Ti, co ho organizují, tvrdí, že je nejkrásnější na světě. Ti, co ho běželi, jsou přesvědčeni, že jde o nejtěžší maratón na světě. Z organizačních a ekologických důvodů je počet startujících omezen číslovkou 4000. Vyplatí se přihlásit poměrně brzo po internetu už začátkem roku. Na konci února pořadatelé zjišťují, jak se jim plní kvóty, a pokud zjistí převis poptávky nad nabídkou, stopnou přihlášky a prvního března se o umístěnky losuje.
Startovné je 110 švýcarských franků či 75 eur. Není to zrovna nejlevnější, ale za tu legraci to rozhodně stojí.
Královsky se postarají
Pořadatelé nabízejí lákavé protihodnoty. Nejen, že vás pustí na trať s oficiálním číslem a čipem na měření mezičasů a výsledků, ale také se o vás královsky postarají během závodu i po něm.
Na občerstvovacích stanicích, jež jsou po trati rozmístěny až lákavě nahusto, nabízí nejvytříbenější lahůdky. Posuďte sami: iontové nápoje, sportovní čaje s vitamíny, hovězí vývar, energeticky vydatné tyčinky, energetické gely, obilné polštářky s magnéziem, minerálka, nebo třeba i coca-cola.
Tu bych ale při výkonu nepil. Snad jen kdybych chtěl přihlížejícím předvést opravdu nechutné divadlo.
Kdo neběží, fandí
Diváci, to je v Interlakenu kapitola sama pro sebe. Obyvatelé městeček, vesnic i samot, v jejichž okolí se sportovní taškařice odehrává, berou fandění za své. Od malých prcků, kteří sotva umí mluvit (z davu vystrčí ručku, abyste do ní plácli, a radostně vám popřejí "fíl glik!"), přes managery s kravatami, co zapomenou na sympózia, jednání a workcampy, vylezou před honosná sídla svých firem a zacinkají vám na cestu obrovskými alpskými zvonci, až po staré babči.
VIDEO Jungfrau Marathon - dechovka v cíli:
Ty bývají zpravidla nejkouzelnější. Třeba taková, co stojí v prudké zatáčce v kopci, a spatří-li borce vašeho formátu, bujaře si přidupne, uznale odplivne do trávy, nad hlavou zatleská pažemi zocelenými při obracení sena na alpských lukách a na vaši adresu pokřikuje: "Dů bist frdamt gůt!" A ještě přidá: "Zupa!" a "Hop, hop, hop!"
Všichni přihlížející prožívají vaše utrpení s vámi, všichni soucítí, všichni drží palce. Spousta z nich si na domy a sloupy veřejného osvětlení vyrobí transparenty s povzbudivým obsahem. Třeba: "You all are winners!" A když budete mít štěstí, uvidíte na jednom z plotů transparent se svým křestním jménem doplněný o "Go! Go!" a barevné pentle.
Závod masochistů
Závod masochistů, jak mu někteří přezdívají, startuje v Interlakenu, v nadmořské výšce 566 m. Do nejvyššího bodu tratě, stanice Eigergletscher (2205) se dostanete asi kilometr před cílem. Cílový kopec dolů a roztoužené nohy brzdí lidský dav ve výšce 2100 m n. m. ve stanici Kleine Scheidegg.
Za celý maratón nastoupáte 1829 metrů, abyste celkově 305 metrů mohli také klesnout. Na celou tu parádu dává organizátor neúprosných šest a půl hodiny. Ani o vteřinu víc. Musíte to stihnout, jinak vás opustí všechny výhody startujícího (volná jízdenka na vláček Jungfraubahn, občerstvení, pojištění, zázemí).
Tričko ani medaili nedostanete, pokud neproběhnete cílem. Do limitu. Ve Švýcarsku holt není nic zadarmo.
Lepší je doběhnout
Ti nejlepší zvládnou prozurčet celou trasu za hodně pod tři hodiny. Ty nejlepší (genderové upozornění: tato věta se týká žen) za hodně pod tři a půl hodiny. Ale tady je vítězem opravdu každý. Každý, kdo doběhne.
Tedy pokud nejste profesionál a pokud vás sponzoři na konci dne nehodlají přejet svým sponzorským jeepem kvůli špatnému výsledku.
Pokud nestojíte o úžasný davový zážitek s veškerým komfortem supportu, nezoufejte a neváhejte. Trať panenského maratónu je celoročně značená. A nutno říci, že poměrně kvalitně – na sloupech jsou kovové cedulky, na zemi barevné značení. Cílevědomější jedinci jistě využijí takovou příležitost k nejednomu tréninku.
Téměř čtyři stovky sportovců si nenechaly ujít závěrečnou akci sportovního seriálu Valachy tour ve Velkých Karlovicích. Běžecký závod Běhej Valachy vyhrál Filip Cienciala těsně před Petrem Šťastným, který si díky... celý článek
Českému triatlonu vládnou ženy. V tradiční anketě Král triatlonu, která oceňuje nejlepší sportovce sezony, zvítězila olympionička Petra Kuříková, druhé místo obsadila Tereza Zimovjanová a třetí Aneta Grabmüller.
To byl finiš! Letošní ročník běžeckého seriálu RunTour je u konce. Poslední závod sezony si více než dvě tisícovky běžců užily u Brněnské přehrady, kde si medaili pověsili na krk začátečníci, rekreační
Dvacetileté výročí slavily Motolské jamky, unikátní kros na golfovém hřišti s výhledem na Pražský hrad. A vítěz Lukáš Havlík jako by zosobnil jeho ducha, historii, tradici a kontinuitu. Teď už člen extraligové Hvězdy
Běžecké lyžování je ideálním zimním sportem, který zlepšuje fyzickou kondici, posiluje celé tělo a nabízí skvělý zážitek z přírody. Abyste si běžkování co nejvíce užili a vyhnuli se nepříjemnostem, je důležité se na