Personalizované doporučení: Umělá inteligence se používá k vývoji systémů, které uživatelům doporučují outdoorové aktivity a cestovní destinace na základě jejich zájmů, preferencí a minulých zkušeností. To usnadňuje plánování akcí, výletů, výprav a túr.
Základem doporučovacích aplikací bývá chat s umělou inteligencí ChatGPT. Okolo něj je pak vybudovaný systém databází, znalostí, fotografií, videí a map.
Zvýšení bezpečnosti: Umělá inteligence vyvíjí systémy, které uživatelům pomáhají zůstat v bezpečí při outdoorových aktivitách. Například existují aplikace, které sledují polohu uživatele a v případě nouze zavolají pomoc. Začalo to v drahých automobilech, pokračuje přes chytré hodinky a náramky a zatím končí v mobilních telefonech.
Do této kategorie spadají také systémy, které průběžně analyzují meteorologická data a varují před potenciálním nebezpečím, jako jsou bouřky, laviny, záplavy a přílivové vlny.
Usnadnění přístupu: Umělá inteligence zabudovaná do běžných programů a aplikací zjednodušuje jejich používání. Tím umožňuje jejich využití méně zkušeným uživatelům a také handicapovaným. Typicky jsou to navigace, které nepracují už jen s mapami, ale zobrazují šipky, kudy dál postupovat po zvolené trase, anebo rovnou mluví lidským hlasem.
Pokročilé specializované umělé inteligence ovládají různé kompenzační pomůcky od hlasové čtečky až třeba po dávkování léků nebo dokonce ovládání protézy ruky či nohy.
Udržitelnost cestovního ruchu: Umělá inteligence pomáhá cestovnímu ruchu a také outdoorovým aktivitám k environmentální udržitelnosti. Mnohé systémy sledují dopad turismu na životní prostředí a navrhují způsoby, jak jej snížit. Existují také systémy, které pomáhají turistům najít udržitelné ubytování a dopravu. Konec konců i návrh trasy pro jízdu autem s co nejmenší spotřebou přispívá ke snížení zátěže na přírodu.
Zlepšení zážitků: Chytré aplikace poskytují uživatelům informace o památkách, turistických atrakcích a outdoorových aktivitách ve vybraných oblastech. Dokážou jim nabídnout i to, na co by samo nejspíš nikdy nepřišli. S tím souvisí rezervační systémy na ubytování a služby.
Speciálně turisté už dnes běžně využívají mobilní aplikace na rozpoznávání téměř čehokoliv. Stačí ukázat mobilu noční oblohu a on ukáže souhvězdí i jména hvězd, které jsou vidět. Stejně tak rozpozná hory na obzoru, když ví, na kterém kopci se právě nachází. Ukáže příliv a odliv. Zvládne přesnou předpověď počasí. Doporučí splutí řeky, kde právě teče dost vody. Pozná houby, ptačí hlasy, květiny...
Cestovní průmysl
Vyzkoušejte několik celosvětově využívaných aplikací, které mají v sobě zabudovanou umělou inteligenci a využívají se pro cestovní průmysl:
AllTrails doporučuje uživatelům turistické trasy na základě jejich preferencí a minulých zkušeností.
Komoot vytváří cyklistické a turistické trasy, které jsou přizpůsobeny individuálním požadavkům uživatele.
Gaia GPS analyzuje meteorologická data a varuje uživatele před potenciálním nebezpečím.
SeeDot naviguje v reálném čase lidi se zrakovým postižením.
Ekso Bionics pomáhá fyzicky handicapovaným lidem k pohybu v terénu.