Historické Livonsko
Livonsko je název území přibližně zahrnující dnešní Estonsko a Lotyšsko. V roce 1202 ho dobyli a sjednotili rytíři Livonského řádu. Jednalo se o větev německých rytířů, kteří byli vojensky poraženi na Blízkém Východě v bitvách o Boží hrob a Jeruzalém. Roku 1561 bylo Livonsko dobyto Moskevským státem.
Lotyšsko (Latvija) je jeden ze tří pobaltských států. Hraničí s Litvou, Estonskem, Ruskem a Běloruskem.
Tranzitní území
Skoro nic nemá, a přesto se uživí. Těžko, ale uživí. Z celého nerostného bohatství planety může těžit pouze rašelinu, protože nic jiného se na jeho území nevyskytuje. Zemědělství je orientované na pastvu a živočišnou výrobu, protože obilí a ovoce potřebují teplejší podnebí, než jaké poskytuje pobřeží Baltského moře. Dost peněz vydělává Lotyšsko na tranzitní dopravě z Ruska.
Počet obyvatel je něco málo přes dva miliony, ale desítky procent z nich kvůli chudobě žijí a pracují mimo Lotyšsko. Lotyšů při tom za deset let od převratu ubylo 600 000! Vinu na tom má nízká porodnost a vysoká emigrace. Při tom polovina Lotyšů se hlásí ke křesťanským církvím - přibližně třetinu mají luteráni, katolíci a pravoslavní.
Dlouhé dějiny Lotyšska
Lidé se dostali do Lotyšska poprvé po ústupu ledovců na konci poslední doby ledové přibližně před jedenácti tisíci lety. Okolo roku tisíc před naším letopočtem přišli do země Baltové a vydrželi v něm do středověku. Okolo roku 1000 vytvořili čtyři kmenové svazy.
Od té doby Lotyšsko živí největší řeka Daugava / Západní Dvina, která se stala součástí dálkové obchodní trasy ze Skandinávie přes Baltské moře a Rusko do jižní Evropy a na Střední východ. Mírové i válečné stezky využívali nejen Baltové, ale také Vikingové a později i kupci ze Skandinávie a severního Německa.
MAPA: Řeka Daugava / Západní Dvina
Hlavní město Riga bylo založeno roku 1201 německými kolonisty v ústí Daugavy do moře. Okamžitě se stalo oporou křížových výprav vedených Livonským rytířsko-církevním řádem proti pohanským Lotyšům. Rychle se stalo největším městem v jižním Baltu a po roce 1282 i důležitým obchodním centrem Hanzy, spolku svobodných měst obchodujících v Severním a Baltském moři.
Od 16. století se v Lotyšsku bojovalo o strategické obchodní pozice mezi Pruskem, Polskem, Švédskem a Ruskem. V 19. století Švédové prohráli s Rusy a Lotyšsko se rázem dostalo na špičku ruského průmyslu. Na konci 2. světové války se Lotyšsko osamostatnilo podobně jako Československo. Jenže hned na začátku 2. světové války ho obsadila Rudá armáda, jak se na tom dohodli sovětští komunisté a němečtí nacisté v tajném paktu Molotov-Ribbentrop. Až v roce 1991 získalo Lotyšsko znovu nezávislost, když se spolu se svými sousedy Litvou a Estonskem odtrhlo od Sovětského svazu. Dnes je členem OSN, NATO a Evropské unie.
INFO: Lotyšské velvyslanectví a Česko-lotyšský klub
Mohlo by vás zajímat z historie Pobaltí:
Bita u Grunwaldu patří do polské mytologie
Vojtěchova poslední cesta
Europa Jagellonica: Co po smrti zbyde?
Zobrazit místo Turistika na větší mapě