Přesto jsou Železné hory chráněnou krajinnou oblastí a stojí za návštěvu. Nacházejí se kousek na jih od Chrudimi (která leží na jih od Pardubic). Pramení v nich několik říček tvořících překrásné údolí a kaňony. Nejznámější je Chrudimka.
A kde vzaly tyto "hory" své jméno? Od pradávna se tu těžila železná ruda.
Oppidum u Nasavrk
Zdejší keltské osídlení u Nasavrk je zatím jediným nalezeným oppidem ve východních Čechách. Bylo vybudováno v prvních stoletích před naším letopočtem a rozkládalo se na ploše dvaceti hektarů. Je až s podivem, kolik se toho za více než dva tisíce zachovalo. Trojité valy dosud budí úctu. V západní části se dokonce zachovaly kousky zdí.
Jsou to naši předkové
O samotných Keltech se v poslední době píše a mluví všude možně. Určitě jste se setkali s názory o našem keltském původu, ale i se striktním odmítáním tohoto pojetí historie.
Pravda bude asi jako obvykle někde uprostřed. Tvrdit, že s Kelty nemáme nic společného je nesmysl. Důkazů je velké množství od místopisných názvů hor, řek, ale i měst a důležitých míst až po genetické a sociologické studie porovnávané s prokazatelnými potomky starobylých Keltů.
Ale tvrdit, že jsme čistokrevní Keltové je stejně nesmyslné. Zkrátka to asi bylo tak, že přišli ti nebo onací dobyvatelé, část původního obyvatelstva odešla, část byla pozabíjena a část byla asimilována. Takže vznikl keltsko-germánsko-slovanský mix s dalšími stopovými příměsmi, kterému se všeobecně říká Češi.
Pálení čarodějnic a hraní na dudy
Ono je to i v tradicích. Pálení čarodějnic se velmi nápadně podobá Beltainu a navíc se shoduje i časově. V okolních státech se na čarodějnice moc nedá, zatímco u nás onu noc nebe sestupuje na zem a hvězdy se zrcadlí v množství ohňů. A pak si třeba vezměte takové dudy. Člověk by řekl typický český nástroj, ale hráli na něj už Galové, Keltové a dnes se jím pyšní Skotové. A tak by se dalo pokračovat dlouho.
Čtěte také: Keltský svátek Samhain vítá mrtvé
Archeologická naučná stezka
Oppidum bylo narušeno výstavbou kostela v jednom z rohů a výstavbou silnice, jíž padl za oběť i zdejší obrovský menhir a záhadná dvojitá kamenná řada. I tak se zde ale nalezlo množství archeologických pokladů, včetně mohyly.
O tom všem se nejvíce dozvíte, projdete-li naučnou stezku, kterou zde vybudovalo občanské sdružení BOII. Začíná v nedalekých Nasavrkách a ujdete po ní asi deset kilometrů. Je lemována informačními tabulemi s podrobnými údaji o místech, jimiž právě procházíte.
A aby tu přece jen nějaký ten menhir byl, vytvořilo BOII malou rekonstrukci v okrajové části oppida blízko bývalé akropole. Je malý, leč oko potěší. A do budoucna se máme skutečně na co těšit. Sružení buduje v Nasavrkách keltské muzeum, měla by přibýt i keltská vesnička.
Až nebudete mít pár dní co dělat, sbalte ranec a přijeďte se nadýchat naší historie. V Železných horách vás doslova obalí.
INFO: Sdružení BOII
Zobrazit místo Turistika na větší mapě