Kde klášter najít
Francouzský klášter Pesquié najdete 72 km na jih od Toulouse a 7 km od městečka Foix.
Choeur grégorien de Paris je pařížský sbor zaměřený na duchovní hudbu známý po celém světě interpretací gregoriánského chorálu. Jeho duchovní dcerou je pražská Schola gregoriana pragensis, jejíž kapelník David Eben u francouzského sbormistra studoval. Poté se do Paříže vydal Jiří Hodina, který dnes řídí Scholu Benedictu, ženský sbor gregoriánského chorálu. Po něm Zbyněk Šír, který učí dirigování chorálu na Týnské škole. Dnes se to samé učí v Paříži Marie Salvetová, která má ambice a schopnosti později vést kvalitní scholu.
Choeur grégorien de Paris koncertovali v Čechách dvakrát, naposledy na svatého Václava v roce 2001 u svatého Víta, v Týnu a v Táboře.
Je úterý svatého týdne, den plný očekávání a zpytování svědomí, opouštíme Fontfroide a vyrážíme do Pesquié, do podhůří Pyrenejí. Na zelených loukách tam stojí nový kamenný klášter sester benediktinek a zbrusu nová zvonice čeká na zatěžkávací zkoušku velikonočního Gloria.
V původním opatství byly mnišky spokojené až do chvíle, kdy jim pod okny začaly troubit kamióny na nově zbudované dálnici. Začaly se tedy shánět po osamocenějším koutu, kde by mohly Bohu sloužit a s dobrým úmyslem jim postupně přicházely i prostředky k jeho realizaci. S nutnými přestávkami tedy klášter Matky Boží v Pesquié staví již dvanáct let, v současné době chybí již jen kostel.
U nás se do podobného dobrodružství pustili před pár lety trapisté z francouzského opatství Sept-Fons a v Novém Dvoře nedaleko Teplé u Mariánských Lázní jich již šestnáct slouží. Tamní mnišská komunita se skládá způli z Čechů. Není náhoda, že benediktinky z Pesquié o českých trapistech vědí a myslí na ně.
Může být mniška smutná?
Opatství Notre Dame du Pesquié s padesáti mniškami se živí výrobou vynikajících sýrů a marmelád, knihvazačstvím, prodejem náboženských předmětů a nahrávek gregoriánského chorálu.
Na první pohled je zřetelná duševní rovnováha, kterou sestřičky z práce a modlitby čerpají. Hovoříme o tom, zda je možné, aby mniška byla smutná. Přechodně se to prý stává, ale s vírou, s kuráží, s úctou a přátelstvím k sestrám a v poslušnosti matce představené lze takováto stadia překlenout. Pro šťastný život je třeba nalézt svá nejhlubší přání a nebát se je uskutečnit.
Sestřičky se denně po chórové modlitbě rozprchnou do práce, je snaha uplatnit a rozvinout schopnosti každé z nich s přihlédnutím ke společnému cíli. A tím cílem je svatost. Dojít spolu do nebe.
Bleskurychlá výměna not
Jako hosté jsme pohoštěni vejci do ztracena a pórkovým nákypem, odpoledne prolézáme farmu: švýcarské krávy jsou na maso, pyrenejská rasa štíhlých dojnic dává smetanovější mléko. Poté si vyslechneme přednášku o vzniku a významu "impropérií", to je Kristových slov z kříže, které se předčítají při velkopátečních obřadech.
Odjíždíme po nešporách, při nichž nás mnišky ještě naposled překvapí svou praktickou láskou. Když při prvním verši žalmu zjistí, že používáme starší latinský překlad, bleskurychle si jako jedna žena vymění notový materiál a my můžeme v klidu beze zmatků pokračovat ve zpěvu.
Bohu díky, aleluja, aleluja!