V Petrohradu (Sankt Petersburg, Sankt-Petěrburg, v letech 1924-1991 se nazýval Leningrad) stojí 562 metrů vysoký mrakodrap Lachta (Lakhta). Je to momentálně nejvyšší budova v Evropě a je také na třináctém místě nejvyšších budov na světě.
Na výstavbě petrohradského mrakodrapu se podíleli také horolezci.
V roce 2015 dostala německá firma Josef Gartner GmbH, patřící teď k japonské skupině Lixil Group (232 firem z celého světa), objednávku na vytvoření fasády vysokého mrakodrapu v Petrohradu. Firma patřila mateřskému italskému koncernu Permasteelisa. Ten byl před časem ale prodán za 467 miliónů eur skupině Lixil.
Staví státní Gazprom
Objednavatelem gigantického projektu v Petrohradu je mohutná ruská firma Gazprom, jedna z největších světových plynárenských společností. V mrakodrapu bude mít centrální ředitelství. Polovička akcií Gazpromu je v rukou ruského státu. Celý architektonický projekt údajně vyprojektovala moskevská kancelář Gazprojekt ZAO.
V lednu tohoto roku montéři ukončili stavbu usazením 13metrové a 10 tun těžké střešní špičky z nerezové oceli. Je vyrobena z 8milimetrového plechu.
Celá hliníková fasáda je veliká jako 14 fotbalových hřišť. Mrakodrap má průřez pěticípé hvězdy. Fasáda je vytvořena z elementů vyrobených z 1550 tun hliníku a 1100 tun oceli, které byly zhotoveny v halách firmy v německém městě Gundelfingen.
Následovně absolvovaly tyto elementy cestu v délce 2300 kilometrů. Nákladní automobily potřebovaly pro každou jízdu sedm až deset dnů včetně bezproblémového celního procesu.
Hliníková fasáda je upevněna na ocelové podkonstrukci. Na montáži se podílelo kolem 200 zaměstnanců firmy Gartner pracujících ve 24hodinových pracovních směnách. Za logistiku a organizaci na staveništi bylo zodpovědných 8 zaměstnanců ruské filiálky firmy Gartner. Samotnou montáží ve velice těžkých podmínkách se zabývalo 15 montérů, pro montáž nosných lan byli také zaměstnáni horolezci.
Montáž elementů byla ukončena v květnu tohoto roku, teď chybí jen část tabulí z ohýbaného skla pro místa, kde byly umístěny minijeřáby, nutné pro montáž elementů. Celá stavba by měla být definitivně ukončena koncem roku 2018.
Vyhlídka na Finský záliv v Baltském moři
V budově budou, mimo kanceláří firmy Gazprom (nedaleko sídlí podobný státní konglomerát Lukoil), kanceláře dalších veřejných firem a institucí. Budou zde konferenční sály, nákupní středisko a v budově bude i kino. Ve výšce 360 metrů je vyhlídková terasa a pod ní ve výšce 315 metrů se může člověk sedící v restauraci při pelmeních a vodce obdivovat působivému panoramatu Finského zálivu Baltského moře.
Je také plánovano zřízení planetaria – pochopitelně, když už má člověk k nebesům tak blízko...
ROZHOVOR Lezení je často vnímáno především jako letní aktivita. Ale co když se teplota sníží a hory se třeba i pokryjí sněhem a ledem? Lezení se i v zimě stává vzrušujícím a náročným sportem, který... celý článek
JEŽKOVY VOČI Mýtus příliš malých, bolestivě tlačících lezeček pro rekreační lezce byl už tisíckát vyvrácen. Přesto se stále objevují inzeráty na lezeckých stěnách nabízející zánovní lezečky o třetinu levněji. Na lezení
Chaty Trifthütte a Mutthornhütte, které patří Švýcarskému horolezeckému svazu SAC, byly uzavřeny 2021. První poničila sněhová lavina a druhou ohrožuje pád ledu a kamení. Vše je přičítáno tání permafrostu.
OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Značka outdoorového oblečení Columbia představuje unikátní technologii Omni-Heat Arctic, jejíž inspirací byla tepelná ochrana ledních medvědů. Společnost Columbia Sportswear je lídr v oblasti inovativního outdoorového oblečení.