Smrt v Rudicích
V sobotu 11. září 2004 zemřela zkušená horolezkyně v Rudickém propadání, propasti na území Moravského krasu. Spolu se svým manželem a jedním dalším mužem sestoupila po lanech do hloubky 86 metrů podél vodopádu Jedovnického potoka. Při výstupu jí došly síly a zahynula přímo ve vodopádu.
V posledních letech dochází k opakovanému vnikání do speleologických objektů horolezci. Bezpečnostní komise nehodlá poukazovat na nelegálnost tohoto počínání, pouze bychom rádi upozornili na naprosté podceňování bezpečnosti při podobných aktivitách.
Jednolanová technika
Speleoalpinistické prostředí se vyznačuje řadou charakteristik, které jej činí značně odlišným od prostředí horolezeckého. Pouze výrazně menší část horolezeckých oddílů se při výcviku oddílových nováčků systematicky věnuje i výcviku zaměřenému na zvládnutí speleoalpinistických dovedností a jednolanové techniky.
Navzdory jisté povrchní podobnosti činností vykonávaných při lezeckých aktivitách v jeskyních a mimo ně, je nutno si uvědomit, že techniky užívané ve speleoalpinismu (a to lezecké i záchranné) jsou odlišné od horolezeckých. Před jakoukoli aktivitou v podzemí je bezpodmínečně nutné seznámit se s těmito technikami a se základní výzbrojí a výstrojí pro sestup do podzemí.
Bezpečnostní komise varuje zejména před vstupem bez patřičných znalostí a bezpečnostních prostředků do jeskyní a propastí s aktivním vodním tokem a před vstupem do starých důlních děl. V obou těchto uvedených případech se jedná o prostředí extrémně nebezpečné!
Zákony proti černým jeskyňářům
Pro případné zájemce o návštěvu nezpřístupněných jeskyní je dobré upozornit na fakt, že se dostávají minimálně do rozporu se zákonem č. 114/1991 Sb., ve znění zákona č. 168/2004 Sb., a na druhou stranu, že není až takovým problémem využít příležitostných veřejných akcí České speleologické společnosti, například při příležitosti konání Speleofóra a dalších jeskyňářských akcí určených odborné veřejnosti i případným zájemcům mimo společnost.
Zájemcům lze rovněž doporučit například kontaktovat některou organizaci ČSS. Zájemcům o vstup do dalších speleologických objektů vytvořených uměle (historické podzemí, včetně starých důlních děl) lze rovněž doporučit kontaktovat organizace ČSS, které se na tyto aktivity specializují.
Bezpečnostně naprosto nepřijatelný je ilegální sestup bez zabezpečení, znalosti specifik (ohrožení plyny, závaly) a bez patřičného vybavení.
Kontaktujte speleology
Sestup do podzemí bez zvládnutí základů jednolanové techniky Bezpečnostní komise rovněž nedoporučuje. V současné době je pro tuto techniku relativně dostupná v češtině jediná učebnice Buřič P., Franc R. a kol.: Práce ve výšce a nad volnou hloubkou v podmínkách požární ochrany; MV GŘHZS ČR, Praha 2003.
Speleoalpinistické lezecké techniky, včetně základů jednolanové techniky lze vyzkoušet kupříkladu na veřejných Lezeckých dnech, pořádaných jednotlivými stanicemi Speleologické záchranné služby, kde je zaručen odborný dohled a většinou zajištěno i zapůjčení základní výzbroje.