Dají se koupit vložky do bot za sedm set korun, ponožky za dvanáct set, rukavice za čtyři tisíce a lyžařské přezkáče za deset tisíc korun. Všechno se prezentuje především pro sportovce. Prodává se to v loveckých a mysliveckých obchodech a lyžařských či outdoorových prodejnách.
Prodávají se ovšem třeba i vyhřívané ledvinové pásy, bundy a vesty pro motocyklisty. Ohřívací podložky do spacích pytlů. Vyhřívané kalhoty anebo sedací polštáře pro rybáře.
Choulostivá generace
To ukazuje, jak jsme choulostiví. Že nevydržíme na mrazu tolik jako naši předkové a musíme se ohřívat pomocí odporových drátků jako zadní okno v autě a vozíme proto s sebou tužkové baterie nebo rovnou akumulátory.
"Máme jednoznačně lepší vybavení než naši tátové a dědové po druhé světové válce a ti zase na tom byli o mnoho lépe než jejich rodiče mezi válkami," říká horský vůdce Vallery Chimpa, který vodí své klienty především na Mont Blanc a na hory v okolí Chamonix v létě i v zimě, pěšky, s horolezeckým lanem i na lyžích. "Zapomněli jsme ale na základní finty, jak se bránit proti chladu a větru. Například můj otec, když šel pracovat do lesa, vždy si napřed nahřál boty, ponožky a rukavice u kamen. Díky tomu neprochladl. Maminka zásadně navlékala prstové rukavice a přes ně ještě palčáky. Když foukalo, ruce navíc schovávala pod vrchní sukni."
Horolezecký instruktor Karel Malý dodává: "Lidé jsou určitě víc choulostiví než dřív, protože bydlí v suchém vytápěném paneláku místo studené vlhké chalupě. Nemusí každé ráno chodit do studně pro studenou vodu a sportují zásadně ve vytápěné hale." To se podle něho promítá i do zimních sportů. "Odolnost se získává celý život. Když vyrazíte do přírody, která je pro vás studená, nepříjemná a divoká, může vaše tělo reagovat podchlazením nebo omrzlinami."
Všechno je jinak?
Oba pánové z terénu mají jistě dobře odpozorované zkušenosti z hor, ale přesto: Není náhodou něco jinak?
Do hor se totiž vydávají za zábavou lidé, kteří by dříve zůstávali dole v údolí. Paničky bez jakéhokoliv tréninku sednou na lanovku a ta je vyveze bezmála čtyři tisíce metrů vysoko na ledovce, které byli dříve vyhrazeny jen odvážným a zkušeným horolezcům. Netrénovaní chlapíci z kanceláři jezdí celé dny bez odpočinku jednu sjezdovku za druhou tam, kde dříve bylo potřeba stoupat s lyžemi na ramenou a pak sjet neupraveným sněhem párkrát za den dolů.
Všem těmto lidem přijde vhod elektrické vyhřívání, které nahrazuje celoživotní tréning a pobyt ve studeném prostředí. A také těžkou fyzickou dřinu při stoupání do hor s lyžemi na ramenou, při které se dříve lyžaři pěkně zahřáli.
Profesionálové si zakládají na prověřené tradici
Ani profesionální zaměstnanci pracující v terénu se neobejdou bez umělého ohřívání. Ač jsou na nepřející počasí zvyklí, stejně berou s povděkem něco teplého do kapsy. Jenže místo na moderní a drahou elektřinu spoléhají na tradiční a dlouhými desetiletími prověřené ohříváčky.
Lesní zaměstnanci, zeměměřiči, myslivci, montéři a další profese využívají především kovová ohřívací pouzdra, která slouží jako zjednodušené pece na tak zvané spalování bez plamene. Benzinová náplň nebo uhlíková tyčinka se uvnitř „zapálí“ a dlouho „hoří“ tak akorát, aby ohřála vnější kovový plášť. Celý ohříváček se strčí do náprsní kapsy, do bederního návleku nebo jenom tak do kapsy podle toho, kde to má kdo rád.
Zdravotníci, záchranáři a další, které počítají s jednorázovým ohřátím, sázejí na ohřívací sáčky, které pracují na chemickém principu. Jedním pohybem plíšku uvnitř se spustí chemická reakce, která vede velmi rychle k rozehřátí gelového obsahu pytlíku. V medicíně se tento princip používá už i v ohřívacích náplastech, obvazech a zábalech.
Roli pro výběr toho-kterého ohřívacího vybavení hraje dennodenní spolehlivost a nízké náklady (bezplamenné spalování pro práci venku), okamžité jednorázové použití (sáčky a náplasti pro pacienty), anebo módní a jednoduché použití (sportovní vybavení ohřívané elektrickými drátky). Technologie jde v tomto oboru velmi rychle dopředu, ale tam kde je potřeba stoprocentní spolehlivost, pořád hrají prim klasické a odzkoušené metody.
Článek o trendech v elektrickém outdoorovém ohřívání vyšel v Respektu: Lyžovat jako v bavlnce