"Hlavním důvodem vyhlášeného omezení vstupu je ochrana kriticky ohroženého tetřeva hlušce. V jádrovém území jeho výskytu, kde sice existují platná omezení vstupu v rámci bývalých prvních zón, dochází k nárůstu rušení tetřevů, což může vést ke snížení jejich počtu," uvádí v tiskové zprávě mluvčí Správy národního parku Šumava Jan Dvořák.
Strava, Endomondo, Garmin a další
"Analyzovali jsme například data z mobilních sportovních aplikací, které ukazují na záměrné sdílení tras v nejcitlivějších částech Šumavy, zároveň narůstá počet přestupků řešených strážci národního parku či v rámci správních řízení. Zjistili jsme tak, že v oblasti centrální Šumavy, která patří do klidových území nebo ji tvoří druhově hodnotná a citlivá území mimo současná klidová území, existuje čilý turistický ruch."
STEJNÝ POSTUP V KRKONOŠÍCH: Ochránci přírody uzavřeli další cesty
Správa národního parku Šumava razantně omezila vstup do přírody na základě § 64, zákona o ochraně přírody a krajiny 114/1992, protože usoudila, že hrozí poškození chráněné přírody:
Hrozí-li poškozování území v národních parcích, národních přírodních rezervacích, národních přírodních památkách a v první zóně chráněných krajinných oblastí nebo poškozování jeskyně, zejména nadměrnou návštěvností, může orgán ochrany přírody po projednání s dotčenými obcemi opatřením obecné povahy omezit nebo zakázat přístup veřejnosti do těchto území nebo jejich částí. Zákaz či omezení vstupu musí být řádně vyznačeny na všech přístupových cestách a vhodným způsobem i na jiných místech v terénu.
Opatření platí na dva roky. Následně bude vyhodnocena jeho účinnost.
Právnická kličkovaná
"Představitelé obcí, na jejichž katastru k tomuto omezení dochází, tedy Prášily, Modrava, Kvilda a Železná Ruda, neměli k uvedenému kroku výhrady. Následně, v rámci veřejného projednání jsme přijali osm podnětů. Nejčastěji se v nich opakoval nesouhlas s omezením pěšího pohybu v tomto území v letním období s poukazem na režim v sousedním národním parku Bavorský les. V připomínkách také zaznívalo, že na omezení doplatí slušní turisté a že by se území nemělo uzavírat, pouze zvýšit dohled či výši sankce. Veškeré připomínky jsme okomentovali a vypořádali v odůvodnění opatření obecné povahy," popisuje jednání náměstek ředitele Správy národního parku Šumava Martin Pazourek.
Že nejde o okamžité řešení krizového stavu, o kterém se hovoří v zákoně, nepřímo přiznává Správa národního parku. Území, kde nově platí omezení vstupu, totiž přesně kopíruje hranice klidového území, které ochránci přírody navrhovali již před pěti lety. Letos pouze vymysleli právní kličku, jak toho dosáhnout, ať jim to schválí nebo neschválí kompetentní orgán.
"Klidová území projednáváme v Radě Národního parku Šumava a věřím, že tato přípravná fáze se přiblížila úspěšnému završení. Předpokládám, že by o dohodě o návrhu klidových území mohla Rada hlasovat už na konci listopadu tohoto roku," uvádí ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.
Vzácný pták tetřev hlušec
Tetřev hlušec je citlivý na rušení. Nejvíce v zimě, kdy se snaží přežít z minima potravy, na jaře při toku a následném hnízdění, a pak v začátcích léta, kdy vyvádí kuřata, která jsou v těchto lokalitách náchylná na prochladnutí. V oblasti Březníku, vrcholů Špičník, Blatný vrch a v Podroklaní žijí pod ochránců přírody desítky jedinců vzácného živočicha.
INFO: Národní park Šumava