Zlín je od konce 19. století spojován hlavně s obuvnickou firmou Tomáše Bati. Jeho prosperující a rychle rostoucí podnik z města udělal aglomeraci plnou funkcionalistické architektury. Za návštěvu rozhodně stojí kolonie typických baťovských rodinných domků, ale také řada výškových domů. Snad nejznámější z nich je mrakodrap Jednadvacítka neboli 21. správní budova. Tato sedmnáctipodlažní budova je vysoká 77,5 metrů a ve své době patřila k nejvyšším v Evropě. Raritou je kancelář šéfa ve výtahu.
Průmysl a architektura
Z novodobé architektury stojí za povšimnutí Univerzitní centrum a Kongresové centrum zlínské rodačky a světově uznávané architektky Evy Jiřičné, milovníci historie by zase neměli vynechat čtyřkřídlý zámek s vnitřním nádvořím uprostřed sadu Svobody v centru města.
Takřka povinností je při cestě Zlína návštěva Muzea jihovýchodní Moravy. Expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost návštěvníky provede historií a rozmachem legendární firmy Baťa. Její součástí jsou kuriozity, jako například miniaturní střevíčky z feudální Číny, kolekce atamanských bot i opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů. Návštěvníky čeká průřez produkcí firmy Baťa, obuvnické stroje, část výrobní linky i model typické prodejny firmy.
ZOO: cesta do Afriky
Návštěva Zlína je ale zážitkem nejen pro milovníky architektury a bot. Oblíbeným výletním cílem zejména rodin s dětmi je zoologická zahrada, která je nejnavštěvovanějším turistickým místem celé Moravy. Každoročně do ní zavítá téměř půl milionu návštěvníků. Zoo je členěná podle jednotlivých kontinentů, během jediného dne tak procestujete Afriku, Asii, Austrálii i Ameriku. V areálu se navíc nachází pohádkový zámek Lešná, který má rozsáhlou sbírku porcelánu a nábytku. V suterénu jsou k vidění mořská akvária a terária s rozmanitými živočichy od bezobratlých až po zástupce plazů.
Co všechno teče: Baťův kanál a Rudolf Jelínek
Spoustu zajímavostí lze najít i v okolí Zlína. Ve čtrnáct kilometrů vzdálených Vizovicích láká k prohlídce v tuzemsku proslavená likérka Rudolfa Jelínka. Exkurzní trasa závodem zahrnuje návštěvnické centrum s podnikovou prodejnou, kinosál, pěstitelskou pálenici, stáčírnu či degustační místnost. Součástí prohlídek je samozřejmě ochutnávka výrobků.
Na řece Moravě protékající Otrokovicemi nedaleko Zlína zase leží turisty hojně navštěvovaný Baťův kanál. Lidé zde tráví dovolenou, víkendové pobyty, nebo přijíždějí ve svém volném čase, aby se svezli na lodi a poznali tak další zajímavosti naší přírody z její paluby. Tu si mohou vypůjčit v některé z půjčoven lodí, které na této vodní cestě fungují. Ceny jsou v přístavištích přibližně stejné a liší se především v jednotlivých měsících sezóny nebo dnech v týdnu. Za víkendovou projížďku v hausbótu zaplatíte kolem šesti tisíc korun za loď, za vyjížďku na raftu asi tři sta korun za osobu, za motorový člun na půl dne necelých tisíc korun. Velmi oblíbené jsou také pravidelné plavby na velkých výletních lodích.
Lázně Luhačovice
Kdo má rád klidné procházky po prosluněných lázeňských kolonádách, železitou chuť blahodárné minerálky a lahodné teplé oplatky, neměl by ve svém programu zapomenout na lázně Luhačovice. Jedinečné prostředí Luhačovic bylo vždy výzvou pro tvorbu uměleckých a architektonických děl. Skutečným skvostem místní architektury je soubor staveb architekta Dušana Jurkoviče, který jimi na počátku 20. století vtiskl tomuto lázeňskému městečku neodolatelné kouzlo.
S cestou do Zlína si starosti dělat rozhodně nemusíte. Ať už se na výlet vypravíte s rodinou, partnerem či sami, pohodlně se tam dostanete žlutými autobusy Student Agency, ale i vlaky RegioJet. Z těch stačí přestoupit v Olomouci na autobus, který vás dopraví do centra Zlína.
INFO: Zlín a Bílé Karpaty
Zobrazit místo Turistika na větší mapě