Malý ostrov Nauru si žil nad poměry a teď krachuje

Malý ostrov Nauru si žil nad poměry a teď krachuje
Samos, západ slunce za mořský obzor.
Autor snímku Milan Suchý
SDÍLEJ:

Nauru je třetí nejmenší stát na světě po Vatikánu a Monaku. Jako jediný stát nemá hlavní město. Zabírá malý vápencový útes uprostřed Tichého oceánu, který je pozůstatkem vyhaslé sopky. Geograficky patří do skupiny mnoha ostrovů Mikronésie. 

Státní zřízení je republika (Republic of Nauru) s parlamentem a prezidentem. Nauru je členem britského společenství Commonwealth. Formálně zde tudíž vládne anglická královna.

Nauru nemá vlastní armádu. Za obranu ostrova zodpovídá podle smlouvy Austrálie. Muži z Nauru mohou rekrutováni do australské armády, ale už se tak dlouho nestalo. Kromě Austrálie a Velké Británie má republika Nauru dobré vztahy s Tchajwanem a Čínou, ačkoliv mezi nimi neustále lavíruje.

Stát stojí před finančním bankrotem a hrozí mu ztráta nezávislosti. Australská vláda navrhuje přemístit obyvatele Nauru na dosud neobydlený ostrov u svých severních břehů. Tento návrh zatím Nauru odmítá.

Alkohol na veřejnosti je zakázaný

Život na veřejnosti i v soukromí je značně uvolněný, jako ve většině tropických zemí. S ohledem na nedávnou minulost australského detenčního tábora pro neúspěšné žadatele o azyl, je zakázáno pít alkohol na veřejnosti. Policie přísně jedná i s opilci na soukromých či hotelových party.

Turistika jen pro otrlé

Na Nauru není k vidění příliš mnoho turistických atrakcí. Nabízí se potápění a rybaření na volném moři. Cesta do vnitrozemí je exkurzí do zdevastované krajiny. Po odtěžení fosfátové vrstvy zůstala holá vápencová skála.

Země není zaměřena na turistický ruch a nemá pro něj vybudovanou infrastrukturu. Celý ostrov obepínají pláže s korálovými útesy, ale mimo pláž a úzkou oblasti za ní, kde roste tropická zeleň, je vnitrozemí zničeno těžbou guána.

Nejvyšší vrchol Command Ridge (70 m) poskytuje výhled na jediné zdejší jezero Buada.

Poučné, byť ne krásné, jsou prohlídky opuštěných dolů a důlní technologie na povrchovou těžbu fosfátu. Místní lidé nazývají vytěžené vnitrozemí Topside.

Volně v krajině narazíte na opuštěné zbytky japonské válečné techniky, protože za 2. světové války ostrov okupovali Japonci, které následně odsud vyhnali Američané.

Také uvidíte opuštěné australské tábory pro imigranty, kteří nedostali víza do Austrálie.

Jediná pláž na Nauru vhodná ke koupání Anibare Bay nabízí jemný bílý písek a palmový hájek na břehu. Nachází se na východním pobřeží.

Booking.com

Úřední formality: vízum a letenka

Občané České republiky potřebují k návštěvě Nauru vízum. O vízum se žádá na některém z konzulátů Nauru

Turistické vízum se vydává na maximální dobu pobytu 30 dnů. Je potřeba mít cestovní pas platný alespoň tři měsíce od data vstupu na území Nauru, dostatek finančních prostředků, zpáteční letenku a rezervaci ubytování.

Zastupitelský úřad České republiky ve filipínské Manile doporučuje cestovatelům, aby si před plánovanou cestou ověřili na naurském konzulátu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Očkování před odjezdem není povinné. Doporučuje se očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.

Do země je možné bezcelně dovézt 2 lahve alkoholu na osobu starší 21 let a 200 cigaret nebo 500 g tabáku na osobu starší 18 let. Je zakázán dovoz drog a zvláště narkotik, zbraní, munice a pornografických publikací.

Na Nauru je rozvedená elektrická síť s parametry 240 V a 50 Hz. V zemi se používá metrický systém.

Cizinci, pokud musejí řídit, musí mít u sebe mezinárodní řidičský průkaz. Pokud jedete autem nebo na motocyklu, je potřeba dbát zvýšené opatrnosti na chodce a domácí zvířata. Zvláště v noci jsou pro Evropana témě neviditelní a jejich pohyb nevyzpytatelný.

V zemi je nízká úroveň kriminality. Vyhnout se je nutné pouze občasným výbuchům hněvu domorodců z důvodu politiky nebo chudoby. Ty ovšem nejsou namířené proto cizincům.

Platí se pouze hotovými dolary

Nauru eviduje 8 tisíc svých občanů a celkem 11 tisíc obyvatel. Platí se australským dolarem.

V zemi neexistují žádné bankovní domy, směnárny ani pojišťovny. Platí se výhradně v hotovosti australskými dolary. Platba jinými měnami není možná. Na ostrově funguje několik bankomatů.

Školství, zdravotnictví a další služby byly ještě nedávno pro občany Nauru zdarma. To se rychle mění a naopak všechny služby je nutno platit v hotovosti předem.

Jednosměrná letenka z Brisbane do Nauru stojí přibližně 700 AUD. Snídaně v hotelu přijde na 10 AUD, večeře v hotelu 15-20 AUD, oběd v levné jídelně 5-10 AUD. Pivo stojí 3 AUD a více. Lahev vody 1,5 l koupíte v supermarketu za 2,50 AUD, coca-colu 0,5 l za 1,50 AUD.

Na Nauru se nesmlouvá. Spropitné se nevyžaduje.

Ostrov má tři hotely, jeden supermarket, malé obchody, jídelny a restaurace. Levné ubytování v hotelu Od'n Aiwo a stravování v supermarketu vyjde jednu osobu na 80-90 AUD/den.
Dražší ubytování v hotelu Menen, jídlo a pití v restauracích stojí jednu osobu okolo 250 AUD/den.

Na Nauru se prakticky vše dováží a téměř nic se zde nepěstuje, neloví ani nechová. Výroba elektrické energie je zajištěna výhradně dieselovými agregáty. Nafta potřebná k jejich chodu se na ostrov dováží. Sladká voda je k dispozici pouze dešťová. Zbytek se dováží.
Z toho vyplývá, že nelze očekávat původní kulinářské speciality. Jí a pijí se produkty kosmopolitního potravinářského průmyslu.

Lidé, historie, fosfát

Když v roce 1789 kapitán britské velrybářské lodi John Fearn ostrov objevil, byl plný palem a průzračné vody. Teď je vnitrozemí zdevastované vytěženými povrchovými doly na čistý fosfát z guána, hoří v nich odpadky na skládkách a místo rybářských loděk zůstávají na březích vybrakované vraky aut.

Podle statistik patří jeho obyvatelé k nejtlustším lidem planety.

Kdysi prosperující země, která byla nejprve britskou a poté německou kolonií, se topí v dluzích. Příběh velkých peněz začal roku 1968, kdy se ostrov osamostatnil. Dvě následující desetiletí vydělával obrovské peníze na vývozu čistého fosfátu.

Obyvatelé létali Boeningem, který patří státním aerolinkám, nakupovat na Havaj, na Guam a do Singapuru. Jenže roku 2000 přišel státní bankrot, protože fosfát byl vytěžen a obyvatelstvo neuvěřitelně plýtvalo i nadále. Na další desetiletí ekonomiku ostrova zachránily příjmy z uprchlického tábora, kam Australané umísťovali nelegální imigranty ze své země. Po jeho uzavření se bude nejspíš státní bankrot opakovat.

Plány na otevření dalších fosfátových dolů s odbytem do Austrálie a obří konzervárny tuňáků pro Čínu se zatím neuskutečnily.

Země proto není politicky stabilní. Průměrně jednou za rok se konají mimořádné volby a občas propuká násilí mezi příznivci bývalých a současných vlád.

Přírodní podmínky

Nauru zabírá plochu pouhých 21 km². Představu: takovou rozlohu zaujímají v Česku průměrná okresní města jako Jičín nebo Chomutov.

Kvůli poloze blízko rovníku je zde po celý rok horko a vlhko. Denní teploty stoupají na 26-35 stupňů Celsia, noční mírně klesají na 22-34 stupňů Celsia.

Počasí je na Nauru stabilní s výjimkou měsíců listopad, prosinec a leden, kdy pravidelně přichází monsuny a přinášejí silné deště.

Původní zvířena Nauru sestává z několik druhů mořských ptáků a jednoho zástupce zpěvného ptactva rákosníka naurského. Pro entomology je zajímavý hmyz, jehož mnoho druhů žije jen tady na ostrově. Volně žijící krysy, kočky, psy a prasata zavlekl do naurské přírody člověk.

Celý atol se nachází na vápencovém útesu, který strmě spadá do hloubky 2 kilometry pod mořskou hladinu. Je porostlý korály.

Na povrchu atolu je silná vrstva guána, což je trus mořských ptáků, který se za dlouhou dobu nashromáždil do mohutných vrstev. Vzhledem k tomu, že mořští ptáci se živí mořskými rybami, které v těle obsahují velké množství hořčíku a fosforu, jsou tyto látky z ptačích těl vylučovány trusem. Velké množství jedinců v ptačích koloniích pak způsobuje, že vrstvy jejich trusu relativně rychle přibývají. Dva největší producenti tohoto přírodního hnojiva bylo Nauru a Chile.

Na Nauru se nekontrolovaně těžil přírodní fosfát. Těžba zajistila jeden z největších hrubých domácích produktů na hlavu na celém světě. Pochybná finanční politika a zároveň drancování přírodního bohatství nakonec vedlo k současnému stavu - většina ostrova je neobyvatelná.
Zalesněné jsou pouze 2 kilometry čtvereční ostrova. Rostou zde kokosové palmy, fíkus, ibišek a mangrovník. Dřívější třešně, datle a mandloně byly vykáceny. Kromě stromů a keřů roste na pevné zemi šest desítek druhů dalších rostlin.

Doprava

Na ostrov létají pouze státní aerolinie Air Nauru. Kromě letů na okolní ostrovy je v provozu jediná mezinárodní linka do australského Brisbane. Let trvá čtyři a půl hodiny, nazpátek šest hodin. Mezipřistání je na Šalamounových ostrovech. Nauru Airlines občas pozastavuje plánované lety v důsledku nedostatku peněz na kerosin a údržbu.

Jiná osobní doprava než letecká se neprovozuje. Při odletu se platí daň 50 AUD.

Do přístawu Aiwo připlouvají jen nákladní lodě.

Na Nauru se jezdí vlevo. Na ostrově je postaveno 30 km silnic s dobrým povrchem. Okružní silnice podél pobřeží měří 19 km. Cesty do vnitrozemí jsou nezpevněné a vhodné pouze pro terénní či nákladní automobily.

Na ostrově neexistuje hromadná doprava ani půjčovna automobilů. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy. K dispozici bývá hotelový mikrobus s řidičem.
Běžně se jezdí stopem. Hotel může zajistil půjčení jízdního kola.

Kdo na ostrově žije?

Na Nauru se mluví anglicky a místním jazykem nauruština, kterou se domluví asi polovina obyvatel. To odpovídá faktu, že původních obyvatel žije na ostrově 58 %. Přistěhovalci jsou především Australané, Číňané a Vietnamci, kteří přijeli těžit fosfát.

Většina obyvatel jsou křesťané. Odhaduje se 57 % protestantů, 24 % římských katolíků, 5 % buddhistů a 7 % vyznavačů původního přírodního náboženství v čele s bohyní Eijebong.

V zemi je kvalitní zdravotní péče pouze pro běžné zdravotní problémy. Na Nauru jsou dvě nemocnice Nauru Phosphate Corporation Hospital a Nauru General Hospital. Lékaři předpokládají platbu za ošetření v hotovosti. Proto je nezbytně nutné před odjezdem si zaplatit kvalitní zdravotní pojištění platné pro Oceánii. Závažné případy se řeší leteckým transportem do Austrálie.

Průměrný věk dožití na Nauru je pouhých 62 let. Důvodem je obezita a souběžná cukrovka. Je to důsledek rychlého zbohatnutí obyvatelstva v 70. letech 20. století. Cukrovkou trpí třetina všech lidí na ostrově. Nadváhu má 97 % mužů a 93 % žen.

Jediný sport, který na Nauru kvete, je vzpírání. Vzpěračská asociace patří mezi nejúspěšnější v celém Commonwealthu.

Důležité kontakty

Telefony
Zdravotnická záchranná služba 111
Hasiči 112
Policie 110

Nauru nemá s Českou republikou uzavřeny žádné bilaterální smlouvy.

Diplomaticky zastupuje Nauru velvyslanectví Filipínské republiky, Senovážné náměstí 8, Praha 1. 

České velvyslanectví na Filipínách je pověřeno diplomatickou činností také pro Nauru. Sídlí v Manile, Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Avenue, Makati City.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Pamír highway motorkách: Češi procestovali sedmitisícové pohoří během dvou týdnů, teď chystají film

Pamír highway motorkách: Češi procestovali sedmitisícové pohoří během dvou týdnů, teď chystají film

ROZHOVOR David Otava a Vladimír Bedřich jsou dva nadšenci, kteří již několik let sdílejí lásku k cestování a motocyklům. Společně s dalšími kamarády podnikají nezapomenutelné cesty po celém světě. Jejich poslední výprava vedla do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Czechbus - veletrh Praha, Letňany 19.-21.11. 19.11.
CIBTM - veletrh Barcelona 19.-21.11. 19.11.
Norsko - diashow Praha, Malešický pivovar Přednáší Filip Vránek 19.11. 19:00
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 21.-23.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 21.-23.11. 21.11.
Irák a Írán - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Jindra a Daniel Dubských 21.11. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 22.-23.11. 22.11.

Diskuse

Ta informace o zedníkovi ... Kuba Turek, 19.11.2024 13:14, 7 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Andy, 19.11.2024 12:55, 7 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Michael Beranek, 19.11.2024 9:10, 7 příspěvků
nasrat@hovno.ch Lukas B., 19.11.2024 9:07, 1 příspěvek
Ta informace o zedníkovi ... Honza, 18.11.2024 18:45, 7 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Michael Beranek, 18.11.2024 12:45, 7 příspěvků
karl rezik petr wichnuk, 18.11.2024 11:45, 3 příspěvky
karl rezik karl rezik, 18.11.2024 11:41, 3 příspěvky
PTP PK, 18.11.2024 11:15, 7 příspěvků
INU Honza, 18.11.2024 8:37, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53
Bike sraz na Vysočině 2025 Horydoly , 29.10.2024 22:57
sezona výlovů Horydoly , 26.10.2024 23:13
Halloweenský virtuální běh Horydoly , 26.10.2024 0:44