Lezení mě bavilo i v těhotenství

Lezení mě bavilo i v těhotenství
SDÍLEJ:
Fyzioterapeutky Zuzany Hoetzelové jsme se ptali na provozování sportů v přírodě před porodem a po něm. Má na to totiž teoretické znalosti i praktické zkušenosti.
Jak na to

Horydoly na papíře

Tento týden představujeme nový tištěný časopis Horydoly, jehož první číslo právě vyšlo. Zuzana Hoetzelová do něho nejen přispěla rozhovorem o sportování v těhotenství, ale také se stala tváří Horydoly. Na titulní straně ji můžete vidět na Ledovém sedle ve Vysokých Tatrách, kde stála během skialpinistické túry od Téryho chaty.

První číslo časopisu Horydoly si můžete také stáhnout v PDF verzi upravené pro tisk, soubor má velikost 2 MB.

Zuzana Hoetzelová (28 let) je fyzioterapeutka, vyznavačka outdoorových aktivit a čerstvá maminka. Synovi Hugovi je osm měsíců a spolu s otcem Martinem žijí na zámku Sychrov na hranici Českého ráje a Podještědí.

Názory a zkušenosti Zuzana Hoetzelové určitě povzbudí všechny nastávající rodiče, kteří se obávají, že příroda pro ně zůstane jen snem za oknem paneláku.

Kdy by měla nastávající maminka přestat sportovat?

To je čistě individuální. Znám maminku, která jela na kole do porodnice, jiná lezla po skálách do osmého měsíce a další se vozila na běžkách až skoro do porodu. Mnohé maminky jsou úzkostlivé, že by se jejich nenarozenému dítěti mohlo něco stát. Opatrnost je samozřejmě na místě. U nerizikových těhotenství však nejde o nějaké poškození plodu, ale spíše o komplikace při porodu. Jedna moje známá upadla v osmém měsíci na běžkách a dítě se v ní přetočilo a už se nechtělo vrátit do ideální polohy hlavičkou dolů. Mechanickým nárazem se totiž občas stane, že se dítě pootočí do špatné polohy a potom je porod složitý pro matku, dítě a nakonec i pro lékařský personál. Když se vzpříčí, může to skončit i císařským řezem. To se ale netýká jen sportování, ale i domácích prací a veškeré těžké práce. Gynekologové také neradi vidí, když se chodí těsně před porodem do bazénu, aby dítě nedostalo nějaké nakažlivé choroby. Na to se ale dělají při pravidelných těhotenských kontrolách testy a jakoukoliv nákazu lze zjistit a případně léčit ještě před porodem.

Jak to bylo u tebe a malého Huga?

Na kole jsem jezdila asi do konce čtvrtého měsíce. Potom bych se už za nízká řídítka horského kola nevešla. Kdybych měla cestovní kolo s vysoko vytaženými řídítky, asi by to bylo jiné. V Adršpachu na pískovích jsem s manželem lezla v pátém měsíci, ale výhradně na druhém konci lana, abych nespadla. Ještě v sedmém měsíci jsem se zúčastnila oddílových závodů na umělé boulderingové stěně. To už šlo ztuha.

Jaké sporty jsou tedy nejlepší pro ženy v očekávání?

Nejzdravější je určitě plavání, to se dá dělat až téměř do porodu. Posiluje dýchání, nadlehčuje břicho a ulevuje bedrům, které koncem těhotenství dost bolí. Určitě je dobrá jóga a strečink. Naopak nebezpečné jsou například vodácké sporty a cyklistika, protože při nich hrozí úrazy a otočení plodu. Proč se mě neptáš na sex? To je v jistém smyslu také příjemný sport.

Jak rychle se lze zase vrátit po porodu ke sportu?

V šestinedělí by si matky zadělaly na problémy při příštím těhotenství a později by mohly by mít problémy se stresovou inkontinencí (počůráváním), bolestmi beder a hlavy. Je dobré co nejdříve posilovat a protahovat svaly nejprve vleže, později i vestoje. Nejvíce škodí dlouhé postávání, pomalé popocházení a zvedání miminka. V těhotenství jsou břišní svaly maximálně protaženy a při porodu se roztáhnou také svaly pánevního dna. Nějaký čas pak trvá, než se zase dostanou do původních rozměrů a správného napětí. Pokud se to uspěchá, tyto svaly se stanou nekonzistentními, na některých místech se zcela povolí a na jiných stáhnou jakoby v křeči a už nejsou schopny plnit svou funkci.

A jaká že ta funkce je?

Udržet se vestoje a přitom se cítit fajn! Z toho vyplývá, že v šestinedělí se vyplatí každý den věnovat deset minut posilování dolního břicha a pánevního dna a protáhnout si záda. Po šestinedělí je tak žena lépe a dříve připravena začít opravdu sportovat.

Čerstvé maminky se obvykle koncentrují především na péči o dítě, než by myslely na pohyb venku. Mají na to vliv hormony?

To je spíš instinktivní jednání. Důležitější pro outdoorové sporty je ovšem skutečnost, že se po porodu začnou víc bát o sebe, dítě, manžela i všechny okolo sebe. Já to na sobě cítím také.

Už po půl roce jsi se ale s manželem zúčastnila Prachovské čtyřiadvacítky, kdy jste měli celý den a noc lézt na pískovcové věže a sbírat body za co nejtěžší cesty.

To jsme ale měli dole babičku, která nám hlídala Huga, a mohli jsme se na ní stoprocentně spolehnout. Navíc jsme s manželem plánovaně nelezli celou noc a skončili už v jedenáct hodin. O půlnoci se stejně rozpršelo a závod skončil v polovině.

Jak těžké cesty jste lezli?

Pětky, šestky, pár sedmiček a jedno sedm-béčko. To už pro mě ale bylo dost a trochu to bolelo. Kvůli tomu jsem několikrát spadla, než jsme se dostali na vrchol.

Se čtyřměsíčním miminem jste si udělali dlouhý výlet po Vltavě na plachetnici…

…víš, jaká je tam nuda? Výhodou ale bylo, že Hugo se bezvadně otužoval. Nakonec mu nevadilo koupat se v říční vodě.

Zastavovali jste u skal, lezli…

To bylo kromě dlouhého plavání taky jediné, co mě bavilo. Bylo fantastické počasí, modrá obloha, řeka, skály, nástupy na lezení rovnou z lodi. Byli jsme na Kamýku, na Slapech a na Mařence. Na lodi nás navštívili kamarádi a s nimi jsme si také zalezli. Příští rok se chystáme jet lodí do Göteborgu a cestou najít zase nějaké skály. Mimochodem jsme zjistili, ze naklánění lodi neuvěřitelně trénuje miminko v otáčení na bříško. Mělo by to snad být na předpis od lékaře pro mimina, která se ještě v půl roce sama neotočí.

Poslední otázka se týká ekonomiky. Jak vám lezou do peněz outdoorové aktivity s prckem?

S Hugem jsme dost ušetřili. Zatím s ním nejezdíme do ciziny a cesty po Čechách skoro nic nestojí. Všechno podstatné vybavení jsme už měli sami pro sebe a vybavení pro dítě jsme podědili. Třeba ve stanu spíme s korbou od hlubokého kočárku, spacáček jsme dostali a sedačku do auta jsme přidělali na cyklistický nosič.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bouldering na Modřínu v Labských pískovcích

Bouldering na Modřínu v Labských pískovcích

Intenzivnímu sportovnímu lezení bez lana se říká bouldering neboli lezení po kamenech. Nejlepší oblast pro tento sport je Modřín nedaleko Děčínského Sněžníku.... celý článek

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

Zprávy od horolezců 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jizerský guláš 2024

Jizerský guláš 2024

TRAMVAJ Malé zprávičky z Jizerských hor a Lužických hor na severu.
Branické skály: staronové lezení v Praze

Branické skály: staronové lezení v Praze

CLIMBING GUIDE K Branickým skálám vzhlíželi pražští horolezci vždycky. Výzvu bývalého vápencového lomu však dosud přijali jen někteří. Plotny i převisy bývaly úžasně lámavé a tudíž nebezečné. Po prvovýstupcích vždy zbylo jenom pár
TEST Horolezecká helma Simond Rock

TEST Horolezecká helma Simond Rock

Začátečníci, softmoveři, rekreační horolezci, ferátisté - pro ně je určená horolezecká helma Simond Rock, která se prodává v Decathlonu za 749 korun.
Podzemní feráta v Moravském krasu: jeskyně v Ostrově

Podzemní feráta v Moravském krasu: jeskyně v Ostrově

Speleo feráta v Ostrově u Macochy ukazuje syrový podzemní svět. Nedalekou Macochu všichni známe. V jeskynním systému se chodí po chodníčcích, pluje na lodičkách, všude září umělé osvětlení. V Ostrově čeká na návštěvníky jen
Everest vyžaduje pytel na hovínka

Everest vyžaduje pytel na hovínka

Kdo bude letos stoupat na nejvyšší vrchol zeměkoule Mount Everest (8850 m), ponese s sebou na vrchol "poo bag" a zase ho snese dolů.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.

Diskuse

kam patří pes? Novinář, 2.6.2024 22:19, 5 příspěvků
chudáčku Honzíku Marcel, 2.6.2024 20:37, 5 příspěvků
chudáčku Honzíku Honza, 2.6.2024 8:59, 5 příspěvků
chudáčku Honzíku Marcel, 1.6.2024 11:31, 5 příspěvků
Zimní pneumatiky v květnu Michael Beranek, 31.5.2024 15:27, 1 příspěvek
INU Šlojíř, 29.5.2024 21:30, 2 příspěvky
z Ještědu Pišišvor, 29.5.2024 16:55, 3 příspěvky
INU Honza, 29.5.2024 9:55, 5 příspěvků
INU Honza, 27.5.2024 22:18, 1 příspěvek
nechme ho být Kuba Turek, 27.5.2024 21:57, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47