Doprava
Autem jedeme po dálnici Ružomberok - Mengusovce. Sjedeme z ní do Liptovského Jána a pokračujeme dále do Jánské doliny po špatné asfaltce. Autobusem můžeme jet linkou Liptovský Mikuláš – Liptovský Ján na konečnou zastávku. Odtud je to 20 minut pěšky až ke Stanišovské jeskyni.
Stanišovská jeskyně je součástí jeskynního systému v Jánské dolině. Ten se táhne z údolí až vysoko na svahy Ďumbieru.
Pod Ďumbierem
Tam někde se skrz obrovskou vápencovou kru prodírá nahoru žulový hřeben Nízkých Tater.
V těch místech mizí voda do podzemí, kde miliony let prohlodává jeskyně a propasti. Po dvacet kilometrech do délky a několika stech metrech do výšky vyvěrá dole v potoce v Jánské dolině.
Součástí krasového systému na severní straně Nízkých Tater v této oblasti je například mezi jeskyňáři velmi známá propasťovitá jeskyně Ohniště. Patří do něho i Stanišovská jeskyně.
Malá Stanišovská jeskyně
"Podle evidence slovenských jeskyní se jedná o Malou Stanišovskou jeskyni," upřesňuje speleolog a průvodce v jedné osobě Peter Vaněk. "Velká Stanišovská leží o kousek dál a je paradoxně menší."
Stáhněte: INFORMAČNÍ TABULE
Obě Stanišovské jeskyně jsou známé odedávna. Svědčí o tom podpis Jána Mihálika na stěně v zastrčeném koutě jeskyně. V předminulém století zkoumal tehdy známé podzemí ve šlechtických službách.
Tři patra se propadla
Malá Stanišovská jeskyně nemá příliš bohatou krápníkovou výzdobu. Zajímavá je především tvarem. Procházíme třemi patry, které se postupně propadla. Dole je dnes suchá, což znamená, že už není aktivní a voda teče někde ještě níž.
Důkaz, že kdysi tudy tekla až z Ďumbieru, leží na dně nejnižšího patra. Zakopáváme o žulové valouny, které sem voda snesla z nízkotatranského hřebene.
"V nejvzdálenějším prozkoumaném místě jsme se ocitli pouhých pět metrů pod dnešním dnem boční Stanišovské dolinky," popisuje průzkumné práce Peter Vaněk.
Celková délka zpřístupněné jeskyně je teď něco přes čtyři sta metrů. K tomu můžeme připočítat další nízká a obtížně průlezná místa. "Je tu několik nadějných míst, ve kterých jsme kopali, ale pokračování jeskyně jsme zatím nenašli," dodává Peter Vaněk.
Od Vánoc se provádí
Na otázku, zda při postupu vpřed pouze hrabali hlínu, nebo museli také střílet skálu, odpovídá nerad: "Střílet se kvůli ochraně přírody nesmí. Nově ovšem používáme šetrné metody střelby."
Stanišovská jeskyně je zpřístupněná od 19. prosince letošního roku. Kromě listopadu a začátku prosince bude otevřená po celý rok každý den.
Vstupné je 6 eur, v ceně je zapůjčení čelové lampičky a doprovod průvodce.
Zobrazit místo Nízké Tatry na větší mapě