Americký dolar je celosvětově nejpoužívanější měna, provádějí se s ním největší objemy finančních operací na světě. Zároveň slouží jako rezervní měna pro většinu státních bank, obchodních a investičních bank, veřejný i soukromý sektor včetně jednotlivých osob. O funkci rezervy hodnot se dělí přibližně půl na půl se zlatem. Dvě třetiny dolarů jsou mimo území Spojených států amerických.
Značka amerického dolaru je USD, používá se též $ a S$. Na burzách jsou k dispozici ještě další dva pomocné kódy USS pro americký dolar zaplacený týž den a USN pro americký dolar zaplacený následující den. Celková hodnota měny v oběhu se blíží k tisíci miliardám dolarů.
Platné bankovky mají nominální hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarů. Mince jsou raženy v nominální hodnotě 1, 5, 10, 25, 50 centů a 1 dolar. V hovorové angličtině se označují mince za Penny (1 cent), Nickel (5 centů), Dime (10 centů), Quarter (25 centů), Half (50 centů) a Buck (1 dolar).
Booking.com
Hodnota dolaru dlouhodobě klesá
Dolar zavedly Spojené státy americké roku 1785. První přesná definice pochází z roku 1792, kdy byl navázán na stříbro. 1 USD tehdy obsahoval 371-416 grainů stříbra podle ryzosti kovu. Jeden grain je přesně 64,79891 mg, což odpovídá hmotnosti poloviny zrna ječmene. V roce 1834 byly v rámci zlatého standardu upraveny hmotnostní poměry na 23,22 grainů.
Od roku 1900 byl dolar definován jako 1/20 unce zlata, ale ražba stříbrných mincí pokračovalo až do roku 1969. Zlaté mince byly z oběhu staženy po Velké hospodářské krizi v roce 1933. Hmotnost zlata za dolar byla tehdy změněna na 35 dolarů za troyskou unci. Od roku 1945 platil Brettonwoodský měnový systém, který dolaru zajistil pozici světové měny tím, že cizím vládám zaručil jeho směnitelnost za zlato. Tento systém byl zrušen až roku 1971, kdy dolar konečně ztratil vazbu na zlato.
Kupní síla dolaru od roku 1913, kdy vznikl Federálního rezervní systém (obdoba státní banky), do současnosti klesla na tehdejší 4 centy.
Název dolaru pochází z Čech
Název dolaru přišel do Severní Ameriky z Čech. Stříbrný jáchymovský tolar se razil z krušnohorského stříbra o hmotnosti jedné unce v Jáchymově. Německý název města Joachimsthal se přenesl na mince nejprve jako thaler, česky tolar. Další komolení nastalo při pomyslné cestě názvu přes Atlantik, kde nakonec zdomácněl jako dolar.
INFO: FED
DEVIZY a VALUTY: Co to je?
KORUNA ČESKÁ: Platíme korunou. Co o ní víme?
BRITSKÁ LIBRA: 100 pencí a 20 šilinků
AMERICKÝ DOLAR: Nejsilnější měna světa
AUSTRALSKÝ DOLAR: Plastové peníze
KANADSKÝ DOLAR: Pátá největší měna světa
DÁNSKÝ KORUNA: Odolává euru
NORSKÁ KORUNA: Pokračuje po skandinávské měnové unii
POLSKÝ ZLOTÝ: Navazuje na zlatky
BITCOIN: Koupíte s ním i dovolenou