejsem etablovaný profesionální fotograf ani absolvent umělecké školy zaměřené na focení. Jsem náruživým fotoamatérem a vážně fotím zhruba rok. Teď jistě velká část z vás přestává mít chuť číst dál. "Zas nějaký amatér, co ten asi může vědět," říkáte si. Ale nafotil jsem už několik tisíc fotek a myslím, že mám co k tématu říct. Některé moje práce vzbudily ohlas zde na webu, jiné můžete vidět na mých stránkách

Z toho také plyne, že se nebudeme příliš zabývat uměleckými fotografiemi, ale spíše praxí. Nicméně, některými základními pravidly se zabývat budeme. Přeci jen chceme dělat fotografie a ne jen nějaké obrázky. Postupně si tedy ujasníme základní pojmy a teorie.

Nebudu tady předkládat nějaké absolutní zákony a pravidla. Vím, že v mnoha věcech se mohu mýlit. Od toho je tu i tato nová sekce. Neváhejte využít možnosti komentářů k rozpoutání diskuze na téma daného článku. Vzájemnou diskuzí se můžeme všichni obohatit novými myšlenkami a nápady.

Články v této sekci tedy budou sloužit především k nastartování diskuze. Pokud máte nějaké zkušenosti k výše uvedeným tématům, napište mi prosím a nejlépe pošlete i fotky. Použít můžete mail uvedený pod tímto textem. Rád bych srovnal několik různých názorů a úhlů pohledu.

Základní pojmy

Ano, tímto opravdu začít musíme. Než začneme fotit, či jen popisovat dostupné přístroje, je třeba udělat si pořádek v používaných pojmech a v jejich významu. Nečekejte podrobný technický popis, spíše se pokusím vyjmenovat některé důležité vlastnosti a to, co z nich plyne. Těšíte-li se na fotky, dočkáte se až v příštím článku.

Slovníček ani není nijak rozsáhlý, je zde skutečně jen to nejzákladnější. Pokud v některém dalším článku narazíme na pojem zde neuvedený, vysvětlíme si jej přímo v textu.

S chutí do toho...

Zvlášť vyjímám pojem „FOTOGRAFIE“. Zapřísáhlí zastánci klasického přístupu budou tvrdit, že když to není na papíru, tak to není fotka. Ale i digitálně pořízené záběry se mohou objevit na papíře (kvalitu takto vytvořených snímků prozatím necháme stranou). Toto rozdělení zkrátka selhává. Ale zdaleka také není fotografie vše, co nafotíte ať už digitálním, či klasickým aparátem.

Za fotografii se dá označit záběr, který v sobě má nějaké sdělení, emoci, hloubku. Nejde zde ani tak o co možná nejrealističtější zachycení skutečnosti, ale spíše o navození pocitu, atmosféry. Zkrátka je to záběr, o kterém autor musel trošku přemýšlet a neplácnul jej jen tak. Ono se to těžko vyjadřuje slovy, ale myslím, že víte o čem píši. Určitě jste také viděli (a vytvořili) množství obrázků, a když se mezi ně nachomýtla nějaká FOTOGRAFIE, tak vysloveně zazářila a vystoupila z bezejmenné kupy. I když se sebevíce snažíte, ne vždy se vám něco takového povede.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

AKTUALIZACE Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.... celý článek

Lezecká sezóna nekončí, aneb lezení je i zimní sport

8 TIPŮ Kouzelná místa na svatbu ve středních Čechách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Fanoušci plážového volejbalu si mohou oddychnout. Také v příštím roce uvidí v akci na písku úřadující mistry světa Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera. Hlavním cílem týmu je nominovat se na listopadové mistrovství světa
Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslový mixér je zařízení určené k míchání a homogenizaci různých materiálů v průmyslovém prostředí. Na rozdíl od domácích mixérů jsou tyto stroje konstruovány pro mnohem větší objemy a často pracují s materiály, které vyžadují vysoký
Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování

Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování

Běžecké lyžování je ideálním zimním sportem, který zlepšuje fyzickou kondici, posiluje celé tělo a nabízí skvělý zážitek z přírody. Abyste si běžkování co nejvíce užili a vyhnuli se nepříjemnostem, je důležité se na
Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě

Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě

V posledních letech se umělá inteligence (AI) stala významným faktorem v oblasti zábavy, a to zejména díky svému potenciálu pro personalizaci zážitků. Ať už se jedná o streamingové platformy, video hry nebo online sázení,
Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chybu v metodice Českého horolezeckého svazu objevil a testoval horolezecký oddíl Humanita Praha pod vedením Roberta Poláka. Doporučovaný způsob jištění prvolezce na dvou lanech pomocí jedné karabiny HMS je krajně nebezpečný. Pád

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Betlémy - výstava Karlovy Vary, muzeum 20.11.-19.1. 20.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 21.-23.11. 21.11.
Czechbus - veletrh Praha, Letňany 19.-21.11. 21.11.
Laviny v Česku - křest knihy Vrchlabí, Krtek Skialpinistická expedice 21.11. 18:00
CIBTM - veletrh Barcelona 19.-21.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 21.-23.11. 21.11.
Irák a Írán - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Jindra a Daniel Dubských 21.11. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.

Diskuse

where to buy priligy in p... gentideds, 21.11.2024 22:47, 1 příspěvek
IsmaelEvirm Earnesthaide, 21.11.2024 21:57, 118 příspěvků
Каштановый мед полезные с... Evajze, 21.11.2024 21:03, 2 příspěvky
Лечение настойкой прополиса Evahzv, 21.11.2024 19:37, 3 příspěvky
Прополис цена за грамм Evadim, 21.11.2024 19:28, 1 příspěvek
Перга отзывы Evadxl, 21.11.2024 19:09, 10 příspěvků
dapoxetine online malaysia gentideds, 21.11.2024 18:57, 7 příspěvků
buy priligy online in india gentideds, 21.11.2024 18:28, 1 příspěvek
když hoří pod plechem Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků
nasrat@hovno.ch pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Podzimní školení Akademie... Horydoly , 21.11.2024 16:23
Cestování v digitální éře Horydoly , 21.11.2024 16:10
Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53