Kopečky připomínající Českomoravskou vrchovinu jsou ve srovnání s nedalekými romantickými údolími Champagne na první pohled nezajímavé. Zajedete-li si však až do opevněných městeček na hranici a projedete některou z turistických tras po linii válečných opevnění, určitě nebudete zklamáni.
Na cestě z jižní Belgie do Champagne se dá přejet přes hraniční přechod poblíž městečka Rocroi, jehož opevnění bylo zřízeno již v 16. století. Vejdete-li do městečka – což můžete udělat jen z jednoho směru úzkým mostem přes příkop - budete si stále připadat jako jeho dřívější obyvatelé, kteří žili v neustálém střehu a připraveni bránit svoji pevnost před nepřáteli. Město má hvězdicový tvar, z malého náměstí můžete na konci každé ulice vidět val opevnění. Dříve se vše odehrávalo uvnitř mohutných hradeb: trhy, mše v kostele, zasedání radních. Ve válečných dobách byla uvnitř valů zřizována i podzemní nemocnice.
Zvláštností oblasti mezi hranicí u Rocroi a Remeší jsou opevněné kostely. Stejně jako se na vpády nepřátel připravovala města, ani církev nezůstávala pozadu a nechávala stavět pevné hradby okolo kostelů, případně přímo opevněné kostely. V tomto ohledu za návštěvu stojí St. Etienne de Servion (cca 15 km od Rocroi), Renwez (městečko v těsné blízkosti centra regionu Charleville – Mézieres) nebo nedaleké Rocquigny.
Pokud budete mít už pochmurných Arden dost, vypravte se do Remeše (Reims) a dál do Champagne. Uvidíte jednak remešskou katedrálu, kde byli korunováni francouzští králové a již navštívila Johanka z Arku, jednak si můžete prohlédnout kolébku pravého šampaňského. Tak šťastnou cestu ...