Ikonickým produktem Thomase Cooka byly turistické plavby parníkem po Nilu. Jednu z nich popsala Agatha Christie ve slavném detektivním románu Smrt na Nilu v hlavní roli s Herculem Poirotem.
V českém trhu zastupuje Thomase Cooka německá cestovní kancelář Neckermann. Ta má v zahraničí desetitisíce klientů. Zatím se zdá, že krach zvládá ku prospěchu svých zákazníků.
Ty, kteří jsou v zahraničí, postupně dostává domů. Nové zájezdy již neprodává. Některé zaplacené zájezdy ještě uskuteční a za další vrací peníze. Záleží na dohodě s klienty a možnostech cestovní kanceláře.
Britská vláda uvedla, že návrat klientů zkrachovalé cestovní kanceláře nazpátek do Velké Británie je největší dopravní operací od konce 2. světové války. Kromě běžných linkových letadel nasadila navíc 44 letadel z rezervy státu.
Klasickou cestovku zničil internet
Krach Thomase Cooka byl sice náhlý, ale vše k němu směřovalo již několik měsíců. Cestovní kancelář zaměřená na pultový prodej kompletních zájezdů na stovkách poboček v Británii a dalších zemích celého světa, nereagovala na trend internetových prodejů v cestovním ruchu. Navíc zvláště britští klienti odkládali nákupy zájezdů v obavách před brexitem. Thomas Cook se proto dostal do obřího dluhu.
Nakonec požádal britskou vládu o úvěr ve výši 7,3 miliardy korun podle aktuálního kurzu libry. Žádná banka už mu půjčit nechtěla. Úvěr odmítl osobně britský premiér Boris Johnson. Tím podepsal okamžitý bankrot.
178 let na špičce oboru
Cestovní kancelář založil pod svým jménem cestovatel Thomas Cook roku 1841. Firma tedy fungovala 178 let.
1845 První zájezd v dnešním stylu vedl do Liverpoolu. Cook nabídl balíček zahrnující přepravu, ubytování a stravu.
1855 První okružní cesta po Evropě.
1866 První zájezd do Ameriky pod vedením Cookova syna.
1872 První cesta kolem světa trvala 222 dní.
1896 Doprava a cestovní servis pro fanoušky první olympiády v Aténách.
Rozmach po celém světě
Později Thomas Cook nakupoval dceřinné společnosti, hotely, aerolinky a lodě.
Ve 20. století společnost Thomas Cook měnila majitele. Od Cookových vnuků ji koupila belgická cestovní společnost, pak byla znárodněna a roku 1972 znovu privatizována. Roku 2007 se spojila s cestovní kanceláří MyTravel a pod názvem Thomas Cook Group agresivně vstupovala na cestovní trh mimo Velkou Británii. Posledních několik let ovšem hromadila mnohamiliardové dluhy v librách, nepomohl jí ani vstup čínského investrora, což nakonec vedlo k jejímu krachu.