Jak půjde čas
2005 projektové práce a homogolace tratí
2006 stavba pevných tratí, stadionu a zázemí
2007 dokončení stavby pevných tratí
2008 oficiální generálka
2009 mistrovství světa v klasickém lyžování
Za tři roky se v Liberci uskuteční mistrovství světa v klasickém lyžování. O tituly budou bojovat běžkaři, skokani a závodníci v severské kombinaci.
Bežky na periferii
Skokanské můstky stojí už drahnou dobu na svazích Ještědu u sjezdovek, kdežto bežecký areál se od loňska buduje doslova na zelené louce. Má sloužit nejen závodníkům, ale také veřejnosti, a proto ho město Liberec staví na své periférii hned za vesnicí Vesec.
Pro ty, kdo do Liberce jezdí častěji: než se dálnice od Prahy přiblíží k Liberci, dívejte se doprava. Na loukách jakoby sedí pahorek a okolo něho jsou projektovány stálé běžkařské tratě.
Minulou zimní sezonu byla v provozu jen jedna trať (1,5 km klasika i bruslení, 2,5 km bruslení). Byla osvětlená, časomíra fungovala i pro veřejnost a na závody byla v provozu stanice na výrobu umělého sněhu. Na kopci byla upravována dráha pro dětské sáňkování a bobování. Do Vesce jezdily tři městské autobusové linky a dalo se sem přijet po polní cestě autem.
Stovky milionů
"Jsme teprve na začátku budování areálu v hrubé podobě," říkal koncem letošní zimy člen představenstva městské akciové společnosti Sportovní areál Ještěd Pavel Krenk. Naplánováno je totiž několik tratí, které by v zimě měly sloužit běžkařům a v létě cyklistům.
Plánuje se výstavba čtyř pevně daných bežkařských tratí o délkách 2,5, 3,3, 3,7 a 5 kilometrů. "Nový koncept běžkařského sportu podle regulí FIS doporučuje, aby se závodníci co nejčastěji během závodu představili divákům," popisuje člen organizačního výboru mistrovství světa 2009 Aleš Máslo. "Tratě se tedy budou křížit a závodníci pojedou mnohokrát před tribunami."
Na mistrovství světa se sjede okolo dvou set závodníků a k tomu další tisícovka činovníků. Kdo to všechno zaplatí, není jasné. Vláda dosud odmítala financovat mistrovství, něco dá celosvětopvé ústředí FIS, podílet se chce i Liberec.
Na dotaz, kolik to všechno bude stát a zda něco zaplatí daňoví poplatníci, se člen představenstva Sportovního areálu Ještěd Jan Zeronik dlouho vykrucuje. Nakonec z něho vypadne aspoň odhad nákladů na skokanský, sjezdový i běžecký areál: "Jde o stovky milionů korun." Jen umělé zasněžování na Ještědu už stálo sto padesát milionů korun v režii města.
Studený kopec
Proč se vůbec buduje běžecký areál u Vesce? "Je tady nejchladněji z širokého okolí, průměrně o tři stupně Celsia je tu nižší teplota než v Liberci," vysvětluje ředitel areálu Miroslav Pecháč. "Dříve si tady lidé běhali vlastní vyšlapané okruhy, když jinde nebyl sníh."
Dnes je ve Vesci pět sněhových děl, voda na výrobu sněhu se bere z rybníka a případně z městského vodovodního řadu. "Čistou vodu musíme sami uměle znečišťovat, proto je k výrobě sněhu lepší voda z rybníka."
Podle Miroslava Pecháče jsou Vesecké tratě středně náročné, ale při závodech jsou velmi nepříjemné. "Několikrát se jezdí táhlá stoupání, která všem závodníkům odeberou hodně sil."