Spisovatelka Johanna Schopenhauer, rozená Trosiener (1766-1838) popsala Svatošské skály, jak je viděli návštěvníci před dvěma stoletími. Německá autorka a matka spisovatele Artura Schopenhauera byla několikrát jako cestovatelka v Karlsbadu (Karlových Varech) a o tom, co prožila coby poutník, napsala krásné vyprávění. Zážitky z přírody okolo Ohře se zase až tak neliší od těch, které si odnášejí dnešní turisté.
Přelom 18. a 19. století byl časem kočárů, dostavníků a vandrování. Spisovatelka Johanna Schopenhauerová nadšeně ukazuje krásu karlovarské přírody. Vzletnými a krásnými slovy vypráví, jak žili místní lidé a lázeňští hosté před dvěma sty lety.
V okolí Karlsbadu je hodně zajímavostí. Patří k nim i to, že u venkovsky zařízeného hostince je vesnický hamr, jako je například Pirkenhammer - Březová.
Také zde se shromažďuje denně větší i menší společnost a mají tady znamenitou obsluhu. Pěšky je to tak dobrá hodinka za Poštovním dvorem, stále ještě v krásném úzkém údolí říčky Teplé; také tam vede výborná dobře provedená cesta, a tak chci každému doporučit, aby tuhle cestu alespoň jednou udělal pěšky, a tak uviděl celkovou velkolepost této divoké a půvabné krajiny.
Ta je ve věčně měnící se formě, skvostně skalnaté, v bujné a husté vegetaci stromů a užitých křovin. Těsně před hamrem cesta zahýbá a pak vede báječným nádherným, divokým a majestátním krajem do údolí řeky Ohře a asi tak dvě hodiny od hamru, je vzdálená vesnička Aich (Doubí).
Odtud putuje člověk jednu hodinu pěšky ke slavným Heilings (Svatošské skály).
Cesta tam je občas drsná, obtížná a bahnitá, kožené silné boty dovedou dámy touto promenádou, pro ně ne dost doporučenou, ale pohled na překrásné, divoké a osamělé údolí stojí za každou námahu, zajímavý je také pohled na skálu, které dal Hans Heiling své jméno.
Ve zvláštní ostré a zubaté obří formě upřeně hledí tyto skály z břehu široké řeky Ohře vysoko k nebi a zrcadlí se ve stříbrojasných vlnách v osamělém tichém majestátu. Podél vysokých stromů a lesní trávy.
Zdejší lid vidí v těchto divokých kamenech - obrysy snoubenců, kněze, kostel a celé příbuzenstvo na svatbě Jana Heilingse. Celá tato svatba byla podle pověsti kdysi dávno proměněna v kámen, protože ženich podvedl před svatbou své děvče a byl za to proklet. Stále zde ještě obchází pověst budící hrůzu o těchto místech mezi venkovany a za noci sem žádný z nich jen tak lehce nezabloudí.
Pak je tu také místní sousedská lhostejnost, která nemá o tajemstvích tohoto průvodu soch ani potuchy.
Skály a jejich okolí patří k takové nádheře, jakou jsem ještě nikdy nespatřila.
Ke Svatošským skalám se dnes chodí podél Ohře po modré turistické značce z Doubí, kam zajíždí městský autobus z Karlových Var.
Johanna Schopenhauerová popisuje starší cestu, která je dnes spíše lázeňskou promenádou, než turistickým výletem. Od kolonády v Karlových Varech jdeme proti proudu říčky Teplé, raději po levém břehu (ve směru naší chůze tedy vpravo) lázeňskými parky až k přehradě Březová. Po silnici sejdeme do Doubí a pokračujeme podél Ohře ke Svatošským skalám.
Pěší nebo automobilový výlet?
Jiná verze pověsti praví, že Hans Heiling (Jan Svatoš) byl knížetem duchů loketského kraje. Jeho matka byla víla z řeky Ohře. Poté co se kvůli lásce k pozemské dívce vzdal své nesmrtelnosti, byl rozsápán medvědem. Jeho příběh literárně zpracovali bratři Grimmové a operu s názvem Hans Heiling napsal Heinrich Marschner.
Tehdy před skoro dvěma sty lety, se prakticky nepoužívaly žádné povozy, jen sem tam postillion a lázeňští hosté museli dělat své naučné a ozdravné túry pěšky. Bylo to velice romantické a hlavně zdravé, na rozdíl od dnešních majitelů luxusních aut, která svými plyny zamořují už takhle zničené ovzduší.
Svatošské skály však dodnes patří k místnímu koloritu.
ROZHOVOR Lezení je často vnímáno především jako letní aktivita. Ale co když se teplota sníží a hory se třeba i pokryjí sněhem a ledem? Lezení se i v zimě stává vzrušujícím a náročným sportem, který... celý článek
Fanoušci plážového volejbalu si mohou oddychnout. Také v příštím roce uvidí v akci na písku úřadující mistry světa Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera. Hlavním cílem týmu je nominovat se na listopadové mistrovství světa
Průmyslový mixér je zařízení určené k míchání a homogenizaci různých materiálů v průmyslovém prostředí. Na rozdíl od domácích mixérů jsou tyto stroje konstruovány pro mnohem větší objemy a často pracují s materiály, které vyžadují vysoký
Běžecké lyžování je ideálním zimním sportem, který zlepšuje fyzickou kondici, posiluje celé tělo a nabízí skvělý zážitek z přírody. Abyste si běžkování co nejvíce užili a vyhnuli se nepříjemnostem, je důležité se na
V posledních letech se umělá inteligence (AI) stala významným faktorem v oblasti zábavy, a to zejména díky svému potenciálu pro personalizaci zážitků. Ať už se jedná o streamingové platformy, video hry nebo online sázení,
Chybu v metodice Českého horolezeckého svazu objevil a testoval horolezecký oddíl Humanita Praha pod vedením Roberta Poláka. Doporučovaný způsob jištění prvolezce na dvou lanech pomocí jedné karabiny HMS je krajně nebezpečný. Pád