GPS pro začátečníky

GPS pro začátečníky
Jednoduchá cyklistická navigace Mio Cyclo 200.
Autor snímku MiTAC
SDÍLEJ:

Papírové mapy se pomalu ale jistě ukládají do hrobu. Na paty jim šlapou satelitní navigátory GPS, ať už ruční nebo zabudované do přenosných počítačů PDA, či rovnou do automobilů. Jejich cena stále klesá a tím pádem stoupá počet uživatelů.

Jak na to

Použití GPS

turistika, cykloturistika: navigace v terénu v kombinaci s mapou i bez, statistika o prošlé trase, času, rychlosti apod., zaznamenání trasy a zajímavých míst po trase, zpětná navigace, použití jako cyklocomputer

motorismus: navigace po silnicích a cestách s mapou i bez, statistika maximální a průměrné rychlosti, ukládání trasy se zpětnou navigací, ukládání svých vlastních bodů, vyhledání nejbližší čerpací stanice apod.

létání, paragliding: navigace za letu, záznam prolétnuté trasy pro vyhodnocení letu

námořní navigace: navigace na moři s modely obsahujícími podrobné námořní mapy, nebo ve spolupráci s papírovou mapou, funkce zpětné navigace po trase, alarm pro případ utržení kotvy, navigace "muž přes palubu", varovné body, možnost připojení sonaru

potápění: zaměření zajímavých lokalit se zpětnou navigací s přesností na několik metrů

geodetické přístroje: zaměření objektů ve volném terénu, navádění na plánované profily měření (přesnost u těchto přístrojů je v řádech centimetrů až milimetrů, cena v řádech statisíců korun)

Abychom si rozuměli

* waypoint: místo na Zemi, které je uloženo jako pozice v GPS, společně s pozicí je možno uložit také symbol a název, waypointy je možné vytvořit v GPS i v PC, použití: třeba zaznamenání oblíbené hospody

* prošlá trasa: záznam prošlé trasy v GPS s body, zaměřeními při pohybu v terénu, lze uložit v GPS, přenést do PC a navigovat se podle nich oběma směry

* navigační trasa: linie waypointů, sloužící k navigaci, po dosažení jednoho bodu se navigace automaticky přepne na další bod, možnost tvořit v GPS nebo PC

* mapový GPS přijímač: přijímač, který má v sobě zabudovanou tzv. basemap, mapa je tvořena body, liniemi a plochami

* nemapový GPS přijímač: neobsahuje basemap nebo pouze bodové informace, nedokáže zobrazovat na mapové stránce linie a plochy, ale jen body s popisem

* basemap: základní, napevno nainstalovaná mapa v přijímači, lze doplňovat dalšími, podrobnějšími mapami

* MapSource: software od společnosti Garmin určený pro přijímače jejich značky, dokáže zobrazit mnoho informací z GPS, mimo jiné umožňuje i on-line spojení s přijímačem

* aktivní pamět: pracovní paměť, do které se ukládají data z trasy, tento záznam lze kdykoliv uložit do paměti GPS a poté nahrát do PC

Možnosti navigátoru GPS si ukážeme na oblíbeném modelu Garmin eTrex Legend.

Na internetu se dá koupit bez mapy Evropy za šest tisíc korun, s mapou vyjde o čtyři tisíce korun dráž. Nebo ho dostanete zdarma a patnáct set korun doplatíte za cyklomapu České republiky, když si koupíte bicykl u Mountfieldu.

Software je určený přímo pro GPS Garmin, jmenuje se MapSource a dostanete ho k zakoupené mapě nebo jej lze zakoupit zvlášť. Pomocí tohoto software můžete kopírovat záznamy mezi GPS a počítačem, prohlížet záznamy apod. Existují však i jiné programy, například Fugawi, Ozi Explorer, Quo Vadis, GPS utility a další.

Nahráváme mapu

Před každou túrou je důležitá příprava, nejen GPS přijímače, ale i ostatního vybavení. V GPS máte k dispozici určitou uživatelskou paměť, do níž se ukládají data, jako jsou například mapy, prošlé trasy a waypointy.

Nejprve vybereme mapu, popřípadě několik map oblastí, kde se chceme pohybovat. Označené oblasti poté nahrajeme z počítače do GPS přes datový komunikační kabel. Teď máme GPS připravenou ke spuštění v terénu. Předpokládáme, že jsou nabité akumulátory.

Spouštíme GPS v terénu

Při zapnutí přijímače v neznámém terénu musíte dát přístroji trochu času pro zaměření pozice a nalezení na vámi nahrané mapě. To může trvat přibližně 30 sekund, někdy déle. Záleží, o kolik kilometrů jste změnili polohu od posledního zapnutí GPS. Pokud to bylo o více jak 500 km, budete čekat déle, než GPS nahraje almanach, nastavení a základní menu.

Během startování přijímače se na displeji zobrazují informace o výrobci podobně jako když spustíme počítač. K určení pozice potřebuje přístroj vidět nejméně tři satelity. Čím více družic přístroj identifikuje, tím je zaměření pozice přesnější.

Displeje, se kterými se můžeme setkat

Nyní se budu snažit představit jednotlivé funkce GPS. Není záruka, že je najdete u každého přijímače, některé jich mají méně, jiné více.

Jako první si uvedeme satelitní stránku, ta se vyskytuje u všech přijímačů, dále se pak setkáme s mapovou stránkou, kompasovou stránkou a trasovým počítačem. Dále pak s barometrickým výškoměrem, navigační dálnicí a dalšími doplňky jako jsou informace o měsíci a slunci a informace o rybách, kdy berou a kdy ne.

Satelitní stránka (Satelite info)

Najdete ji u všech GPS. Zobrazuje informace o počtu satelitů, které jsou právě na příjmu, a o síle signálu z jednotlivých družic. Tato stránka má podobu dvou kružnic, jejíchž středem je tečka, která znázorňuje přijímač. Díky písmenům, které popisují světové strany, víte, jakým směrem se družice nachází.

Družice jsou vykresleny pomocí kruhů (nebo čtverců) s číslicemi. Pokud je družice viditelná, čili přijímá se z ní signál, je zobrazena tmavě. Číslo satelitu odpovídá číslu zobrazeném pod kružnicemi, u sloupečků. Výška sloupce udává sílu signálu, čím větší je signál, tím vyšší je sloupec.

Při zapnutí GPS nejdříve vyhledá družice, dá je do seznamu sloupečků. Nejprve ve světlé barvě, tzn. probíhá získávání dat pro určování pozice. Poté co sloupec ztmavne, je družice používána pro určování pozice. Dále je zde zobrazeno číslo, které udává odhadovanou přesnost navigace.

Čím více družic je zobrazeno tmavým sloupečkem, tím přesnější je měření. Pro dobrý příjem signálu je potřeba mít čistý výhled na oblohu, v budovách, úzkých uličkách, ale i v hustém lese je signál slabší. Dokonce i lidské tělo tlumí signál z družic.

Mapová stránka (Map page)

Mapová stránka je nejpoužívanější funkcí u mapových GPS. Zobrazuje se zde pozice přijímače na mapě a při pohybu se mapa automaticky posouvá. Šipka s vaší pozicí je stále uprostřed displeje. Dá se nastavit, aby se mapa otáčela stále čelem, čili ve směru pohybu, nebo byla orientována pořád na sever.

Dohráním detailnějších map můžete měnit měřítko mapy. To znamená, že můžete vidět i jednotlivé ulice ve městě. Mapa se dá procházet kursorem, čili můžete si ve velkém detailu prohlížet cestu dopředu, než tam dorazíte.

Velmi dobrou funkcí, která se nachází u některých přijímačů, je zobrazení textových polí pod mapou, třeba rychlost pohybu, směr pohybu, výška a jiné. Většinou lze vybírat z více informací, které je možno zobrazit.

Kompasová stránka (Navigation page)

Kompasová stránka má podobu digitálního kompasu, který určuje směr a orientaci. Po okraji kompasu jsou vyznačeny světové strany a v případě aktivní navigace se zobrazí šipka ukazující k cíli.

GPS kompas nedokáže reagovat tak rychle jako klasický kompas, reaguje pouze za pohybu. Není však citlivý na magnetická pole. Existují přístroje s elektromagnetickým kompasem, které reagují pružně jako klasický kompas. U těchto GPS je možné vybrat jaký kompas se bude používat.

GPS kompas slouží k navigaci na cíl vzdušnou čarou. Občas se stane, že při pohybu terénem narazíte na překážku. Současně s kompasem je možné zobrazovat na této stránce různé číselné informace jako u mapové stránky.

Lze se orientovat dvěmi způsoby. První je přímo na cíl (bearing), druhý je navigace na kurz (course). Při navigaci na kurz se v okamžiku zadání cíle vytvoří spojnice mezi výchozím a cílovým bodem. Pokud se pohybujete po této spojnici, chová se šipka stejně jako při navigaci na cíl, jakmile vybočíte z této spojnice, uprostřed šipky se oddělí část úsečky, která ukazuje směr a odchylku od spojnice výchozího a cílového bodu.

Trasový počítač (Trip computer)

Na stránce trasového počítače se zobrazují různé číselné hodnoty vztahující se k pohybu. Některé přístroje umožňují změnit zobrazovací pole, některé ne. Pole udávají například maximální rychlost, průměrnou rychlost, prošlou vzdálenost, čas pohybu, čas zastávek, celkový čas, výšku a jiné.

Lze měnit velikost čísel, což se hodí zejména při jízdě na kole nebo autem, kdy je potřeba rychle přečíst zobrazený údaj.

Navigační dálnice

Tato stránka je obdobou kompasové stránky, ale nenachází se u všech GPS. Na rozdíl od kompasové stránky dokáže zobrazit i odchylku od kurzu a je možné sledovat, kam bude dále trasa směřovat za otočným bodem díky trojrozměrnému pohledu.

Barometrický výškoměr

Stránka s barometrickým výškoměrem je součástí pouze některých přijímačů. Touto funkcí vybavené modely dokáží ukázat dvojí měření na sobě nezávislé výšky (GPS a barometrickou).

Dále dokáží zobrazit výškový profil trasy a vykreslit graf o vývoji barometrického tlaku v uplynulém čase. Tyto přístroje nacházejí uplatnění především v létání, horolezectví a námořnictví.

Body (Waypoints)

Pomocí funkce bod, neboli waypoint, můžete zaznamenat na mapě polohu čehokoliv a dá se říci kdekoliv, pokud máte signál. Výhoda je, že se na tento bod můžete kdykoliv vrátit, stačí aktivovat navigaci na bod a sledovat směr navigační šipky.

Waypointy můžete libovolně mazat, měnit názvy, jejich symboly a také souřadnice. Waypointy lze ukládat do počítače, s jejich pomocí mapovat různá území, třeba hospody v okolí vašeho bydliště. Možností využití je mnoho.

Jak zaznamenat bod? U většiny přijímačů to jde stisknutím klávesy enter nebo spuštěním záložky v menu. Otevře se vám stránka, kde lze nastavit jméno bodu, symbol bodu nebo zadat přesné souřadnice, kam chcete bod uložit.

Jak zapnout navigaci na bod? GPS má v sobě uložený seznam bodů, které jste uložili během pohybu v terénu. Pomocí funkce hledat bod si vyberte jestli chcete zobrazit seznam, který je řazen podle abecedy, nebo podle vzdálenosti od vaší pozice. Po kliknutí na vybraný bod se otevře stránka s bodem (jako při ukládání bodu), kde kliknete na tlačítko Navig a spustí se stránka navigace, kde Vás šipka začne navádět na vybraný bod.

U některých GPS přijímačů je možné uložit waypoint pomocí informací o azimutu a vzdálenosti z bodu, kde se nacházíte. Toto se dá využít například u orientačního běhu, kde máte kontroly zakreslené na mapě, ale bez informaci o souřadnicích.

Dále některé přijímače umožňují uložení bodu se statutem varovný. Pokud se k takto označenému bodu přiblížíte na nastavenou vzdálenost, GPS vás bude varovat.

Prošlé trasy

GPS je schopno ukládat trasu, kterou jste prošli, zobrazit ji na mapě, uložit ji a navigovat po ní oběma směry. Přístroj trasu ukládá nejprve do aktivní paměti. Trasu z aktivní paměti můžete kdykoliv uložit do paměti GPS a poté tyto záznamy přenést do počítače.

Naplánované trasy

Naplánované trasy jsou body poskládané do linie, po které vás GPS naviguje. Navigace mezi lomovými body probíhá vzdušnou spojnicí. Je to obdobné jako navigace na bod, s tím rozdílem, že zde je za sebou více bodů. Trasu je možno vytvořit přímo v GPS, nebo v počítači a poté ji nahrát do GPS.

Počet lomových bodů je omezen, záleží na přijímači. GPS určené pro automobily dokáží vypočítat i optimální trasu při vybočení z vámi naplánované trasy.

Zobrazení záznamu v počítači

Nejprve stáhneme všechna data z GPS do počítače s pomocí přiloženého programu. V tomto programu můžete zobrazit veškerá data z GPS, můžete vytvářet trasy, ukládat waypointy a dokonce i online promítat údaje z GPS a zaznamenávat je v počítači.

Můžete zobrazit záznam prošlé trasy, na pozadí je zobrazena mapa 1:50 000, oblast Pec pod Sněžkou, Krkonoše. Dále lze zobrazit výškový profil prošlé trasy s označením nejvyššího bodu na trase.

Způsoby uchycení přijímače

K uchycení GPS při cykloturistice na řídítka je možné s pomocí speciálního adaptéru od výrobce, který Vám umožní neustále sledovat displej GPS. Dále je možno ho uchytit třeba na batoh způsobem, který využívá obalu pro mobilní telefon a kompresního pásku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Někdo rád holky, jiný zase vdolky
Dobrý den, hledal jsem po internetu, jestli nenajdu někoho, kdo také sbírá mapy jako já. Našel jsem Váš příspěvek na "horhydoly.cz". Mám nějaké mapy už i víckrát a chtěl bych je nabídnout nějakému zájemci. Je mi líto to dávat do kontejneru na separovaný odpad. Není to žádná kvalita. Je to posbíráno různě, ty starší kde komu co zbylo a ty novější hlavně z infocenter. Mám různé oblasti, města, naše i zahraniční. Pokud by jste měl o něco zájem, tak dejte vědět na adresu "StepanekJiri@seznam.cz" (pozor bez tečky mezi příjmením a jménem). Já bych pak udělal foto nebo výpis toho, o jakou oblast map by jste měl zájem.
  • Autor JS
  • Datum a čas 19.11.2010 11:24
Reaguj
Re: Někdo rád holky, jiný zase vdolky
Dobrý den, hledal jsem po internetu, jestli nenajdu někoho, kdo také sbírá mapy jako já. Našel jsem Váš příspěvek na "horhydoly.cz". Mám nějaké mapy už i víckrát a chtěl bych je nabídnout nějakému zájemci. Je mi líto to dávat do kontejneru na separovaný odpad. Není to žádná kvalita. Je to posbíráno různě, ty starší kde komu co zbylo a ty novější hlavně z infocenter. Mám různé oblasti, města, naše i zahraniční. Pokud by jste měl o něco zájem, tak dejte vědět na adresu "StepanekJiri@seznam.cz" (pozor bez tečky mezi příjmením a jménem). Já bych pak udělal foto nebo výpis toho, o jakou oblast map by jste měl zájem.
  • Autor JS
  • Datum a čas 19.11.2010 11:21
Reaguj
Kdo nechce GPS, ať si ji nekupuje.
Přidávám se k tobě Josefe. Rád bych věděl, jestli ti "staromilci", co opovrhují GPS, opovrhují stejně tak igelitem nebo karimatkou :). Jsem geodet, mapy (zvlášť podrobný vojenský)jsou mé hobby, přesto mám GPSku a jsem tomu rád. Ven beru oboje, mapa a GPS se vzájemně doplňují.
  • Autor TomF
  • Datum a čas 27.5.2006 12:35
Reaguj
Kritika???
O čem by měla být tato diskuse? No, o kritice v žádném případě ne.Jde mi již na 70 rok a kritiků co sami neumí nic napsat, či udělat jsem za svůj život poznal spousty. Je to totiž jednodušší, něž se zamyslet nad daným problémem a přispět svou zkušeností, pokud jí mám.Pak li ne, poslouchám a mlčím a kritizovat můžu, až pokud mám zkušenosti lepší pisatele.V mých 70 letech ovládám vcelku dobře PC. Dělám webové stránky, různé drobné programy a rád pracuji s grafikou. Za to všechno, co mi bylo umožněno v mých letech ještě poznat a naučit se vděčím jenom takovým autorům vámi kritizovaného článku. Vážím si jich a děkuji jim za čas věnovaný danému problému a různým recesím. Mimochodem, procestoval jsem svět s mapou v ruce a dnes si s velkou radostí kupuji vámi opovrhovaný GPS. Ale tím nechci říct, aby si ho kupoval každý. Nechť si každý pracuje s tím, co mu lépe vyhovuje. Všichni přeci nemáme rádi vepřové.
  • Autor Josef
  • Datum a čas 1.5.2006 19:37
Reaguj
Kritika???
O čem by měla být tato diskuse? No, o kritice v žádném případě ne.Jde mi již na 70 rok a kritiků co sami neumí nic napsat, či udělat jsem za svůj život poznal spousty. Je to totiž jednodušší, něž se zamyslet nad daným problémem a přispět svou zkušeností, pokud jí mám.Pak li ne, poslouchám a mlčím a kritizovat můžu, až pokud mám zkušenosti lepší pisatele.V mých 70 letech ovládám vcelku dobře PC. Dělám webové stránky, různé drobné programy a rád pracuji s grafikou. Za to všechno, co mi bylo umožněno v mých letech ještě poznat a naučit se vděčím jenom takovým autorům vámi kritizovaného článku. Vážím si jich a děkuji jim za čas věnovaný danému problému a různým recesím. Mimochodem, procestoval jsem svět s mapou v ruce a dnes si s velkou radostí kupuji vámi opovrhovaný GPS. Ale tím nechci říct, aby si ho kupoval každý. Nechť si každý pracuje s tím, co mu lépe vyhovuje. Všichni přeci nemáme rádi vepřové.
  • Autor Josef
  • Datum a čas 1.5.2006 19:33
Reaguj
ja doma planuju na papirove mape ale na kole pouzivam GPS.Nemusim furt zastavovat na kazdem rozcesti a rozkladat ve vetru mapu.Usetri mi to par km. Nahradni akumulatorky vzdy sebou.
Reaguj
Re: Jo ti staromilci...
Že se tak ptám - a o čem by měla být diskuse pod tímto článkem?
  • Autor husky
  • Datum a čas 25.4.2006 12:45
Reaguj
Jo ti staromilci...
Ale jo, podobna zasvecena diskuse se vcelku dala cekat. Je to tak vzdycky, kdyz je tematem clanku nejaka "moderni outdoorova technologie". Hned se zacnou ozyvat fundamentaliste, jejichz staromilske zalesacke ego je zle poboureno a maji potrebu sdelit narodu, ze takove pitome hracky jsou pod jejich uroven. A je uplne jedno jedna-li se o novy softshell nebo satelitni navigaci, zaver je vzdy stejny: uzivatele techto vydobytku jsou naprosto neschopni greenhorni, kteri nechapou vyhody vlneneho svetru a nedokazi se orientovat podle busoly. Je to skoda. Clanek mi prijde zajimavy, je to docela pekny uvod pro zacatecniky v oboru GPS nebo pro ty, kterym se pristroj dostane nahodou do ruky. Koho to zajima, neco se dozvi, koho spotrebice neberou, ten by mohl projevit dostatek schovivavosti a pomlcet.
  • Autor Syk
  • Datum a čas 25.4.2006 09:57
Reaguj
Jo ti staromilci...
Ale jo, podobna zasvecena diskuse se vcelku dala cekat. Je to tak vzdycky, kdyz je tematem clanku nejaka "moderni outdoorova technologie". Hned se zacnou ozyvat fundamentaliste, jejichz staromilske zalesacke ego je zle poboureno a maji potrebu sdelit narodu, ze takove pitome hracky jsou pod jejich uroven. A je uplne jedno jedna-li se o novy softshell nebo satelitni navigaci, zaver je vzdy stejny: uzivatele techto vydobytku jsou naprosto neschopni greenhorni, kteri nechapou vyhody vlneneho svetru a nedokazi se orientovat podle busoly. Je to skoda. Clanek mi prijde zajimavy, je to docela pekny uvod pro zacatecniky v oboru GPS nebo pro ty, kterym se pristroj dostane nahodou do ruky. Koho to zajima, neco se dozvi, koho spotrebice neberou, ten by mohl projevit dostatek schovivavosti a pomlcet.
  • Autor Syk
  • Datum a čas 25.4.2006 09:57
Reaguj
trhliny v ledovci
Omlouvám se, že tu zase otravuji, ale ... Někteří tu jako silný argument pro GPS používají trhliny v ledovci, mlhu, pád (... a další atributy akčních filmů). Tak se chci zeptat, jestli to je jenom moje zkušenost, že se ty potvory trhliny stěhují, otevírají, zavírají, ... Já osobně se na ledovci koukám nejdříve kolem sebe a teprve pak možná na nějaký displej. Jsou místa, kam jsem se vrátil vícekrát za jednu jedinou sezonu (např. v červnu a září) a nemohl jsem je poznat. Pochybuji, že stejně rychle se mění údaje v GPS. Takže to shrnu. GPS mi dá (když budou nabité baterky ...) informaci o mé poloze v terénu. V extrémních podmínkách na extrémním místě to může být nenahraditelná život zachraňující informace. Někdy a někomu ta informace může být celkem k ničemu :o) A většinou lze tutéž informaci získat přirozenými prostředky.
  • Autor husky
  • Datum a čas 24.4.2006 15:23
Reaguj
Celkem 30 příspěvků v diskuzi


Pamír highway motorkách: Češi procestovali sedmitisícové pohoří během dvou týdnů, teď chystají film

Pamír highway motorkách: Češi procestovali sedmitisícové pohoří během dvou týdnů, teď chystají film

ROZHOVOR David Otava a Vladimír Bedřich jsou dva nadšenci, kteří již několik let sdílejí lásku k cestování a motocyklům. Společně s dalšími kamarády podnikají nezapomenutelné cesty po celém světě. Jejich poslední výprava vedla do... celý článek

Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem: jak se dostat dále s méně penězi

Platební karty využívají čeští turisté i na nejdrobnější výdaje

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Spirit Airlines krachují, ale dál prodávají letenky

Spirit Airlines krachují, ale dál prodávají letenky

Spirit Airlines, sedmá největší letecká společnst v USA, míří ke krachu. Soud jí zatím ochránil před bankrotem, ale hodnota akcií klesla během tohoto roku o 94 % a firmu převzali věřitelé.
Pamír highway motorkách: Češi procestovali sedmitisícové pohoří během dvou týdnů, teď chystají film

Pamír highway motorkách: Češi procestovali sedmitisícové pohoří během dvou týdnů, teď chystají film

ROZHOVOR David Otava a Vladimír Bedřich jsou dva nadšenci, kteří již několik let sdílejí lásku k cestování a motocyklům. Společně s dalšími kamarády podnikají nezapomenutelné cesty po celém světě. Jejich poslední výprava vedla do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 22.-24.11. 22.11.
Kolem světa Praha, Clarion 23.-24.11. Cestovatelský festival 23.11.
Krampus show Praha, Holešovice 24.11.
Chráníme divočinu - přednáška Praha, Klub cestovatelů Přednáší Anežka Straková a Jan Berounský 25.11. 18:30
Muču Kiš - diashow Praha, Kayak Beach Bar Přednáší Radoslav Groh 27.11. 19:00
Něha Himaláje - diashow Nymburk, Sokol Přednáší Jan Tráva Trávníček a Petr Jan Juračka 27.11. 18:00
Boot - veletrh Německo, Berlín 28.11.-1.12. Lodě 28.11.

Diskuse

půl pravdy Honza, 24.11.2024 10:02, 10 příspěvků
půl pravdy Střelec, 23.11.2024 18:19, 10 příspěvků
Doplnění Honza, 22.11.2024 15:07, 6 příspěvků
když hoří pod plechem Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků
nasrat@hovno.ch pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Honza, 20.11.2024 23:57, 10 příspěvků
plechovka pohoda Honza, 20.11.2024 23:44, 5 příspěvků
plechovka pohoda Huze, 20.11.2024 16:28, 5 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Kuba Turek, 19.11.2024 13:14, 10 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Andy, 19.11.2024 12:55, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Podzimní školení Akademie... Horydoly , 21.11.2024 16:23
Cestování v digitální éře Horydoly , 21.11.2024 16:10
Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53