O co jde? Au pair program je kulturně-výměnný pobyt pro mladé lidi, kteří přijíždí do cizí země za účelem zdokonalení se v jazyce, poznání tamní kultury a nalezení nových přátel. Hostitelská rodina, u které au pair žije, poskytuje zdarma stravu a ubytování a jako odměnu za pomoc i kapesné. Na oplátku au pair pomáhá rodině s péčí o děti a domácnost.
Zájemce či zájemkyně o tuto práci nemusí být zrovna polyglot a ovládat plynně několik jazyků, ale je potřeba mluvit jazykem země, kam se au pair vydává.
Starost o děti
"S dětmi jsem tady od rána do odpoledne sama, vařím jim, krmím, uklízím, vše co je potřeba. Stala se tady ze mě zkrátka pravá hospodyňka a rodinka miluje moje české buchty, které jim často peču. Příležitostí nahlédnout do irské kultury jsou také hodiny irského párového tance, který navštěvuji s kamarádkou," popisuje svůj pobyt v Irsku studentka Eva Bartošová.
Zařídit au-pair pobyt v zahraničí není náročné. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že všechno klapne, můžete se obrátit na některou z agentur, které pobyty zajišťují. Důležité je však přijít v dostatečném předstihu - zařazení do rodiny trvá zhruba tři měsíce a je potřeba se s ní seznámit telefonicky či prostřednictvím internetu.
Agentura pomáhá studentům i rodičům
Agentura předá studentům instrukce, co všechno by si měli před odjezdem do ciziny zajistit. Po příjezdu vyzvedne hostitelská rodina au pair na předem smluveném místě, seznámí ji s okolím, případně pomůže najít i vhodnou školu.
"Slečnám a chlapcům, kterým pobyty zprostředkujeme, je v zahraničí k dispozici partnerská agentura. V případě potřeby jim pomůže nebo poradí. Díky ní lze mimo jiné získat i kontakty na další au pair v okolí. K dispozici je jim navíc i naše helpline, která funguje dvacet čtyři hodin denně," říká Martina Květoňová, manažerka pracovních a au pair pobytů ze společnosti Student Agency.
Seriozní agentury zajišťují studentům a studentkám umístění do předem prověřených rodin, pomohou se zajištěním dopravy i pojištění. "Před odjezdem nebo odletem je dobré absolvovat i předodletovou schůzku, kterou agentura pořádá. Při ní je možné získat odpovědi na otázky spojené se zemí, ve které budete pracovat. K dispozici je i spousta praktických rad a informací spojených s pobytem," dodává Martina Květoňová.
"Znalost cizího jazyka z domova je samozřejmě základ," shodují se lektoři jazykového kurzu Polyglot. "Pracovní a zároveň studijní pobyt v zahraničí každého nakopne k vylepšení známek ve škole, ale především znamená do budoucna lepší práci, větší plat a nejspíš i vyšší postavení v zaměstnání." Nehledě k takovým benefitům, jako jsou noví přátelé po celém světě, jednoduché cestování na dovolenou i za prací, případně možnost se přestěhovat do zahraničí a žít tam.
Kam, s kým a proč cestovat?
Vycestovat do zahraničí se dá samozřejmě i na vlastní pěst. Mladí lidé, zvlášť pokud jedou na au pair pobyt poprvé, se však vystavují riziku, že na ně po příjezdu do zahraničí nebude nikdo čekat, nebo že rodina nebude dodržovat dohodnuté podmínky.
Mladí lidé, kteří jako au pair vycestovali do zahraničí, si program chválí jako velkou životní zkušenost. "Zažila jsem spoustu hezkého, ale taky jsem překonávala mnohá úskalí. Přesto považuji tuto zkušenost za největší v životě, právě proto, že mě tyto těžké chvíle posunuly dál," pochvaluje si Eva Bartošová.
Nejoblíbenějšími destinacemi k pobytu au-pair jsou USA, Anglie a Irsko. Studenti a studentky, kteří mají zájem zdokonalit se v němčině, mohou využít nabídku au-pair pobytu v Německu či Rakousku. Mezi vyhledávané destinace patří také pobyty ve slunném Španělsku, Itálii či Francii.