Nejkrásnější, nejtěžší a nejatraktivnější

Stovky kilometrů sjezdovek vedou v Trentinu, italské provincii, která se rozkládá na polovině Dolomit. Jsou krajinově různorodé, nabízejí všechny úrovně obtížnosti, kvality i obsluhy. Mezi nimi vyniká osm kultovních svahů.
Tip Horydoly
Prašanová Marmolada
Nemusíte pořád řezat oblouky na hladké pistě? Pak lze jedině doporučit famozní sjezd ledovcem Marmolada z nejvyššího bodu lanovky k přehradě Fedaia. Návrat vede po sjezdovce zpět k lanovce Malga Ciapela. Na tuto prašanovou pokroutku lze odskočit také z okruhu Sella Ronda.
Osm slavných sjezdovek rozprostřených po celém Trentinu by aspoň jednou v životě měl sjet každý lyžař. Patří to k základnímu sjezdařskému vzdělání.
Stačí na to dvě permanentky. Vlastní Dolomity lze sjezdit na Dolomiti Superski a oblast mezi Brentou a Adamellem na permanentku Skirama.
Začněme od sjezdovky Canalone Miramonti v Madonně di Campiglio, kde se závodí v prestižním 3-Tre, neboli slalomu s velkým S. Extrémní svahy vyvolávají silné emoce.
2. Canazei
Zapomenout nelze na sjezdovku Ciampac v Albě Canazei, velmi technickou a zábavnou díky četným změnám sklonu. Trať je malým rájem, protože ji úplně obklopuje les lemujícím sjezd do údolí.
3. Passo Tonale
Sjezdovka Paradiso na Passo del Tonale je zajímavou zkušební zátěží vaší lyžařské kondice.
4. Folgaria
Náročným svahem je sjezdovka Salizzona v Altopianu di Folgaria. Je na ní oblíbený úsek šampióna Davida Simoncelliho z Rovereta. Není divu, protože se nachází pár kilometrů od jeho domova.
Ten, kdo rád jezdí v dlouhých dynamických obloucích s pocitem nejvyšší bezpečnosti a pohody, musí vyzkoušet sjezdovku Tognola v San Martinu di Castrozza.
Sjezdovka Tomba na Ciampedie ve Vigu di Fassa vyžaduje maximální soustředění již od prvních serpentyn kvůli náhlým změnám sklonu a kvůli svému skoro extrémnímu výškovému rozdílu.
7. Paganella
Sjezdovka Olimpica Due na Paganelle je strhující díky pětikilometrové délce, tisíci metrům výškového rozdílu a neustálým změnám směru. Bývá místem evropského tréninku pro amerického šampiona Bode Millera a celého týmu USA.
8. Cermis
Obnovená sjezdovka Olimpia na Alpe Cermis je se svými sedmi kilometry náročná na začátku a mírnější ke konci. Její spodní část vyjíždějí běžkaři na závěr seriálu Ski Tour. Dvakrát tady vyhrál český lyžař Lukáš Bauer.
Nejtěžší je Schumacher
Hledáte nejnáročnější černou sjezdovku v Trentinu? Zřejmě je to Streif Schumacher v Madonna di Campiglio, která byla otevřena v roce 2006. Jedná se o závěrečný žlab z z tratě Direttissima dello Spinale. Jeho parametry jsou impozantní: 250 metrů délky s výškovým rozdílem 140 metrů, průměrným sklonem 51 % a nejvyšším sklonem 70 %.
Autorka je vydavatelkou časopisu Skimagazín.
Diskuse
Diskuze k článku
Medvěd zabil postaršího muže u Detvy
Jindřichův Hradec: starobylý zámek a nádherné město
Může se hodit
Nejčtenější články

Zábava během cestování: jaké jsou dostupné možnosti?

Rekonstrukce chaty či chalupy bez elektřiny?

TEST Polštářek pod zadek na cestování

Krkonošská 70 slaví sedmdesátku

Kde hledat pracovní nabídky v Česku v roce 2025?
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Začátek pískovcové sezony
|
Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. | 1.4. | ||
Running Expo - veletrh | Praha, Výstaviště Holešovice | 3.-4.4. | 3.4. | |
Camp - veletrh | Norsko, Lillestrøm | 4.-6.4. | 4.4. | |
PAF - festival potápěčské fotografie | Tachov, Mže | 4.-6.4. | 4.4. | |
Expedície - cestovatelský festival | Bratislava, Fakulta informatiky | 5.4. | ||
Lov v pravěku | Rakousko, Asparn | 5.-6.4. | 5.4. | |
Doubrava - splutí | Pařížov | 5.-6.4. | 5.4. | |
Otužilecké plavání | Záříčí, Pískáč | 5.4. | ||
Valná hromada ČHS | Praha | 5.4. | ||
Liptov Ride | Liptovský Mikuláš | Kajak, běh, skialp, freeride, MTB | 5.4. |
Diskuse
JH | vodák Marek, 1.4.2025 21:57, 1 příspěvek |
Proč 2 h do Špindlu, když... | Skiák, 28.3.2025 13:31, 1 příspěvek |
Podivný úvod . . . . | Honza, 28.3.2025 10:36, 3 příspěvky |
Podivný úvod . . . . | Horydoly - Kuba Turek, 27.3.2025 15:43, 3 příspěvky |
Podivný úvod . . . . | Michael Beranek, 27.3.2025 15:18, 3 příspěvky |
Funí | Kuba Turek, 26.3.2025 18:28, 2 příspěvky |
Funí | Pigaro flora, 26.3.2025 12:40, 2 příspěvky |
doporučuji tiskovou zpráv... | Horydoly, 25.3.2025 15:36, 2 příspěvky |
doporučuji tiskovou zpráv... | Lukas B., 25.3.2025 15:05, 2 příspěvky |
Vranov | Tomáš Puš, 25.3.2025 13:52, 3 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Polička? Věda nebo Veliko... | Horydoly , 24.3.2025 0:53 |
Prague Bike Fest Na Výsta... | Horydoly Open, 20.3.2025 22:13 |
Největší běžecká výstava ... | Horydoly , 16.3.2025 20:23 |
Každý, kdo jen trochu chc... | milan šupa, 13.3.2025 19:43 |
EXPEDÍCIE (jar 2025) | Horydoly , 24.2.2025 13:32 |
Střední Čechy v březnu | Horydoly , 23.2.2025 12:44 |
Cyklocestování Frýdek Místek | Horydoly , 18.2.2025 14:43 |
Budějovicko láká na valen... | Horydoly , 15.2.2025 2:38 |