Cestovatelský festival Kolem světa se odstěhoval na Smíchov
Vlevo Steve Lichtag (filmař) a vpravo Karel Wolf (pořadatel Kolem světa).
Kuba Turek
SDÍLEJ:
ROZHOVOR S KARLEM WOLFEM. Padesát komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst, cestovatelská setkání a zahraniční hosté. To vše přináší největší cestovatelský festival Kolem světa.
O víkendu 22.-23. listopadu přivítá Národní dům na Smíchově tisíce návštěvníků, kterým festival vedle přednášek nabídne i exotická jídla, jedinečná vystoupení zahraničních umělců, pozve je na setkání se zajímavými osobnostmi, na interaktivní workshopy tradičních řemesel JV Asie nebo Afriky a nabídne možnost zakoupení tradičních výrobků z Mexika, Peru, Indonésie či Nepálu. Festival se letos poprvé přesouvá do Národního domu na Smíchově.
Zepteli jsme se na podrobnosti Karla Wolfa, duchovního otce a hlavního organizátora Kolem světa.
Proč se stěhuješ z Ládví na Smíchov?
Do Národního domu na Smíchově přesunuji festival především z toho důvodu, že v KD Ládví započali rekonstrukci střechy, oken a dalších starších částí objektu. Bohužel si stavební firma vybrala zrovna podzimní měsíce …
Kolik sálů souběžně bude divákům k dispozici?
V Národním domě na Smíchově je sálů několik. Program projekcí však bude probíhat ve třech sálech. Hlavní scéna s atraktivními projekcemi a exotickými tanečními vystoupeními bude ve velkém sále, kde je kapacita 600 – 700 diváků. Vedlejší Arbesův sál má kapacitu asi 250 míst. A nejmenší, ale i tak dostatečný sál pro besedy klubového charakteru má kapacitu asi 120-150 lidí. Čtvrtý sál bude vyhrazen pro kreativní a taneční workshopy. Další dva salónky budou vyhrazeny pro orientální čajovnu a pro jídelnu s exotickým jídlem. Poslední osmý salónek je vyhrazen pro bar, kde se bude čepovat pivo a limonády. A v deváté místnosti bude zákulisí vystupujících.
Změní se oproti loňsku vstupné?
Vstupné na jeden den jsme zlevnili na 280 Kč. Dvoudenní permanentku si můžete zakoupit stejně jako posledně za 490 Kč. Z organizačních důvodů jsme zrušili půldenní vstupné.
Kdo bude letos headlinerem?
Hlavním vystupujícím bude německý cestovatel Christoph Rehage, který se před několika lety proslavil fantastickým časosběrným videem, které svou viralitou dosáhlo více než 12 miliónů shlédnutí. Christophu Rehage, kterému se podařilo přejít pěšky Čínu z východu na západ. Přesně jeden rok trvala jeho 4646 km dlouhá pouť s vozíkem na kolečkách, během níž zažil neuvěřitelné množství zážitků. Zvláště emotivní jsou jeho setkání s lidmi žijícími v malých vesničkách mimo civilizaci. Jeho zkušenosti jsou obohaceny hlavně tím, že Christoph hovoří plynně čínsky. Se svojí dvouhodinovou přenáškou vystoupí v sobotu 22. listopadu v 17 hodin.
Další milý host je drobná dvaadvacetiletá motocestovatelka Dominika Gawliczková z Havířova, která se letos v roce 2014 vypravila sama na malé sportovní motorce až do Kyrgyzstánu k hranicím s Čínou. Další prima hosté budou např. herečka Nela Boudová (Tibet), herec Jan Révai (Kavkaz), Petr Jan Juračka (Uganda), Lukáš Synek (Maroko), Marek Audy (Venezuela), Jiří Kráčalík (Tádžikistán), Matěj Boháč (Ladakh), Ondřej Prosický (Špicberky), Martin Mykiska (Patagonie), Pepa Středa (Kanárské ostrovy), Michael Fokt (Libanon) a dalších třicet zajímavých hostů a desítky tanečnic s exotickými tanci. Určite je na co se těšit.
Dvoudenní festival nabídne 50 přednášek a bohatý doprovodný program tradiční tance z exotických zemí, taneční a rukodělné workshopy, prezentace cizokrajných restaurací, ochutnávky dominikánského rumu nebo peruánské chicha morada a pisco sour, speciální 3D projekce z Indie a Venezuely.
Když jsem festival zakládal, ani jsem nedoufal, že bude tak úspěšný a pro lidi důležitý. Dnes, po 10 letech jeho existence, je to jedna z největších cestovatelských událostí roku, na kterou se sjíždějí lidé ze všech koutů republiky. Doufám, že i letos bude inspirovat k cestování a zároveň přinášet osvětu o jiných, často ohrožených kulturách a přírodních krásách.
Čeští cestovatelé stále častěji využívají v zahraničí platební karty. Oblíbili si je natolik, že s nimi hradí i velmi nízké částky. Karty pro ně představují bezpečnější a pohodlnější způsob placení než samotnou hotovostí. V období... celý článek