V geologickém podloží Lužických hor a jejich podhůří je pevná nepropustná žula. V době křídy, tedy před 80 miliony lety, byla oblast Horní Lužice zalita mělkým mořem. Na dně se ukládal písek, což je právě rozdrolená žula a podobné horniny, hutnil se tlakem a zpevňoval vápencem ze schránek mořských živočichů. Nakonec vznikla vrstva pískovce silná několik stovek metrů, která leží na žulovém podloží. Obrovské území od německého Rýna přes Čechy až k Polsku se zvedlo, moře odteklo a pískovce se objevily na souši. Většinu z nich smetlo počasí - vítr a voda - z nejpevnějších částí vzniklá dodnes existující skalní města jako Adršpašské skály, Hruboskalsko, Prachovské skály a další.
Ve třetihorách před 30 miliony let poklesla země na obou stranách Krušných, Lužických a Jizerských a vznikly tak zvané pánve. V obrovských vlhkých a teplých údolích rostl bujný prales s mokřadními cypřiši a mamutími stromy. V mokřadu zůstaly odumřelé části rostlin. Protože se k nim nedostal vzduch, tak neshnily, ale přeměnily se nejdříve v rašelinu a později na hnědé uhlí.
Vrstva uhlí v Žitavské pánvi dosáhla mocnosti až 120 m. Ve čtvrtohorách, čili z geologického hlediska vlastně dnes, uhlí překryly jíl a hlína. Jak to bylo složité období, dokládají čtvrtohorní jezera napájená tehdy největší českou řekou Sázavou. Právě ona přinesla nánosy nad uhlím až z Českomoravské vysočiny. Později se otevřela Česká brána, voda odtekla do severoněmecké nížiny a do Severního moře, Sázava obrátila svůj směr ku Praze, objevila se nová řeka Ohře, která tekla korytem dnešní Bíliny a Labe se stalo česko-německým veletokem.
Hnědé uhlí má v Lužici nejhorší kvalitu, odborně se mu říká lignit. Průmyslová těžba začala před 150 lety na německém a částečně i přilehlém českém území. Velkého rozvoje dosáhla za socalismu poté, co Stalin po 2. světové válce posunul hranice Polska na západ k Lužické Nise, a velkorypadla se zakousla do krajiny na všech třech stranách státních hranic. Spalování nekvalitního lignitu v elektrárnách mělo za následek, že všechna tři pohoří přišla o lesy kvůli emisím síry. Stromy hynuly od 70. do 90. let minulého století. Teď už je kalamita zastavená, ale oslabená příroda se s následky potýká dodnes. Dodejme, že ekologické protesty roku 1989 v Čechách a Německu byly jedním ze spouštěčů demokratických revolucí. Dnes se bývalé povrchové doly zatápějí a z Lužice se stává rekreační zona.
CLIMBING GUIDE Krásná a při tom bezpečná horolezecká trojka Chromá vede na 4. masiv v Řeži. Zdejší skalní masivy nad Vltavou jsou považovány za ráj tradičního lezení na okraji Prahy. ... celý článek