Za prvé - vybavení
Pokud se chystáme do hor v zimních podmínkách, neměli bychom mít pochybnosti o tom, co by mělo být na prvním místě na našem seznamu vybavení. Naprostým minimem jsou mačky, cepín a horolezecká helma. První dvě položky vám umožní pohybovat se po zasněžených a zledovatělých horských stezkách. Bez nich nemůžeme o cestě za horská údolí ani snít. I na stezkách s mírným sklonem hrozí nebezpečí uklouznutí a pádu. Pouze vhodné mačky a cepín mohou v těchto podmínkách zajistit potřebnou přilnavost.
Pokud jde o cepíny, nejlepší volbou jsou univerzální turistické modely. Vyznačují se vysokou odolností a zároveň jsou navrženy tak, aby nám poskytovaly co největší oporu při pohybu ve strmém terénu. V této fázi budou cepíny na lezení v ledu zcela zbytečné.
Co se týče maček, na začátku našeho zimního dobrodružství v horách by měly stačit turistické mačky s 10 hroty. V ideálním případě by měly být vyrobeny z oceli, aby byla zajištěna jejich větší odolnost. S přibývajícími zkušenostmi a zdoláváním náročnějších tras je určitě vyměníme za poloautomatické nebo automatické mačky, které jsou při zdolávání vysokohorských nebo himálajských výzev v podstatě nepostradatelné.
Za druhé - správné oblečení a boty
Správný výběr oblečení je v zimě nesmírně důležitý. O správném výběru oblečení již bylo napsáno nespočet článků, proto zde zopakujeme pouze nejdůležitější zásady. V horách se nejlépe osvědčuje vrstvené oblečení - nejprve spodní prádlo, pak mezivrstva (mikina) a nakonec svrchní bunda (například značky Salewa).
V zimě často přidáváme přechodnou zateplovací bundu, zejména při velkých mrazech.
Důležité je mít na paměti, že na cestu je třeba vždy vzít náhradní oblečení, abyste v případě zhoršení počasí přežili i ty nejhorší podmínky.
Stejně důležité jako oblečení jsou při zimní turistice boty. Obuv musí být nepromokavá, aby při túře ve sněhu nepromokla. Pro použití s turistickými mačkami je také nutné, aby obuv byla dostatečně tuhá - podrážka i svršek. Tu mají pouze robustní trekové boty nebo horolezecké boty. Pokud se v zimě chystáme na trochu náročnější horské trasy, měli bychom nechat doma všechny měkké a tenké turistické nebo outdoorové boty. V takto náročných podmínkách nám neposkytnou odpovídající podporu.
Za třetí - vhodný výběr trasy a znalost podmínek
V zimě je mnoho horských stezek pro turisty uzavřeno, jiné jsou přístupné pouze v tomto období. Mnoho míst je obzvláště náchylných k lavinám nebo výskytu velmi nebezpečného náledí. Čas potřebný k přechodu trasy v zimě se také výrazně liší od času potřebného k přechodu trasy v létě. Důležitá je dostatečná znalost trasy, kterou se chystáte přejít, a podmínek na ní. Proto se nebojte prověřit doporučení horské služby, předpověď počasí nebo nejnovější zprávy o trasách, po kterých se chystáte cestovat.
Za čtvrté a nejdůležitější – zkušenosti a znalosti
Veškeré výše popsané vybavení lze snadno doplnit v outdoorovém obchodě 8a.cz. Pro zimní horské výpravy jsou jistě nezbytné, ale pokud je nebudeme umět správně používat, budou nám zcela k ničemu. Efektivní používání cepínu a maček může na první pohled vypadat jednoduše, ale není tomu tak. Úspěšné brzdění pádu na strmém svahu vyžaduje cvik.
Pokud se chystáte na pěší túru v zimě, měli byste absolvovat kurz správného používání tohoto vybavení nebo lavinový kurz, který vám umožní rozpoznat vysoké lavinové nebezpečí a včas se stáhnout z nebezpečné zóny.
V zimě do hor nikdy nechodíme sami, proto se vyplatí podniknout první výlety s horským vůdcem nebo jinou zkušenou osobou. Měli bychom také pamatovat na to, abychom nepřeceňovali vlastní schopnosti. Nejlepší je začít na lehkých trasách v údolích a s přibývajícími zkušenostmi přecházet na náročnější trasy. Při pečlivém provádění může zimní turistika poskytnout značnou bezpečnostní rezervu. Je třeba mít na paměti, že úspěšná horská výprava není ta, na které jsme dosáhli nejvyššího vrcholu, ale ta, ze které jsme se vrátili domů bez úhony.