Družicová navigace do batohu

Družicová navigace do batohu
SDÍLEJ:
Už hezkých pár let výrobci vyrábějí, mohutně inzerují a nakonec i prodávají krabičky, které si dokážou popovídat se satelity na obloze a za pár desítek vteřin určit svoji přesnou polohu.
Jak na to Na co ta legrace přijde

Jednoduché turistické přístroje se dají koupit za ceny od sedmi tisíc korun, střední třída začíná na čtrnácti tisících a plně vybavené přijdou na dvacet až třicet tisíc korun. Nákup v bazaru, kde je všechno o třetinu až polovinu levnější, se vyplatí jen znalcům v oboru. Technika rychle zastarává, některé přístroje mohou být nekompatibilní s funkcí nebo počítačovým programem, který potřebujete právě vy. Navíc nikdy nevíte, co s navigátorem dělal předchozí majitel, a jemné technice nikdy nesvědčí drsné zacházení, byť by byla konstruována do nejtěžších podmínek.

Pro běžnou turistiku, horolezectví, lyžování a podobné aktivity jsou nejvhodnější přístroje střední kategorie. Nezapomeňte zkontrolovat, zda vybraný model zvládá dvanáct kanálů (a tedy satelitů) současně, zda má dost velký a podsvětlený displej, zda mu neuškodí voda (žádejte třídu IPX4 nebo IPX7), zda je vybavený elektronickým kompasem, zda ovládá velké množství mapových systémů a zda k nim lze další ručně nastavit.

Jiné kategorie, než ryze turistické nemá cenu pro pěšáky kupovat. Mutace pro lodní, leteckou nebo automobilovou navigaci jsou těžké, velké a drahé. Vojenské přístroje jsou zase pro civilisty absolutně nedostupné.

Podle reklam v cestovatelských a turistických časopisech by se zdálo, že se bez nich žádný dobrodruh ani výletník neobejde.

Satelit není nutný

Je tomu tak? Upřímně řečeno, v naprosté většině případů nejsou potřeba vůbec a turisté vystačí s mapou a buzolou. Evropa je tak členitý a dobře zmapovaný kontinent, že se na mapě vždycky máme čeho zachytit.

Mapa a busola jsou tedy pro život v přírodě nutností a GPS nám ho zpříjemňuje. Global Positioning System sice vtipálkové překládají jako Gde proboha su?, ale je fakt, že mnoho zdánlivě ztracených situací dokáže zachránit.

Představte si alpský ledovec, který přechází do ledopádu. Za pěkného počasí se mu jednoduše vyhnete, ale za mlhy těžko. Mapa vám bude v hustém mléce, kdy nepoznáte, jestli jdete nahoru nebo dolů a kam vlastně míříte, úplně k ničemu. Satelitní navigátor vám však vaši polohu na mapě ukáže spolehlivě a dokonce vás bezpečně provede mezi největšími trhlinami.

S GPS je to stejné jako s jiným moderním fenoménem gore-texem. Samozřejmě můžete na túry chodit v šusťákové bundě, ale počítáte s občasným promoknutím až na kůži a v nejhorším nečasu se asi budete třást zimou a vlhkem. Váš kamarád v gore-texovém kompletu si ve stejném počasí bude libovat v suchém spodním prádle.

Jak to funguje?

Krabičku zapnete a pár desítek vteřin se nic neděje. Na displeji sice naskakují různé hlášky podobně jako při zapnutí počítače, ale vy čekáte na jeden jediný údaj: zeměpisné souřadnice. Mezi tím satelitní navigátor, jak se krabičce říká, hledá na obloze družice. Když je najde, změří si dobu, za jakou k němu dorazil jejich rádiový signál, a z toho vypočítá svoji polohu. Jestli si to chcete představit, oprašte své vědomosti ze školní geometrie. Zjednodušeně lze výpočet přirovnat k úloze, kdy máte nakreslit trojúhelník, u něhož znáte délku všech tří stran.

Přesnost měření se pohybuje okolo pěti až deseti metrů, což na turistických mapách odpovídá zlomkům milimetrů. Nadmořskou výšku určí navigátor s přesností okolo dvaceti metrů. Pozor ovšem na dvě výjimky! V oblastech válečného ohrožení nebo ozbrojených konfliktů vkládá provozovatel, jímž jsou Spojené státy americké, do systému GPS záměrně chybu, která přesnost zmenšuje až na sto padesát metrů. Brání tím využití satelitů například k navádění nepřátelských raket na cíl.

Hlavní jsou dvě čísla

Navigátor na nás vychrlí dvě čísla, zeměpisnou šířku a délku. Pokud budeme chtít, tak i nadmořskou výšku. Podle nich na mapě přesně zjistíme, kde jsme. S těmito hodnotami lze dále pracovat a zjednodušit si tak pohyb v terénu.

Základní možností je vytvoření virtuální trasy v navigátoru. Doma do přístroje vložíme opíšeme nebo nahrajeme z počítače souřadnice postupových bodů předpokládané cesty. Během chůze nás potom přístroj naviguje od jednoho k druhému.

Trasu lze také do přístroje nahrát během pochodu. Usnadní nám to případný návrat po vlastních stopách. Nahranou trasu lze doma archivovat v počítači, tam ji zakreslit do mapy anebo dát body k dispozici těm, kteří ji budou po nás chtít opakovat.

Drahé přístroje mají dokonce možnost nahrát digitální mapu do paměti a prohlížet si ji na velkém displeji. Při současných možnostech techniky je to sice pěkná technická finesa, ale papírové mapě se zatím nic nevyrovná.

Základní triky

Satelitní navigátory mají potíže ve městech s vysokými budovami, v hlubokých údolích nebo v hustém pralese. Nefungují pod zemí či hluboko pod vodou. Jejich eldorádem jsou široké pláně, náhorní plošiny a vůbec terén bez výrazných orientačních bodů.

Přístroje GPS se obvykle zapínají až na místě, kde potřebujeme zjistit svoji polohu. Pokud ovšem tušíme, že se dostaneme do oblasti, kde bude špatný signál, nechejme ho zapnutý pořád. První zachycení signálu sice trvá dlouho, a jak se navigátor jednou chytne správného satelitu, už ho nepustí. Zapnutý navigátor nosme v horní kapse batohu, kam se signál lehce dostane.

Systém GPS sice funguje jednotným způsobem, ale každý stát využívá na své mapy jinou souřadnicovou soustavu a jiné geodetické zobrazení. V mnoha státech jsou k dostání dokonce mapy více soustav. Je proto důležité, aby přístroj měl ve svém menu bohatý výběr těchto souřadnicových systémů a navíc možnost ručního nastavení nových. Na každé slušné mapě je v legendě uvedeno, v jakém soustavě je terén zakreslený.

Některé mapy mají vytištěnou čtvercovou síť, která nemá se zeměpisnými souřadnicemi nic společného. Například na automapách nebo městských plánech se jimi označují sektory pro rychlé vyhledávání podle obcí nebo ulic. Tam GPS nepomůže.

Zdánlivé potíže mohou nastat s nadmořskou výškou. V různých místech zeměkoule se měří nadmořská výška od jiných oceánů, kdežto družice ji vztahují k ideálnímu zemskému povrchu tvaru elipsoidu. Rozdíly mohou být až několik desítek metrů, ale k jedné oblasti jsou vždy stálé. Stačí tedy změřit odchylku na prvním spolehlivém místě a počítat s ní po celý pobyt.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: snil jsem
Teď jsem z toho jelen.Po celá léta se platonicky zamilovávám do GPS - do jeho kouzel která umí a teď se dovídám že to jsou triky, které se občas nepovedou.Peníze, které mám na něj v prasátku už skoro naspořené dám raděj do pořádného výletu a koupím si všekontinentální buzolu.
  • Autor PES
  • Datum a čas 27.2.2004 21:23
Reaguj
Raději nechoďte ven.
Pokud se neoryjentujete podle mapy případně buzoly.Vyz titulek.
  • Autor Artý
  • Datum a čas 21.1.2004 21:55
Reaguj
To je přece jasný, kdo nečte, ten nepíše.
  • Autor Bambule
  • Datum a čas 5.1.2004 10:08
Reaguj
Re: Už vás nebudu číst
Jestli se tvůj závazek týká i psaní příspěvků, tak to jsme si všichni dost oddechli.
  • Autor Omarek
  • Datum a čas 2.1.2004 21:57
Reaguj
snil jsem
o GPS podobně jako článek, ale realita vyléčí.. První GPS "v akci" asi před 6 lety bylo američanům bez uploudu jakéhosi souboru souřadnic Evropy naprosto k hvnu.. Druhé nám letos odmítlo souřadnicovat v řídkém buko-habrovém lese planiny slovenského krasu.. Jasně, starý les, takže prales! Mlha a ledovec to zní nebezpečně, byl bych opatrnej a věřil lyšejníkům..
  • Autor Dušan
  • Datum a čas 2.1.2004 20:14
Reaguj
Už vás nebudu číst
Ha ha ha ha ha. A co takhle něco konkrétníhO
  • Autor Ten který tomu rozumí II.
  • Datum a čas 2.1.2004 12:05
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Josef Václav Sládek: Křišťálová studánka

Josef Václav Sládek: Křišťálová studánka

Lesní studánka. Není to studánka ledajaká. Má svou básničku, kterou se učí všechny děti ve škole. V rokli v Matčině hoře, v lese Království ji Josef Václav Sládek míjel, když chodil ze Zbirohu k příbuzným... celý článek

Vrtulníček havaroval u chaty Pod Rysmi

Český les AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jizerský guláš 2024

Jizerský guláš 2024

TRAMVAJ Malé zprávičky z Jizerských hor a Lužických hor na severu.
Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

CHORVATSKO Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.
Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Horská záchranná služba: zimná sezóna 2023/2024 na Slovensku

Horská záchranná služba: zimná sezóna 2023/2024 na Slovensku

Počas uplynulej zimnej sezóny si slovenské hory vyžiadali 12 obetí. Horskí záchranári majú za sebou 2154 zásahov.
Podzemní feráta v Moravském krasu: jeskyně v Ostrově

Podzemní feráta v Moravském krasu: jeskyně v Ostrově

Speleo feráta v Ostrově u Macochy ukazuje syrový podzemní svět. Nedalekou Macochu všichni známe. V jeskynním systému se chodí po chodníčcích, pluje na lodičkách, všude září umělé osvětlení. V Ostrově čeká na návštěvníky jen

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Letní sraz zimních táborníků Uherský Ostroh 7.-9.6. 7.6.
Noc kostelů Česko 7.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 7.-23.6. 7.6.
Víkend otevřených zahrad Česko 8.-9.6. 8.6.
Setkání rotujících setrvačníků Bubovice, Solvayovy lomy 8.6.
Cliff Diving USA, Boston 8.6.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.

Diskuse

vxjhcrrh prescription, 3.6.2024 0:56, 118 příspěvků
ouzzlgcn azithromycin 500 india, 3.6.2024 0:42, 118 příspěvků
kam patří pes? Novinář, 2.6.2024 22:19, 5 příspěvků
chudáčku Honzíku Marcel, 2.6.2024 20:37, 5 příspěvků
chudáčku Honzíku Honza, 2.6.2024 8:59, 5 příspěvků
chudáčku Honzíku Marcel, 1.6.2024 11:31, 5 příspěvků
Zimní pneumatiky v květnu Michael Beranek, 31.5.2024 15:27, 1 příspěvek
INU Šlojíř, 29.5.2024 21:30, 2 příspěvky
z Ještědu Pišišvor, 29.5.2024 16:55, 3 příspěvky
INU Honza, 29.5.2024 9:55, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47