Velká kotlina / Velký kotel je součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Ledovcový kar se zařezává do východního úbočí Vysoké hole, v pramenné oblasti řeky Moravice. Údolím vede naučná stezka.
Patří mezi botanicky nejbohatší lokality ve střední Evropě. Roste zde asi 350 druhů vyšších rostlin, z nichž je 117 ohrožených. K nejvzácnějším druhům patří endemity jitrocel černavý sudetský a hvozdík kartouzek sudetský, dále kopyšník tmavý, hvězdnice alpská, jestřábník huňatý, mázdřinec rakouský, rybíz skalní, hladýš andělikový a lípa v keřové formě.
Podmínky pro jejich růst udržují laviny, které zajišťují přirozené bezlesí. Naopak ohroženy jsou pastvou kamzíka, který sem byl z Alp přivezen roku 1931. Čtyřicet kusů nejsou schopni ochránci přírody vystřílet.
Tisková zpráva Agentury ochrany přírody a krajiny:
V minulém týdnu dva členové horolezeckého svazu vyrazili s mačkami a cepíny do centra Velké kotliny v národní přírodní rezervaci Praděd.
Věnovali se celodennímu zimnímu lezení na laně v místě, kde přesně před rokem tragicky zahynul mladý skialpinista. Vyrazili přesto, že si byli zákazu vstupu do rezervace předem vědomi. Důvodem omezení vstupu je zde vedle ochrany jedné z nejcennějších lokalit Jeseníků také hledisko bezpečnostní. Jedná se totiž o nejaktivnější lavinový prostor v Jeseníkách.
REGION: Jeseníky
"Při odchodu z lokality jejich totožnost zjistila stráž přírody. Protože ochrana přírody spolupracuje s Policií ČR, byla v dosahu i její hlídka. V tomto týdnu dostali pokutu v celkové výši dvaceti tisíc korun. Velkou část přestupků přitom řešíme domluvou, protože víme, že lidé mnohdy dělají chyby pouze z neznalosti. V tomto případě ale horolezci při projednávání přestupku uznali, že o zákazu vstupu věděli předem"“ konstatuje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
PANORAMA Velký kotel v masivu Praděd
Kliknutím otevřete velké panorama. FOTO: Petr Šaj - AOPK
Stejně jako v minulých letech budou nejcennější partie Jeseníků pravidelně hlídat ochránci přírody společně s policisty. Takto kombinované terénní hlídky se velmi osvědčily a jsou pozitivně vnímány značnou částí veřejnosti. Vedle ochrany přírody je to i prevence proti zbytečným úrazům.
LAVINOVÉ TRAGEDIE VE VELKÉM KOTLI
2021 skialpinista a 2010 skialpinista a 2009 snowboardista
"Chráněná krajinná oblast Jeseníky má 740 kilometrů čtverečních, po většině území mohou lidé chodit bez jakýchkoli omezení. Ty nejcennější partie – národní přírodní rezervace, kam se kvůli zachování zdejší přírody může jen po značených cestách, tvoří jen 5 % celé CHKO. Mnozí lidé mají pocit, že pokud je sníh, mohou kamkoli. Svou jízdou ve volném terénu ale hranami lyží poničí množství odrůstajících mladých stromků a ruší vzácné druhy živočichů ve velmi náročném zimním období," vysvětluje Petr Šaj.
Základním a společným pravidlem pro pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další je respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích (široká oblast Pradědu, Šerák - Keprník, Králický Sněžník, Rejvíz, Skřítek). Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům. Současně také platí ustanovení lesního zákona (v celé CHKO i mimo), kde je v lesích zákaz pohyb na lyžích (na kole, na koni, na saních) mimo lesní cesty a značené trasy.
"Doporučení je jednoduché – plánovat výlet s rozumem, s ohledem na aktuální situaci a své schopnosti a možnosti. V Jeseníkách je velké množství značených tras, lesních cest mimo rezervace, kam lze vyrazit i na skialpové túry," dodává Petr Šaj.
INFO: Agentura ochrany přírody a krajiny a Chráněná krajinná oblast Jeseníky a Český horolezecký svaz