Turistický vandalismus je na vzestupu. Jak pomoci chránit přírodu i památky?

Turistický vandalismus je na vzestupu. Jak pomoci chránit přírodu i památky?
Munipolis, systém k nahlašování odpadu.
Autor snímku FYI Prague
SDÍLEJ:

Letní turistická sezóna je v plném proudu a s tím je spojen i nárůst vandalismu v oblíbených rekreačních oblastech. Mezi nejčastější patří černé skládky, zničené turistické značky a posprejované nebo jinak poničené přírodní a kulturní památky. Vandalismu v otevřené přírodě jde zabránit těžko. Jeho následky, které často bývají ještě horší, však řešit efektivně dokážeme – otevřenýma očima a rychlým nahlášením problému. Jenže jak a koho aktivně upozornit na nepořádek nebo zničený objekt?

Česko po dvou covidových letech spjatých s cestovatelským útlumem čeká velký příliv nejenom domácích, ale i zahraničních turistů. Ačkoliv podniky v cestovním ruchu jejich příval vítají a těší se na ně, správci rezervací, parků, starostové obcí, a i část lokálních obyvatel trne hrůzou. Příroda, památky ale i samotný městský majetek totiž jako každý rok musí ustát nápor návštěvníků, často spojený s bezohledným chováním i ničením.

Češi jsou milovníci cyklistiky a horských túr, proto nikoho nepřekvapí, že mezi populární turistické destinace patří národní parky nebo přírodní památky, jako je České Švýcarsko, Krkonošský národní park nebo Adršpašské skály. Bohužel s velkou vytížeností se pojí velký nepořádek. Mezi nejčastější problémy patří přeplněné odpadkové koše na odpočívadlech, nelegální černé skládky nebo poničené turistické značení. Samotnou kapitolou je poškozování přírodních úkazů různými graffiti nebo jinými malůvkami. S těmito problémy se však nepotýkají jenom přírodní parky, ale i kulturní památky ve městech. Odstranění nepořádku či graffiti nápisů může správu parku nebo samotné město stát až několik milionů korun. Co pak pro vandaly znamená obyčejnou zábavu, je pro starosty či správce milionová ztráta.

Při velké kumulaci turistů během prázdnin je i při opakujících kontrolách někdy takřka nemožné zabránit bezohlednosti některých lidí. Pokud se řadíte mezi zodpovědné cestovatele, přinášíme vám několik tipů, jak můžete zabránit vandalismu a komu byste případná poškození měli hlásit.

Na jaké instituce se mohu obrátit, případně jak mám problém nahlásit?

Velkým hitem se poslední dobou stalo nahlašování černých skládek a celkově nepořádku přes mobilní aplikace. Jedná se o velmi snadný a rychlý způsob, kdy zbytečně nemusíte hledat, na kterou instituci se obrátit. Nejčastěji používanou mobilní aplikací pro nahlašování je aplikace Munipolis.

"Turisté oceňují především jednoduchost samotného nahlašování. Když jsou na výletě a uvidí nelegální černou skládku nebo přeplněné popelnice, jednoduše je vyfotí, vyberou, o jaký typ podnětu se jedná, a systém ho sám nahlásí příslušné obci. Díky spojení s GPS souřadnicí totiž ví, na jakém katastru se problém nachází. Vy se zároveň dozvíte, jak se daří daný problém řešit. Systém nahlašování podnětů si navíc chválí i samotní starostové, dokáží tak odhalit mnohé problémy včas, a navíc se jim ze systému propíší v digitální podobě, takže získají mnoho doplňujících informací důležitých k rychlému odstranění. Munipolis působí po celé republice, nahlašovat tak můžete kdykoliv a kdekoliv," vysvětluje zakladatel Munipolis Ondřej Švrček.

Kromě nahlašování podnětů Munipolis umožňuje i oznamování ztracených věcí nebo zvířat. Když zapomenete někde peněženku, můžete o tom ihned informovat příslušné úřady.
Pokud při svých cestách narazíte na zničené turistické značení, zkontaktujte stránku turistickeznaceni.cz, ta je spravována dobrovolníky Klubu českých turistů, kteří se snaží značení opravovat. Ačkoliv může oprava vypadat jednoduše, raději ji ponechejte značkařům. Samotné značkování totiž podléhá přísným pravidlům a abyste se neztratili někde v odlehlých končinách bez signálu a pomoci, je lepší se vrátit a poničenou značku nahlásit.

V případě, že jste vyrazili objevovat krásy některých českých národních parků nebo přírodních rezervací a spatříte tam cokoliv, co narušuje zdejší biorytmus v podobě nepořádku, rozbitých laviček nebo malůvek, kontaktujte buď správu národního parku nebo AOPK ČR a její regionální pracoviště. Jestliže se nejedná o chráněnou oblast, ale o přírodní rezervaci nebo památku, kontaktujte krajský úřad. Ve zbylých případech se obraťte na příslušné obecní úřady. V jakých typech oblasti se nacházíte, zjistíte jednoduše podle značení kolem cest nebo v turistických centrech či na informačních tabulích.

Budete-li mít štěstí v neštěstí a pachatele chytnete přímo při činu, volejte Policii ČR – tu také kontaktujte, pokud dojde k poškození veřejného majetku. Nebojte se nahlašovat vandalismus, čím dřív je nahlášen, tím líp. U mnoha poškozených subjektů hraje čas důležitou roli, včasné odstranění závady totiž může znamenat i menší poškození daného subjektu, a proto chcete-li se na svá oblíbená turistická místa vracet, chraňte je před útoky vandalů.

Jak Češi ničí přírodu i památky aneb proč je třeba být všímavý?

Přeplněné koše a malé skládky – kde se jednou objeví odpadky v divočině, tam se je nezdráhají vyhodit ostatní. Z přeplněného koše u vrcholového přístřešku se velice rychle stane malá černá skládka. Stačí, aby pak zafoukal vítr a zapršelo a odpadky se mohou dostat i stovky metrů daleko do divoké přírody.

Poškozené skály barvou nebo rytím – například u pískovcových skalních měst hraje obrovskou roli čas. Barvou nebo rytím poškozená hornina totiž nenávratně degraduje a v dlouhodobém hledisku může dojít k poškození i velké části celého masivu. V takovém případě musí ochranáři posoudit, jak postupovat dále.

Poškozené památky – pravděpodobně málokdo volá polici, když najde posprejovanou zříceninu. Pokud netečně projdeme kolem podobných projevů vandalismu, nepodaří se problém vyřešit nikdy. Pouhé vyfocení a nahlášení graffiti přitom může být důležitým důkazem – zaznamená, kdy v dané lokalitě vzniklo, a jeho včasným odstraněním zabráníme většímu poškození dané památky.

Autovrak – každý pozná rozdíl mezi autem, které přivezlo houbaře, a autem, které na lesní cestu prostě někdo odložil. Autovrak v přírodě je přitom tikající bomba, ze které do okolí uniká celá řada nebezpečných látek. Mnoho autovraků zůstává úřady bez povšimnutí, protože se nachází na odlehlých místech, kam se nedostane mnoho lidí.

Nelegální ohniště – turisté si chtějí své dovolené zpestřit táboráky, vařením na otevřeném ohni nebo opékáním špekáčků a moc neřeší, zda v dané oblasti vůbec mohou ohniště založit. Ve volné přírodě často i za hranicemi parků pak vzniká mnoho nelegálních ohnišť a zde nastává velký problém. Ohníčky k českému trampingu sice patří, avšak správný tramp si ho po sobě i zklikviduje. V případě, že nedojde k jeho správnému odstranění, dochází k poškození přírody – nelegální ohniště je využíváno dál, tvoří se kolem něj nepořádek a při neustálé se opakujícím špatném hašení může nakonec dojít až k vzplanutí požáru. Navíc pro správce parků nebo obce je téměř nemožné monitorovat neustále vznikající nová ohniště, a proto pokud na ně při svých túrách narazíte, nahlaste je buď správě parku nebo úřadu, zabráníte tak tím velkému poškození přírody.

10 nejčastějších typů vandalismu

přeplněné koše, černé skládky
poničené lavičky
graffiti, sprejování a malůvky na památkách, přírodních úkazech
zničené turistické značení
nedopalky
nelegální ohniště
trhání chráněných rostlin
kácení dřevin
pytláctví
nelegální parkování na loukách, v lesích

Komu ozvat v případě vandalismu na dovolené:

černé skládky, přeplněné popelnice – aplikace Munipolis

vandal v akci – Policie ČR

černé skládky v přírodních rezervacích, zničené cesty, lavičky, poškození přírody, nelegální ohniště – AOPK ČR, krajské úřady, poničené turistické značení – Klub českých turistů

zničené kulturní památky – Národní památkový ústav, Policie ČR

Aplikaci naleznete ke stažení zde:

Android MUNIPOLIS / Mobilní Rozhlas – Aplikace na Google Play

IOS MUNIPOLIS / Mobilní Rozhlas v App Storu

Munipolis, v Česku známá také jako Mobilní Rozhlas, je nejrozšířenější český nástroj pro chytrou komunikaci obcí se svými obyvateli, který využívá více než 2400 samospráv. Občanům umožňuje okamžitě předávat důležité a relevantní informace kombinací mnoha moderních komunikačních kanálů. Zároveň pro obec zajišťuje zpětnou vazbu v podobě participačních akcí, minireferend nebo sběru občanských podnětů.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rosa na kolejích

Rosa na kolejích

Kousek za Chodovem stávala ještě před 2. světovou válkou středně velká vesnice Pechgrün. Po válce byla vystěhovaná, protože všichni sousedé byli Němci, a dostala jméno Smolnice. Romantické zbořeniny objevili až po... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

Český ráj AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Rosa na kolejích

Rosa na kolejích

Kousek za Chodovem stávala ještě před 2. světovou válkou středně velká vesnice Pechgrün. Po válce byla vystěhovaná, protože všichni sousedé byli Němci, a dostala jméno Smolnice. Romantické zbořeniny objevili až po
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

ALBEŘICE Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Český ráj AKTUÁLNĚ 2024

Český ráj AKTUÁLNĚ 2024

JIČÍN Zprávy z kraje pískovcových skal, rybníků a hradů. Prachov, Hrubá Skála, Skalák, Trosky, Příhrazy, Drábské světničky, Valečov, Jičín, Sobotka, Turnov, Kozákov, Zlatá stezka Českého ráje... To jsou pojmy, které zná každý
28. říjen

28. říjen

Kalendář historický národa českého vydal roku 1590 Daniel Adam z Veleslavína. Nakladatelství Antonína Pokorného pokračovalo v jeho díle a Martin Jan Vochoč rozšířil kalendář do roku 1940. 
Tiskové konference

Tiskové konference

AKTUALIZACE. Kalendář akcí určených pro žurnalisty v oboru cestovního ruchu, outdoorových aktivit a s tím spojeného byznysu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Betlémy - výstava Karlovy Vary, muzeum 20.11.-19.1. 20.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 21.-23.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 21.-23.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 22.-23.11. 22.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 22.-24.11. 22.11.
Kolem světa Praha, Clarion 23.-24.11. Cestovatelský festival 23.11.
Krampuslauf Rakousko, Bregenz 23.11. 19:00

Diskuse

Программы и игры для Андр... Seamniguinuetep, 23.11.2024 15:58, 13 příspěvků
Имбирь с лимоном и медом ... Evasgo, 23.11.2024 15:40, 2 příspěvky
Можно ли поправиться от меда Evanii, 23.11.2024 14:43, 3 příspěvky
гей порно RufusSoali, 23.11.2024 12:53, 1 příspěvek
новые займы онлайн на кар... Bezaimebuive, 23.11.2024 7:01, 120 příspěvků
seo интернет accommodatio... WlasoffStarsesel, 23.11.2024 1:34, 14 příspěvků
Віск Evazky, 23.11.2024 0:02, 2 příspěvky
Дженерик сиалис 40мг, 22.11.2024 22:42, 120 příspěvků
IsmaelEvirm OLanebal, 22.11.2024 20:24, 120 příspěvků
Doplnění Honza, 22.11.2024 15:07, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Podzimní školení Akademie... Horydoly , 21.11.2024 16:23
Cestování v digitální éře Horydoly , 21.11.2024 16:10
Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53