V Česku je evidováno 4008 jeskyní. Z toho se Správa jeskyní stará o patnáct těchto přírodních zajímavostí. Jaroslav Hromas vybírá zajímavosti, které byste neměli minout.
Jílové u Děčína: Pod fluoritovými doly na Děčínském Sněžníku se skrývá geologický unikát. Je však přístupný jen s jeskyňářským vybavením, a proto zatím neuvažujeme o zpřístupnění pro širokou veřejnost. Pořádáme sem odborné exkurze.
Mladečské jeskyně: U Litovle jsou rozměrově malé jeskyně, ale je to jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Evropě. V 19. století tady proběhl obrovský archeologický průzkum, při které se ukázalo, že tzv. lidé z Mladče byli kromaňonci, první homo sapiens, žili před jedenatřiceti tisíci lety a měli zde nejsevernější sídliště. Vše je uloženo ve vídeňském Naturhistorisches Muzeum a vědci na zpracování tehdejších nálezů pracují dodnes.
Javoříčské jeskyně: Jednoznačně nejkrásnější tuzemské zpřístupněné jeskyně! Kdo není líný, dojde sem pěšky do kopce od Mladečských jeskyní. Tak nádhernou krápníkovou výzdobu aby člověk pohledal. Kdyby někdo chtěl nafotografovat kompletní atlas všech tvarů stalaktitů, stalagmitů a stalagnátů, mohl by pracovat jenom zde.
Na Špičáku: První popsaná jeskyně v Česku má svůj záznam již z roku 1430. Vymlely ji vody z kontinentálního ledovce, který pokrýval Slezsko a zastavil se těsně před česko-polskými hranicemi.
Kateřinská jeskyně: Tady uvidíte největší zpřístupněný podzemní dóm.
Chýnovská jeskyně: Nádherně probarvená jeskyně byla první zpřístupněná pro veřejnost již v 19. století.
Balcarka: Říká se jí také porodnice jeskynních medvědů, po kterých tady zůstalo obrovské množství kostí. Po těchto obrovských zvířatech si jeskyni oblíbili lidé, kterým se říká magdalenci. Žili před dvaceti tisíci lety. V populární literatuře bývají označování za lovce sobů a koní.
Punkevní jeskyně: Nejnavštěvovanější tuzemské jeskyně s podzemní plavbou na lodičkách a obrovskou propastí Macocha prostě nemůžete minout. Je vhodnější se objednat předem, protože zájem o návštěvu je mezi turisty obrovský.
Kůlna: Portál této jeskyně patřící do Sloupsko-šošůvského systému je největší u nás. Kůlna je důležitá jako jedno ze tří míst, kde žili na našem území neandrtálci. Je pravděpodobné, že v Moravském krasu se potkávali s lidmi moderního typu a možná s s nimi i křížili.
Výpustek: Tak významné naleziště pravěkých zvířat byste také měli vidět. Odtud pocházejí kompletní kostry například jeskynních medvědů, lvů a mnoha druhů kopytníků. Vše je uloženo v Naturhistorisches Museum ve Vídni. Na nálezy se totiž přišlo při těžbě fosfátové hlíny a vědci provedli záchranný výzkum. Dosud na jejich nálezech pracují jejich následovníci z celé Evropy. Za nacistů byla v jeskyni podzemní továrna a za komunistů protiatomový kryt.
INFO: Správa jeskyní České republiky