Hledačům pokladů ve schránkách po celé zeměkouli, neboli geokačerům, nestačí jen nalezení schránky (cache, keš), ale také sledují, kolik lidí ji našlo, a zároveň, co se děje s předměty, které se v ní objevují a zase mizí.
Dávej a ber
Po nalezení schránky se každý geokačer zapíše do uloženého zápisníku (logbook) a později také na internetovou stránku keše. Tím zajistí, že ostatní hráči (geocacher) i majitel (owner) vědí, kdo ji nalezl.
Každý kačer také do nalezené schránky uloží drobný předmět, který může udělat radoist někomu jinému. Sám si potom vybere z pokladu, co se líbí jemu. Oblíbené jsou například skleněné kuličky, hračky z kindervajíček a podobně.
Ve schránce je nutno ponechat tužku, aby se mohl další nálezce zapsat, a také ořezávátko.
Kovová mince geocoin
Vedle těchto základní pravidel se ovšem do některých schránek dostávají dva tajemné předměty.
Geocoin je kovová mince na jejímž boku je vyražený unikátní kód. Těchto šest písmen a čísel slouží k identifikaci geocoinu. Každý, kdo najde tuto minci a chce ji přemístit do jiné keše, musí napsat do papírového logbooku i na internet, že ji vzal ze schránky.
Při ukládání do další keše zase napíše, že ji tam uložil. Tímto způsobem může geocoin putovat po celém světě a jeho vlastník pořád ví, kde jeho mince je. Čím je vzdálenost k další keši větší, tím je hra zajímavější.
Plyšák se známkou travelbug
Travelbug je skoro stejná věc, jako geocoin. Je to libovolná věc umístěná na kovovém řetízku s vojenskou známkou, na níž je vyražený unikátní kód. Platí pro něj stejná pravidla, jako pro geocoin.
Nejčastěji lze nalézt travelbug ve formě malého plyšáka s připojenou známkou.
Travelbug i geocoin by měl nálezce držet u sebe nejvíce dva týdny. Je to nepsané, ale dodržované pravidlo, které přispívá k rychlému pohybu předmětů po celé planetě a tím pádem větší zábavě hráčů.
Zvláštní obchody pro kačery
Pokud chcete dát geocoin nebo travelbug do oběhu, koupíte je ve speciálnímm obchodě s potřebami pro geocaching. Geocoin se dá sehnat od 250 Kč. Záleží na jeho vizuální podobě. Psí známka k travelbugu stojí okolo 140.
Specialitou české části geocachingu je dřevěná placka trampského vzhledu, které se říká czechwood. Zachází se s ní stejně jako s oběma předchozími mezinárodními předměty.
Geocaching na HORYDOLY
Stupnice obtížnosti keší
Typy keší
Geocoin a travelbug
Jak založit vlastní cache