Svatomartinské víno
Víno je vyrobená z letošní sklizně. Bílá vína jsou Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Růžová musí být Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Červená vína jsou Modrý Portugal a Svatovavřinecké.
Svatomartinské mohou vinaři vyrábět pouze jako suché víno, svěží a ovocité. Na to dohlížejí odborné komise.
Logo svatého Martina na bílém koni je umístěno na etiketě i na kapsli nebo šroubovém uzávěru lahve.
Součástí prodeje Svatomartinského vína se v minulosti stalo datum 11. listopadu. Zpočátku to byl milý zvyk, který však vadil obchodníkům. Letos bude svátek svatého Martina v pondělí, což pro obchod není zrovna dobrý den. Proto Vinařský fond povolil časnější prodej od 8. listopadu.
Kvalitní svatomartinské víno má svěží ovocnou a aromatickou chuť. Přestože letošní úroda hroznů zdaleka nebyla tak bohatá jako vloni, dává naději, díky častým změnám teplot během dozrávání hroznů, ve velmi kvalitní ročník.
To ovšem člověk pozná, až otevře láhev. A právě Svatomartinské je první příležitostí.
Svatý Martin odsoudil kejhající husy
Biskup Martin kázal a kejhající husy ho tak rušily, že se neovládl a bryskně je odsoudil. Aby si hloupí a chutní ptáci uvědomili, co znamená rušit blahoslaveného, každoročně 11. prosince budou pykat za činy svých předků a skončí na pekáči.
Svatý Martin z Tours se narodil kolem roku 316 v panonské Sabarii, tedy v dnešním Maďarsku. Jeho otec byl římský důstojník a Martin byl předurčený k vojenské kariéře. Křesťanská kariéra začíná v Galii, u hradeb města Amiens. Tedy v dnešní Francii. Vracel se jednoho chladného večera a uviděl před hradbami žebrajícího, polonahého žebráka. Rozťal mečem svůj vojenský plášť a polovinu dal žebrákovi. V noci se mu potom zdál sen, že k němu přišel sám Ježíš Kristus oděný právě do poloviny Martinova vojenského pláště. Martin prozřel, uvěřil v trojjediného Boha a svoji budoucnost nasměroval do duchovní sféry. Snad proto k nám díky oné zimě tenkrát před hradbami přijíždí na bílém koni.
Jak bojovat proti levnému vínu?
Když se po revoluci roku 1989 otevřely hranice, byla Česká republika zaplavená kvalitními, méně kvalitními i nekvalitními, ale levnými víny ze zahraničí. Byli to především moravští vinaři, kteří se museli této záplavě ubránit. Nejenom kvalitou, ale i nápaditým marketingem.
Napadlo je, že naše republika by mohla mít něco podobného, jako francouzské Beaujolais Nouveau, tedy první mladé víno, které může francouzský vinař vyrobit a dát na trh ještě v roce sklizně.
A tak se také u nás stalo. Nejdříve nápoj označovali Morava Vino Nouveau. Pod značkou Svatomartinské se mladá vína objevila na trhu poprvé roku 2005. Tehdy vinaři začínali na několika stech tisících lahvích produkce. V současnosti se číslo ustálilo na více než dvou milionech lahví od zhruba 130 vinařských firem.
Vinaři a restauratéři spojili svěží víno s tradiční svatomartinskou husou. Vinařům jejich Svatomartinské začali závidět i pivovarníci, kteří přišli se Svatomartinským pivem. To se ale zatím neuchytilo. Slovenští vinaři se také zřejmě inspirovali, protože už několik let prodávají Svetokatarínské.
Vinařský fond zvyšuje požadavky na kvalitu
Letos dojde ke kvalitativní změně. "Svatomartinská vína nejsou jen mladá vína. Jsou to také vína kvalitní, z pečlivě vybraných odrůd, vyráběná s náležitou péčí vinaře. Rozhodli jsme se proto již podruhé v historii sáhnout ke zvýšení nároků na minimální kvalitu vín, která chtějí známku Svatomartinské používat," uvádí ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. "Od tohoto roku musejí produkty našich vinařů dosáhnout při hodnocení kvality požadovaného počtu 80 bodů ze stobodové sommeliérské stupnice. Dříve se jednalo o 78 hodnotitelských bodů. Rozdíl dvou bodů se zdá malý, ale když se sejdou nepříjemné události, jako výskyt plísní na narušených hroznech, poškozených ptáky nebo vosami, nebo když popřípadě udeří časné mrazíky, bojují producenti o každý bod."
Přestože se Svatomartinské začne prodávat už 8. listopadu, největší ochutnávka Svatomartinských vín, tedy Svatomartinský košt, který se pořádá každoročně v Brně, proběhne tradičně 11. listopadu.
INFO: Vinařský fond