Zabalte se i v autě
Zasednutí do prochlazeného automobilu nebývá dobrým začátkem nového dne. Ani šokové vytápění, ke kterému míváme tendence se vzápětí obrátit, tomu příliš nepomáhá. Pokud vaše auto stává venku, poohlédněte se po způsobech, jak si zvýšit komfort řízení i po této stránce.
Vhodné jsou například různé vyhřívací dečky na sedadlo nebo obyčejná deka, kterou si nahřejete doma.
Zimní počasí nepodceňujte
Faktem je, že jsme zapomněli, jak zákeřná umí zima být, protože poslední léta nás sníh příliš nezatěžoval. Nicméně některá existující rizika stále platí a je dobré si na ně dávat pozor.
Při zimním provozu vozidla je důležité dodržovat zásady bezpečné jízdy. Vozovka bývá vlhká a může klouzat i za předpokladu, že ještě nemrzne. Brzdná dráha automobilu se prodlužuje i za těchto okolností. Opatrnost je tedy nejen na místě, ale měla by být prakticky samozřejmostí. Dávejte pozor při předjíždění, nespěchejte a zbytečně nepředjíždějte. Snižte rychlost jízdy a dodržujte rozestupy mezi auty.
Dovolte si mít strach
Není na škodu si připustit, že nemáte dostatek zkušeností na to, abyste nevyjeli v počasí, na které se necítíte. Platí to zejména tehdy, pokud je vaše řidičské oprávnění v kapse ještě teplé z výroby. Některé dny zkrátka vyžadují alternativní způsoby přepravy. Nehrňte se do řízení, pokud se na něj necítíte. Totéž platí pro situace, kdy se necítíte úplně zdraví. I váš stav je rozhodující.
Nejvíce nehod se děje právě proto, že řidiči přecení své dovednosti a schopnosti. Jak se říká: hřbitovy jsou plné hrdinů. Pokud se chcete cítit za volantem dobře nehledě na počasí, neváhejte se v nejbližší autoškole poptat po kurzech bezpečné jízdy.
Rozhodně nezapomínejte ani na kvalitní povinné ručení pro rok 2021, nehledě na to, jak velkou důvěru ve své řidičské schopnosti máte. Každá společnost poskytuje jiné výhody a podle nich se pochopitelně liší také ceny. A i přestože sami sobě věříte dostatečně, pojištění vám dokáže v případě nouze zachránit rozpočet, jelikož byste škody způsobené jiným řidičům museli jinak platit ze svého.
Připravte se dobře na každou jízdu
Před každou jízdou nezapomínejte na vaši povinnost odklidit z auta vrstvy sněhu, které mohou ohrožovat další účastníky provozu. Pro vaši bezpečnost je zásadní pořádně si očistit výhledové cesty.
Oškrábejte od ledu a sněhu všechna okna, která potřebujete k pohodlnému výhledu. Díky tomu budete vědět, co se okolo vašeho auta děje, a můžete rychle přizpůsobit jízdu všem okolnostem.
Pořiďte kvalitní zimní pneumatiky
Vzorek pneumatik by měl být hluboký alespoň 4 mm. Rozhodující je také jejich stáří. Čím jsou pneumatiky starší a více oježděné, tím méně jsou vhodné pro provoz v zimním období. Podle BESIPu by zimní pneumatiky neměly být starší než 4 roky.
Díky zimním pneumatikám je vozidlo ve sněhu a na ledu stabilnější a lépe se ovládá. Své dělá také vnější teplota. Letní pneumatiky v teplotě pod +7 °C ztrácí svou pružnost a dochází ke zhoršení jejich přilnavosti k vozovce, prodloužení brzdné dráhy a zhoršení ovladatelnosti vozu.
Doplňte zimní výbavu
Vedle zimních pneumatik můžete vybavit vůz i sněhovými řetězy. Zvláště bydlíte-li ve výšinách, řetězy vám mohou zachránit život. V používání automobilu vám ale může pomoci i další vybavení - rozmrazovače zámků a oken jsou alfa a omega.
Od půlky listopadu do konce února je povinnost prodávat výhradně zimní paliva, díky kterým byste měli zvládnout nastartovat i v počasí, kdy vládnou výrazné mínusové teploty.
Důležité je také doplnění všech nutných kapalin ve voze a kontrola dobíjení akumulátoru. Tým silniční bezpečnosti také doporučuje zopakovat si zimní dopravní značky. Existují totiž trasy označené například značkou Zimní výbava.
Pozor na neosvětlené trasy
V zimě se dříve stmívá, a proto byste měli být opatrní i na případné chodce a zvířata blízko vozovky. Může se totiž stát, že je ve tmě neuvidíte. Samozřejmě je odpovědností chodce opatřit se reflexními prvky. Na druhou stranu právě vy můžete předejít nepříjemnostem tím, že budete jezdit v neosvětlených místech opatrně (a samozřejmě se zapnutými světly).
Nechte sníh, aby vás zachránil
Objevila se před vámi nečekaná překážka, které se nestihnete vyhnout? Možná vás zachrání halda sněhu. Lyžaři to důvěrně znají. Při pádu dokáže být sníh měkkou a příjemnou přistávací plochou.
Sníh může zabránit větší škodě a zastavit auto. V blízkosti silnice se možná odhrnutá hromada sněhu nachází. Lepší je najet sem než do kmene stromu. Samozřejmě to nezkoušejte z legrace a pozor na vysoké rychlosti. Auto by se možná zas tak nepoškodilo, ale mohli byste ublížit sobě.