PROŠLY S NÁMI PEKLEM
Rubrika s tímto názvem přináší uživatelské testy vybavení, výstroje a výzbroje, zkrátka všech užitečných pomůcek běžce na trase islandským vnitrozemím. Testy jsou v přímém vztahu k projektu 1. přeběhnutí Islandu z nejsevernějšího na nejjižnější bod. Části vybavení byly prověřeny během dvoutýdenní akce v podmínkách ostrova ohně a ledu. Doplnili jsme pověstný křest ohněm o křest dalšími živly. Vybírali jsme ty nejlepší věci, poslední měly padáka. Měli jsme my šťastnou ruku při výběru? Můžete posoudit.
Tím "něco" byla v průběhu realizace letošního islandského projektu souprava solárního panelu Nomad 7 a power-packu Guide 10 z dílny mladé a bujně až bujaře se rozvíjející americké firmy Goal Zero.
Guide 10
Power-pack Guide 10 není v podstatě nic jiného než čtyři dobíjecí NiMH tužkové monočlánky opředené řídící elektronikou a potřebnými vstupy a výstupy. Nejužitečnějším a nejpoužívanějším výstupem je standardní USB port. Za vhodných světelných podmínek lze nabíjet přímo ze solárního panelu (USB výstup nebo 12V konektor pro využití přípojky pro automobilovou zásuvku), popřípadě energii uschovat na později pomocí přiloženého power-packu. Ten se v závislosti na intenzitě slunečního svitu stihne nabít za 3 až 5 hodin. Z něj potom můžete znovuoživit svůj mobilní telefon, MP3, GPS, menší fotoaparát, čelovku atd. zhruba třikrát. Pak bude třeba power-pack znovu nabít. USB výstup dává nekonečné spektrum možností využití. Doplníte-li sadu o kabel USB s vyměnitelnými konektory, dobijete v podstatě jakékoli přenosné zařízení, které budete mít s sebou na cestách. Je jen trochu škoda, že něco takového není standardní součástí sady dodávané výrobcem.
Pokud přeci jen zavítáte během své pouti občas do civilizace, lze power-pack dobít i konvenčním způsobem ze zásuvky (USB konektor).
Power-pack je vybaven odolným očkem ocelového lanka, pomocí nějž jej můžete bezpečně kamkoli připevnit. Čtyři tužkové baterie chrání průhledná krytka. Spodní strana packu je osazena vstupními a výstupními konektory, přepínačem a diodami. Menší dioda vlevo změnou barvy (zelená/červená), popř. blikáním/nepřerušovaným svitem, signalizuje stav nabití baterií. Větší ultrasvítivá LED uprostřed poskytuje nouzové osvětlení po dobu minimálně 20 hodin.
Nomad 7
Samotný solární modul je velice skladný soubor dvou fotovoltaických článků a konektorové jednotky v černém textilním pouzdru á la leporelo. Zavírání je na suchý zip a po obvodu pouzdra najdete množství oček skýtajících široké spektrum možností uchycení panelu na batoh, stan, kolo, kajak… či jiné vybavení. „Důležitý je také systém zapojení obou článků. Naše provedení zajišťuje funkčnost solární jednotky i při jejím poškození. Samotná jednotka je velmi odolná jak proti vodě, tak proti nárazům. V extrémních případech – a naše výrobky jsou samozřejmě určeny i pro takové použití – může dojít např. k prasknutí článku. Modul vám spadne ze skály, omylem si po něm přejedete na motorce nebo na kole apod. Stát se může ledacos. Důležité ale je, že vypadnou pouze prasknutím, trhlinou přímo poškozené segmenty. Vše ostatní funguje dál a nepřestává vám pomáhat dostat se v pořádku zpět do civilizace,“ doplňuje Jiří Jedlička z firmy ALE.
Vytknout se dá panelu snad jen jediná věc - kapsa na power-pack by mohla být lépe koncipována tak, aby bylo možné lehce kontrolovat stav nabití baterií. Současné řešení sice poskytuje malé okénko, zahlédnout ale při zavřené kapse kontrolní diodu je úkol značně nesnadný.
NA ISLANDU
Původně jsem byl trochu skeptický vůči použití solární dobíječky v zemi, kterou turisté zrovna nevyhledávají kvůli jejím prosluněným dnům, a která je známa svým vrtkavým a velmi rychle se měnícím počasím. To si tak v klidu běžíte s tváří zalitou jarním sluncem a najednou jste mokří. Slunce dělá, jako že za to nemůže, a ten malý mrak, co támhle rychle prosvištěl, neměl ani čas se zastydět. No vy se s tou vodou nějak vyrovnáte, ale co ta elektronika? Jediné, co jsem měl odvahu nechat trčet ven ze všech těch vodotěsných vaků, byl právě solární panel Goal Zero. Byl mokrý. Trochu zateklo i do konektorů. Vyklepal jsem to, v rámci možností usušil – a ono to stále fungovalo. A to bylo dobře.
Aparát se čtyřmi tužkovými baterkami měl na Islandu veledůležitý úkol. Mobily a foťáky jsem měl takříkajíc pořešené, ale turistickou GPS a malé odolné minikamery GoPro dobíjel právě Nomad s Guidem. Kamery dostávaly šťávu přes napájecí kabel z power-packu, do GPS jsem ládoval přímo nabité tužkovky. Byl jsem za tohle řešení moc rád. Power-pack samotný je dobrá věc, ale v okamžiku, kdy jej můžete rozebrat na prvočinitele (monočlánky) a využít tyto pro další účely, se jeho možnosti značně násobí. Právě s dobíjením turistické GPS jsem měl velký problém – lze ji totiž připojit USB kablíkem, nicméně ji tímto způsobem nenabijete. Potřebujete dobít samotné tužkové baterky. A to zase neumí úplně každá dobíječka, ať už solární, nebo velkokapacitní power-banka. Systém se mi osvědčil ve všech směrech a já se už jen těším na další příležitost, kdy mu budu moci dát zase pořádně do těla. A sobě. :)
Děkujeme Active Life Evangelists Praha za zapůjčení testovaného vybavení.
Čtěte také: Znovu na Islandu