Nová navigace Garmin eTrex přijímá i ruské družice
SDÍLEJ:
Na trh přichází nová generace odolných outdoorových navigací. Nazývat je džípíesky už není zcela přesné. Kromě tradičního příjmu amerických družic v systému GPS jsou nové navigace schopné současně využívat i ruských družic systému GLONASS.
Jak na to
Kromě amerického GPS a ruského GLONASS existují ještě další navigační družicové systémy.
Ve stádiu vývoje je čínský Compass, o něm není mnoho konkrétních zpráv, a evropský Galileo, o němž se hodně mluví, ale málo se na něm pracuje.
Regionálně jsou v provozu satelitní navigační systémy Beidou (Čína), IRNSS (Indie) a QZSS (Japonsko).
Zkratka GPS se stala synonymem pro satelitní navigace. Signály amerického vojenského družicového systému využívá pro své fungování miliony civilních navigačních přístrojů.
Americký i ruský systém
Málokdo ale ví, že podobný systém, jako je GPS vlastní i ruská armáda. Ruský systém se jmenuje GLONASS a zajímavostí je, že ačkoliv jeho historie začala ještě v dobách Sovětského svazu, v porovnání s GPS využívá modernějších družic, které poskytují vyšší přesnost výpočtu pozice.
Stejně jako GPS i signál z GLONASSu je pro uživatele k dispozici po celém světě. Největší světový výrobce přenosných navigací, americká značka Garmin letos na podzim představila nové outdorové navigační přístroje řady eTrex, které jsou schopné přijímat signál amerických i ruských družic současně.
Vojáci pomáhají civilistům
Glonass dokážou přijímat všechny nové turistické navigace Garmin eTrex 10, 20 a 30.
Nové navigace tak nabídnout mnohem větší přesnost a citlivost na příjem družicového signálu, než jsme byli dosud u klasických GPSek zvyklí.
Nové přístroje Garmin eTrex jsou určeny pro použití v přírodě. Kromě kompaktních rozměrů, nízké hmotnosti a vysoké odolnosti nabízejí i dlouhou výdrž a napájení na dvě běžné tužkové baterie.
Příznivce outdoorových aktivit jistě potěší, že i přes svoje unikátní vlastnosti si nová generace navigací stále zachovává přijatelnou cenu. Mapový přístroj s barevným displejem a podrobnými mapami koupíte za cenu okolo pěti tisíc korun.
AKTUALIZACE Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.... celý článek
JIČÍN Zprávy z kraje pískovcových skal, rybníků a hradů. Prachov, Hrubá Skála, Skalák, Trosky, Příhrazy, Drábské světničky, Valečov, Jičín, Sobotka, Turnov, Kozákov, Zlatá stezka Českého ráje... To jsou pojmy, které zná každý
Poličské muzeum vás zve na podzimní prázdniny plné historie, kultury a zábavy pro všechny věkové kategorie. Využijte poslední možnost navštívit poličské unikáty, než se jejich brány na zimní sezónu zavřou.