Nejlepší tištěný průvodce v češtině je Kavkaz od Lumíra Pecolda, který vydalo Frýdecko-Místecké nakladatelství Ppress v roce 1999. Kniha popisuje turistické, horolezecké a vodácké túry. Nechybí ani náčrty, časové rozpisy a určení obtížnosti.
Loňský nejlepší horolezecký český výstup roku byl realizován právě na žulových stěnách v Kyrgizii a na letošek se tam chytá několik českých expedic.
Starší dobrodruzi mohou oprášit vzpomínky a znovu vyrazit na východ, mladí se poprvé podívat do zemí pohádkového orientu, vysokých hor a horkých pouští.
S úplatky se počítá
Na kolik to všechno přijde? Pokud jste samostatní a zkušení, můžete využít služeb některé české cestovní kanceláře a jejich autobusem dorazit pod hory, kde si vás cestovka za čtrnáct dní zase vyzvedne. Například na Kavkaz vás to stát okolo dvanácti tisíc korun včetně víz a nutných úplatků pro tamní celníky a policisty. Kompletní cena turistického zájezdu s průvodcem a ubytováním se bude pohybovat okolo od dvaceti tisíc korun.
Máte-li ovšem zájem o místní průvodce a služby, obraťte se přímo na Ruské informační centrum, které má kancelář v Českých Budějovicích. Například třítýdenní treking po Ťan-šanu vyjde na třicet tisíc korun, výstup na sedmitisícovou horu Pik Lenina v Pamíru stojí pětatřicet tisíc korun.
Treking po svých, na koni či velbloudu
Pro inspiraci uvádíme základní možnosti, jaké ruské hory nabízejí. Treking neboli vysokohorská turistika umožní každému zdatnému turistovi pohyb ve výškách od 1500 m do 4500 m nad mořem. Vhodné jsou především Pamír a Ťan-šan, protože pěšky lze zvládnout jednodušší výstupy na štíty, přechody ledovců i zasněžených sedel. Horolezci mohou na více-méně nebezpečný Kavkaz, kde operují ozbrojené bandy dokonce až na ledovcích, nebo do bezpečného Pamíru, Ťan-šanu a Fanských hor. V nich se rozkládají sedmitisícové štíty, ale také mnoho dosud nezlezených šestitisícovek.
V posledních letech jdou do módy túry na velbloudech a koních. Koně míří spíše do horských údolí, velbloudi na poušť Kyzylkum.
Raftingové dobrodružství
Pamírské řeky lze zdolat na raftových nafukovacích člunech. Komerční expedice jezdí několik dnů až týdnů dlouhé úseky řeky, kde se obtížnost peřejí pohybuje mezi stupni dva až pět na šestistupňové škále.
Na kolech je možné projet Hedvábnou stezku, která procházela Uzbekistánem, Turkménii, Kyrgyzií, Tádžikistánem a Kazachstánem. Jede se několika starobylými městy, podél pouští Kyzalkum a Karakum, přes mnoho asijských bazarů i opuštěnými horami.