Verdikt Horydoly
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Vydala ji marketingová společnosti Sitour zaměřená na propagaci horských středisek ve spolupráci se Svazem provozovatelů lanovek a vleků.
TOP 40 může sloužit jako inspirace k výletům s lyžemi, protože u každého z propagovaných středisek je připojena kreslená mapka sjezdovek a běžeckých tratí, spojení na infocentrum, adresa internetové stránky, ceny permanentek a technické údaje o vlecích a lanovkách.
Je to reklama
Na druhou stranu se nelze úplně spolehnout na textovou část. Do reklamní reality uvádí čtenáře už název brožury TOP 40, protože obsahuje jen osmatřicet zimních středisek. Navíc v něm nejsou uvedena zimní centra podle velikosti nebo nějakého jasného kritéria, ale podle toho, jak si které reklamní místo zaplatilo.
V úvodu píší autoři, že brožura „přináší všechny informace, které návštěvník českých hor potřebuje.“ Toto značně sebevědomé vyjádření ovšem okamžitě shazuje podrobnější pohled na předkládané údaje. Malované mapky jsou sice pěkné na pohled, ale každá sjezdovka na nich vypadá jako dlouhý prudký kopec s velkým převýšením vhodný pro lyžařské experty. Ceny jízdného jsou uvedeny jen jednodenní a šestidenní v hlavní sezóně. Za to nechybí přepravní kapacita středisek, což je číslo, na kterém lanovkáři a vlekaři tvrdošíjně lpějí, ale návštěvníkům nic neřeknou. Nebo je pro vás důležité vědět, že v Kramolíně je kapacita 4305 os./hod, zatímco na Dolní Moravě 2500 os./hod?
Citelně chybí informace o menších lyžařských areálech, které jsou v některých centrech vedle dominantních provozovatelů. Třeba v Rokytnici je kromě drahých Horních Domků a Studenova také levná Modrá Hvězda a Udatný. V Peci je naopak oddělený skiareál od lanovky na Sněžku.
Pár namátkou vybraných poznámek
Ještěd je prý vzdálen od Prahy 55 minut jízdy autem. Je sice pravda, že z okraje Prahy na okraj Liberce pod Ještědem je po silnici přesně 102 km, ale z centra hlavního města na parkoviště pod Ještědem trvá v zimě jízda osobním autem obvykle jednu a půl až dvě hodiny. Navíc by se podle TOP 40 mělo jednat o první příležitost k lyžování při příjezdu ze Saska. Co tomuto tvrzení říká Telnice u Ústí nad Labem není známo, protože není v brožuře uvedena, ač se jedná v tuzemských poměrech o velké skicentrum.
Severák má být podle lyžařské brožury nechladnějším místem v Jizerských horách, ale odborná i populární literatura se v této souvislosti obvykle zmiňuje o osadě Jizerka vysoko v horách, anebo o druhé nejvyšší hoře Jizeře.
Pochybnosti o zařazení mezi tuzemská topstřediska budí Zásada v Jizerských horách a Nové Město na Moravě. Druhé z nich je aspoň dobře vybavené pro běžkaře, ale obě nabízejí jen dva pársetmetrové vleky.
Rokytnický areál Horní Domky o sobě prohlašuje, že „uspokojí jak začátečníky, tak náročné lyžaře.“ Kdo tam někdy byl lyžovat, vzpomene si, jak obtížné je se do střediska dostat a jaké vleky tam jezdí. Určitě to není nic pro začátečníky. Od parkoviště je potřeba vyšlapat několik set metrů zasněženou cestou do prudkého kopce s lyžemi na ramenou, koupit si jízdenky a vyjet náročným kotvovým vlekem Přibližovák na kopec. Odtud se spustit středně náročnou sjezdovkou s jedním velmi strmým a špatně upravovaným sjezdem k terminálu, tam si vystát frontu, obtížně bez pojízdného pásu na zemi nastoupit na lanovku Lysá hora a teprve z horní stanice se spustit po modré trati dolů. Kdo chce vynechat Přibližovák, musí nést lyže do kilometrového kopce.
Praha, Sitour 2003. Brožované. Doporučená cena neurčena.