Jak zastavit úprk českých lyžařů do Alp?

Jak zastavit úprk českých lyžařů do Alp?
Audina ve Špindlu.
Autor snímku Prime Communications
SDÍLEJ:

ANALÝZA Češi a Moravané hlasují tradičně nohama. Za šumavské kopečky teď míří lyžaři. Po sametové revoluci vyslali jako svá tykadla závodníky a sportovně laděné sjezdaře do francouzských Alp. Přelom tisíciletí ovládli nadšenci do snowboaringu i lyžování v italských Dolomitech. V posledních zimách jsme svědky exodu nejobyčejnějších rodin, které opouštějí rodnou hroudu a jedou si užít zimní radovánky do rakouských Alp.

Jak na to

Booking.com

Pro tuzemské lanovkáře a vlekaře je to tristní situace a jen nemnozí vědí, co mají dělat. Ukazuje se, že jedna cesta k ekonomickému přežití vede za rodinami, druhá k běžkařům a třetí do měst.

Rodinná zábava

Ač si to mnozí horalé nechtějí přiznat, lyžování se stalo pro většinu lidí jen doplňkovou zábavou. Češi tak následují světové trendy jen s malým zpožděním. Jeden či dva dni lyžují naplno, další dva dny se sklouznou přes poledne a zbytek zimní dovolené stráví v bazénu, nákupním centru, posilovně, nebo co je zrovna v dosahu. Tento způsob trávení volna je zvláště dobře vidět na rodinách s malými dětmi.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Dvacet důvodů, proč lyžuji v Itálii

Ještě nevyrážejí do vysokých Alp, nechce se jim stát fronty ve velkých tuzemských skiareálech, a proto volí menší střediska, kde se dá zažít ještě něco jiného, než zimu a sníh. Takové rodiny zachytilo Lipno a dělá pro ně první poslední. Začíná ubytováním na dojezdu sjezdovek a dětským menu v jídelně, pokračuje budováním lyžařského hřiště pro nejmenší špunty a ohřívárnou, nabízí nepříliš náročné snowparky a adrenalinové dráhy a končí zábavou bez lyží – nabízí aquapark, procházku po visuté lávce korunami stromů, nebo pro vytrvalé upravuje bruslařskou dráhu na hladině přehrady.

SkiTesting Lipno.

Něco podobného, ale v malém, dělá například Annaberg v Jeseníkách. Tradičně se za dětské areály považují Severák v Jizerských horách kvůli výběru nejlehčích a nejkratších sjezdovek, a Kašperské Hory díky službám včetně pojízdného koberce, herny a ohřívárny.

Běžkaři stárnou, ale stále lyžují

Kromě toho, že čeští lyžaři utíkají za hranice kvůli lepším přírodním podmínkám a mnohy i nižším cenám, další rány přišly na skiareály ze světa. Sportuje se a tedy i lyžuje méně než dřív, a když už, tak kratší dobu, nachýlil se boom snowboardingu, skončily neomezené ekonomické možností, rodiny šetří všude a tedy i na výdajích za zimní pobyty, snižuje se finanční podpora obcí, státu i fondů Evropské unie.

Je tedy potřeba zadržet aspoň ty, kteří ještě od lyží neprchli. Nejvěrnější jsou v tomto ohledu běžkaři. Sice stárnou, zástupci skiareálů odhadují jejich průměrný věk už přes čtyřicet let, ale zaplať pán Bůh za ně.

Háček je, že když na to přijde, nepotřebují žádné služby a zároveň velmi dobře znají cenu peněz, což znamená, že obrátí v dlani každou korunu, než zaplatí. Ubytovávají se jen zřídkakdy a když už, tak v levnějších ubytovnách. Jsou si vědomi, že příjezd autem na téměř celé území České republiky je levnější, než platit hotel. Svačinu mají s sebou. Vybavení si koupili ve svém bydlišti nejspíš v hypermarketu. Suvenýry nemají přivážet komu. Místo papírových map používají GPS nebo mobilní telefon. Co jen tedy lze vůbec prodat?

005-480x70.png

Přesto se běžkaři – turisté i kondiční běžci, některým regionům vyplatí. Když je někde dobrá a vyhlášená hospoda, naplánují si lyžařský výlet právě okolo ní. Ráno vezmou za vděk první zlevněnou lanovkou, aby si ušetřili pěší výšlap na hřebeny. Jednou za čas si udělají radost a zaplatí startovné na lokální závod. S přáteli, dětmi, nebo vnuky občas přespí v romantické horské chatě daleko od civilizace.

Jako příklad, kde právě takové hosty vítají a také na nich patřičně vydělávají, lze uvést Luční boudu v Krkonoších, kde se střetávají strategické hřebenové túry. Z těchto běžkařů žije také celá osada Jizerka a osamělý hostinec Smědava v Jizerských horách. Nutno říci, kvalitou upravených stop přetahují tuto klientelu Poláci na severní stranu hor do svých obdobných hostinců a ubytoven.

Noční stopa ve Velkých Karlovicích.

Dodejme, že by bylo velká škoda o takové klienty přijít, protože Česko je hned po Skandinávii velmocí běžkařské turistiky. Jenže na záda nám dýchá Rakousko s perfektně upravenými stopami a také Itálie s bezkonkurenční krajinou Dolomit.

Hory jsou periférie velkých měst

České i moravské hory se staly předměstími velkých měst. Vlekařům to ale dochází velmi pomalu. Doba týdenních pobytů v zimních střediscích je dávno pryč. Jezdí se lyžovat na den, na víkend nebo prodloužený víkend. "Naprostá většina prodaných permanentek je jednodenní," uvádí Petr Cée, bývalý šéf skiareálu Rokytnice nad Jizerou. "Znamená to, že Rokytnice ztrácí návštěvníky, kteří tu bydleli delší dobu. Týdenní pobyt na horách už je dávno passé a vícetýdenní pobyty, které si ještě i já pamatuji, už dnes zní jako sci-fi."

Tomu je potřeba přizpůsobit služby a cenovou politiku. Je třeba mít připravená parkoviště a příjezdové silnice z nížin, které zvládnou krátkodobý silný nápor, když po ránu přijíždí většina hostů a k večeru zase ve stejnou dobu odjíždí. Na to se musí připravit i restaurace, toalety, odpadkové koše, informační systém, policisté, skibusy a všechny další potřebné služby. Vždyť z Prahy se lyžaři dostanou na hory za jednu až dvě hodiny autem, ale vlaky ani autobusy tam efektivně skoro nejezdí. Z Ostravy jsou na horách za půl hodiny a z Plzně za hodinu.

Dříve populární skibusy z měst rovnou na hory a oblíbené večerní lyžování skomírají na nezájem. Provozovatelé skiareálů je sice stále mají v nabídce, ale masovému zájmu se již netěší.

Horydoly.czOPRAVDU? V Alpách je lepší lyžování, lžou novináři

Zásoby sněhu na Monínci.

Několik podnikatelů v lyžařském byznysu na to jde obráceně. Místo aby stěhovali lyžaře z měst na hory, postavili jim skiareály přímo před nosem. Sjezdaři tak mohou zajet do Chotouně těsně za hranicí hlavního města Prahy, kam jezdí od metra městský autobus. Běžkaři to mají ještě blíž, protože lyžují na umělém sněhu nastříkaném na koňském závodišti v Chuchli. Chotouň i Chuchle jsou samozřejmě malinkaté lyžařské plácky, zisky z nich nemohou být závratné, ale na uživení stačí. Na rozdíl od mnoha jiných skiareálů, které by se bez dotací nepostavily ani neprovozovaly.

Lyžování vyrábí tolik peněz, jako Škoda a ČEZ dohromady

Studie KPMG napočítala v Česku 164 lyžařských středisek. Renomovaná poradenská společnost odhaduje, že do veřejných rozpočtů přinášejí ročně 10 miliard korun. Tolik platí v součtu mladoboleslavská Škoda Auto a energetický gigant ČEZ.

"Kromě významného přínosu pro veřejné rozpočty vytvářejí horská střediska téměř 36 tisíc pracovních úvazků, to je víc než Škodovka," uvádí Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek. "Horská střediska se podílejí 1,2 % na HDP a spotřeba v nich se šplhá ke 24 miliardám,“ dodává Zdeněk Tůma, partner KPMG Česká republika.

"Já bych do nového lyžařského střediska peníze nedal," uvádí Jan Verl, který má zkušenosti se zaváděním významných značek na trh, a zároveň je lyžařským konzultantem. "Doba hojnosti, neuvěřitelných dotací a nesmyslných investic skončila." Poukazuje na poloprázdná střediska na horách a sjezdovky bez sněhu v nížinách, které byly postaveny jen kvůli čerpání státních a evropských peněz.

Dolní Morava. Sjezdovka U slona.

Jeho slova nepřímo potvrzuje Jiří Hodic, který každý rok píše reportáže z mnoha skiareálů v Jeseníkách a Orlických horách: "Minulou sezonu už to došlo tak daleko, že když nebylo úplně hezky, lyžoval jsem na sjezdovkách skoro sám. I za pěkného počasí se ovšem vleky a lanovky naplnily jen okolo poledne."

Alpy versus Česko 7:3

Odhady, kolik lidí v Česku lyžuje, jsou velmi nepřesné, protože neexistují věrohodné metody na sečtení lyžařů. Z čísel Českého statistického úřadu, vládní agentury CzechTourism a českých cestovních kanceláří a agentur lze ale vyčíst, že zlom se odehrál v sezoně 2011/2012. Síly se vyrovnaly a půl milionu lyžařů lyžovalo v Česku a stejně tolik v zahraničí. Do té doby vždy jasně vítězily tuzemské sjezdovky a stopy. V minulé sezoně se ovšem tento poměr dramaticky zvrátil ve prospěch ciziny, kde lyžovalo 700 tisíc českých lyžařů a doma jen 300 tisíc lyžařů a snowboardistů. Podepsala se na tom špatná zima v Česku a naopak bohatá sněhová nadílka jižně od hlavního hřebene Alp a v Dolomitech. Přesto je to velké varování pro tuzemské skiareály, protože kdo jednou lyžoval v Alpách, rád se tam vrací.

devold-005-480x70.png

Jaké jsou hlavní důvody tohoto neúspěchu? Počasí na sever od hlavního alpského hřebene je daleko horší než na jihu. Ještě horší je za Šumavou a zdaleka nejhorší na severu mezi Krušnými horami, Krkonošemi a Jeseníky. A ještě k tomu zlepšování evropské dálniční sítě odvádí české lyžaře do alpských destinací, které jsou časově stále bližší.

Česká zimní střediska vesměs poskytují špatné služby. Vlekaři nemají sílu, aby ovlivnili kvalitu rozbitých a neuklizených silnic, nesníží kriminalitu, nezlepší chování personálu v ubytovacích a stravovacích podnicích. Obce při tom nemají zájem na rozvoji skiareálů kvůli systému daní a státní správy. Skoro nic z toho totiž nemají kvůli tak zvanému rozpočtovému určení daní. Neplatí přímá úměra, že čím více vydělají vlekaři, tím více z toho bude mít obec.

Lyžování v Česku je předražené. Platit za svezení v malém krcálku na českých horách podobné peníze jako ve velkém skiareálu v Alpách, je přece hloupé. To dochází každému, kdo se podívá do katalogu cestovní kanceláře.

Lyžování a vůbec tradiční sporty nejsou dost cool pro nastupující generaci. Komunikace, akce a rozhodování se velmi zrychlily. Ležet na pryčně a mastit karty je nemyslitelné. Navštívit smradlavý záchod odpuzující zážitek. Snowboarding je zábavou starých páprdů a tedy úplně out. Prostor bez internetu je nezajímavý. Navíc ubývají školní lyžařské kurzy a snižuje se počet žáků, kteří se naučí lyžovat. Lyžování je totiž drahý sport.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Po roce clanek.

..pod ktery bych se podepsal a uvedl rodne cislo. 

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Jaro začíná 20. března dopoledne

Jaro začíná 20. března dopoledne

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací... celý článek

Holiday World: regiony a gastronomie jako klíčový pilíř turismu

Co všechno lze v moderním obchodě automatizovat a ušetřit?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Jaro začíná 20. března dopoledne

Jaro začíná 20. března dopoledne

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Co všechno lze v moderním obchodě automatizovat a ušetřit?

Co všechno lze v moderním obchodě automatizovat a ušetřit?

Automatizace v moderním obchodě může pokrývat široké spektrum procesů, které nejen že zvyšují efektivitu, ale také snižují provozní náklady. Kde začít, aby vám automatizace přinesla co nejrychleji výsledky?
Holiday World: regiony a gastronomie jako klíčový pilíř turismu

Holiday World: regiony a gastronomie jako klíčový pilíř turismu

Nejnovější trendy v cestování, aktuální preference turistů nebo aktivity Česka na podporu cestovního ruchu. To je jen malý výčet toho, co nabízí jeden z největších tuzemských veletrhů cestovního ruchu HOLIDAY WORLD &

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Camp - veletrh Norsko, Lillestrøm 4.-6.4. 4.4.
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 4.-6.4. 4.4.
Lov v pravěku Rakousko, Asparn 5.-6.4. 5.4.
Valná hromada ČHS Praha 5.4.
ILTM - veletrh luxusního cestování Jižní Afrika, Cape Town 6.-8.4. 6.4.
Velikonice v hornickém domku Příbram, muzeum 7.-20.4. 7.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 10.-13.4. 10.4.
Dampftoktreffen Německo, Dresden, Verkehrsmuseum 12.-13.4. Parní lokomotivy 12.4.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 12.-13.4. 12.4.
Matějská pouť Praha, Holešovice 22.2.-13.4. 13.4.

Diskuse

Тени Химок и Лобни CurtisMup, 5.4.2025 13:57, 1 příspěvek
Chip this out Jamespauff, 5.4.2025 13:12, 1 příspěvek
Nuijdzgwkk Axikinvip, 5.4.2025 12:58, 121 příspěvků
Nuijdzuwix Axikinvip, 5.4.2025 12:08, 121 příspěvků
Check this for all to see Jamespauff, 5.4.2025 10:49, 5 příspěvků
Report register this visible Jamespauff, 5.4.2025 10:06, 1 příspěvek
Report register this out ... Jamespauff, 5.4.2025 9:59, 1 příspěvek
Enquire about this out Jamespauff, 5.4.2025 9:26, 1 příspěvek
Dolní Doubravka Vodák, 4.4.2025 12:12, 2 příspěvky
sem asi ne JaT, 4.4.2025 9:13, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33
Prahou proběhne 16 tisíc ... Horydoly , 4.4.2025 19:01
Veletrhy Ostrava Horydoly Open, 3.4.2025 21:36
Křivoklátské lesy Horydoly , 2.4.2025 13:29
Polička? Věda nebo Veliko... Horydoly , 24.3.2025 0:53
Prague Bike Fest Na Výsta... Horydoly Open, 20.3.2025 22:13
Největší běžecká výstava ... Horydoly , 16.3.2025 20:23
Každý, kdo jen trochu chc... milan šupa, 13.3.2025 19:43