Nemáš jiskru, sokolíku?!

Nemáš jiskru, sokolíku?!
Je třeba přitlačit.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Oheň. Od pradávna jeden z nejlepších přátel doma i na cestách. Když blesk usmažil prvního mamuta i s přilehlým přesličkovým hájem, došlo pračlověku, že to může být dobrý způsob úpravy potravy a že koprovka není až tak špatný nápad. A že to může hřát za temných a chladných nocí v jeskyních, kdy je svými těly nehřejí jejich družky, neboť jsou na pozdních lovech bobulí a tajemných bylin.

Nemáš jiskru, sokolíku?!
Už to chytlo!
Autor snímku René Kujan

Tak nějak vznikla lidská láska k ohni. A od té doby toužíme mít oheň k dispozici kdykoli a kdekoli. Alespoň my, zádveřníci, v anglickém originále outdoor-people.

Otestujeme společně několik méně tradičních způsobů, kterak hodit jiskrou, dštít oheň, chrlit plameny. Přednost samozřejmě dáme prostředkům co nejodolnějším, pokud možno živluvzdorným, především však vodě.

Dnes už v každé prodejně pro táborníky, každém army-shopu a dokonce i v nejrozšířenějších velkokapacitních samoobsluhách s outdoorovým vybavením narazíte na křesadlo. Vyzkoušeli jsme hned tři druhy.

Horydoly.czPřečtěte si také: Kapr pečený na ohníčku

Swedish army

Tím prvním byl praotec všech moderních křesadel - pravé švédské armádní křesadlo. Tyčinka magnéziové slitiny zatavená v umělohmotném držátku se šňůrkou. Na šňůrce někdy bývá připevněn plíšek s ostrými hranami, i když pravý švédský voják použije raději ostří své útočné dýky.

Křísnutím ostré hrany o magnéziovou tyčinku vzniká mohutné jiskroví, ježto má dle dostupných pramenů asi 3000 °C. Naším lékařským teploměrem o maximu 42 °C se však tento údaj nepodařilo potvrdit.

Nicméně jiskry nakřesané touto tyčinkou jsou schopny proniknout například smaltovým povrchem nádob, takže vyvinuté teploty budou určitě hodně vysoké.

Křesadlo lze přepravovat značně neurvale, namáčet dle libosti, zkrátka nechovat se k němu pěkně, aniž by to na jeho funkčnost mělo nějaký vliv.

Pro vytvoření jiskry je třeba vyvinout velký tlak, takže se nemusíte obávat ani nechtěného propálení batohu při přepravě a podobně. V křesadle tedy žádný problém nevzniká.

VIDEO K čemu je dobrý troud?

Co je ale alfou i omegou úspěšného rozdělání ohně, je troud. Pro zapálení ohně křesadlem je třeba určité zručnosti a zkušenosti. Při prvních pokusech jsme trávili dlouhé minuty křesáním krásných jisker, aniž bychom se dopracovali nějakého výsledku.

Dříve než vyrazíme na výpravu jen s křesadlem, je dobré mít vše vyzkoušeno. Nacvičit je třeba nejen samotné křesání, ale i odhad nejvhodnější vzdálenosti křesadla od troudu a přípravu samotného troudu.

Nejlepší zkušenosti máme ve středoevropských podmínkách s březovou kůrou rozmělněnou na jemné plátky. Ta má oproti trávě či drobným větvičkám výhodu, že je hořlavá i hned po dešti.

Prodejci uvádějí, že s jednou tyčinkou lze škrtnout až 12000krát. Po praktickém nácviku byste za ideálních podmínek měli být schopni rozdělat oheň do deseti křísnutí. Takže čistě teoreticky i s nějakým tím odpadem na trénink byste měli s jediným křesadlem rozdělat tisíc ohňů.

Originální švédské křesadlo.

No name

Další škrtátko, jež se nám dostalo do ruky, je bezejmenná replika švédského křesadla. Vypadá na chlup stejně, liší se jen plíšek. Ve funkci samotné tyčinky se nám nepodařilo zaznamenat žádný větší rozdíl.

Jen trochu méně jiskří. A rychleji ubývá. Viníkem je škrtací plíšek. Na rozdíl od originálu nemá ostré hrany, škrtání obstarávají jakési pilovité zoubky.

Celek funguje v zásadě identicky, jen s tím rozdílem, že zoubky z tyčinky při křesání odebírají mnohem více materiálu, aniž by to mělo nějaký zásadní vliv na rychlost nebo razanci rozdělání ohně. Z tohoto důvodu nám prostá ostrá hrana (v nouzi nůž, hrana lyže, horní hrana pilky, střep a pod.) přijde daleko vhodnější.

Napodobenina švédského armádního křesadla.

Firestarting Tool

Vytuněnou obdobu křesadla představuje americký ohňostrůjný přípravek s praktickým imperativem "Survive!"(Přežij!) na obalu.

Ke křesadlu, jež tvoří jen malou část, je připojen blok měkké magnéziové slitiny sloužící po nastrouhání drobných pilinek jako základní součást troudu. Z jedné strany téhle věcičky se ostrou hranou (součástí balení není žádný plíšek, bude třeba použít nůž) naškrábou piliny, z druhé strany použijeme zalisované křesátko k vytvoření prvotní jiskry.

Hromádka pilin se za vysoké teploty vznítí. Těch několik velmi horkých vteřin je dobré využít pro přisunutí dalšího troudu a postupně plamínek zvětšovat do velikosti ohně.

Zkušenosti jsou v podstatě stejné jako u křesadel švédského typu. Mít po ruce opravdu spolehlivý základ troudu je samozřejmě velmi praktické, je to však vykoupeno mnohonásobně menší použitelností.

Výrobce udává možnost rozdělání "až několika set ohňů." Zalisované křesadlo je v tomto případě velmi malé a při zmínce o řádu stovek hypotetických ohňů budí silné pochybnosti.

Firestarting tool v akci.

Waterproof safety matches

Jako bonbónek na závěr jsme neodolali vyzkoušet také voděodolné zápalky neznámého výrobce. Krabička je z běžného papíru, na tu se asi záruky ohledně odolnosti vůči jednoduché sloučenině vodíku a kyslíku nevztahují.

Škrtátko je pouze z jedné strany a navíc máme obavy, jak bude fungovat, až se krabička pod ním rozmočí.

Sirky mají červené hlavičky a ničím nebudí dojem, že by měly být něčím výjimečné. Za sucha chytají poněkud neochotně, ale spolehlivě. Ale po namočení krabičky se potvrzují naše nejhorší obavy.

Škrtátko při pokusech o zažehnutí plamene opouští zhusta původní místo na krabičce, aniž by to na sirky mělo jakýkoli účinek. Asi byste měli prázdnou krabičku přechovávat v nějakém vodotěsném obalu, zatímco sirky je možno přechovávat v kapse vašeho vodáckého neoprenu. Všechno to letí velkým obloukem do příkopu. Jednoznačný verdikt: Nebrat!

Pakliže suché, jsou voděodolné.

Orientační ceny

Švédské křesadlo a jeho napodobeniny: 150 – 450 Kč koupíte v e-shopu Hanibal

Firestarting tool: 280 – 350 Kč

Voděodolné sirky: 15 Kč

Horydoly.cz Jak tábořit na sněhu: Zimní stanování ve švýcarských Alpách

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

oheň
no, je to naopak velmi dobrý a zajímavý. Jasně v našich zeměpisných šířkách mám zapalovač, radši benzínovej. Jen bych ještě přopomněl - mám jich ještě pár doma - "ochotničeskije spičky", tedy z ruštiny "lovecké zápalky" z čeho jsou nevím, je to asi nějaká směs síry, fosforu či čeho, jsou delší než normální sirky, chytnou i mokré, pokud s nimi škrtneš o správnou podrážku a každá je extra zabalená (zavařená) do celofánu. Fungovaly opravdu dobře, teď po letech nevím zda ještě vydržely, musím je zas někdy zkusit. V.
  • Autor Vojta
  • Datum a čas 17.9.2010 09:10
Reaguj
Není to trochu zpozdilé v době plynu a benzínu v zapalovačích nebo piezo?
  • Autor JN
  • Datum a čas 16.9.2010 15:58
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Dobré rady na italskou dovolenou

Dobré rady na italskou dovolenou

Je cílem vaší dovolené Itálie? Na dálnicích se sami musíte hlásit a platit průjezd na speciálním webu. A také pozor, pokud máte řidičák méně než 3 roky. I na nemalé pokuty za žabky, pantofle... celý článek

Šetrný cestovní ruch v Kodani

Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Ježkovy voči: domácí výroba autostanu

Ježkovy voči: domácí výroba autostanu

JEŽKOVY VOČI Autostan - něco takového musíme mít také! Po letmém pohledu na rodinný rozpočet a rozměry sklepa zbývá jediné. Vyrobit si vlastní.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Exotické ptáctvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 16.8.-1.9. 16.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Heizhausfest - parní vlaky Německo, Chemnitz 23.-25.8. 23.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 27.8.-1.9. 27.8.
Čas na kolejích - fotovýstava Kroměříž, Dům kultury 2.-30.8. Fotografoval Pavel Ondrůj 30.8.
Route 66 - fotovýstava Mělník, Regionální muzem 9.7.-1.9. Fotografoval Ivo Drahorád 1.9.
Neprakta 100 - výstava Dvůr Králové nad Labem, ZOO 2.7.-1.9. 1.9.
Koloběžka na Islandu - diashow Jihlava, ZOO Přednáší Veronika Jiříčková 5.9. 17:00

Diskuse

INU Honza, 24.8.2024 9:10, 1 příspěvek
zabava Jan Kováč, 22.8.2024 16:23, 1 příspěvek
jazyky Honza, 22.8.2024 11:48, 7 příspěvků
INU Horydoly, 22.8.2024 11:47, 5 příspěvků
INU Honza, 22.8.2024 11:34, 5 příspěvků
Diky za rady Jirka, 19.8.2024 20:41, 5 příspěvků
jazyky Kuba Turek, 19.8.2024 15:29, 7 příspěvků
jazyky Lukas B., 19.8.2024 15:22, 7 příspěvků
jazyky PK, 19.8.2024 13:14, 7 příspěvků
INU Honza, 19.8.2024 12:00, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běží, má panenko! Horydoly , 23.8.2024 15:50
Letní Letná Horydoly , 17.8.2024 12:06
Kozí mejdan Horydoly , 15.8.2024 1:23
Pražský veletržní areál 2025 Horydoly , 14.8.2024 22:54
Běží, má panenko! Horydoly , 13.8.2024 15:14
I zrakově postižené děti ... Horydoly , 12.8.2024 16:53
Turistů ve středních Čech... Horydoly , 12.8.2024 9:47
MILT Congress 2024 Horydoly , 6.8.2024 16:12