Transsibiřská magistrála je nejdelší železnicí světa. Cestující se po ní dostane z Moskvy až na pobřeží Tichého oceánu. Je dlouhá 9 288 km, prochází územím 87 měst, 14 oblastí, 3 krajů, 1 autonomní oblasti, 1 autonomního okruhu, 2 republik a 2 kontinentů.
Základní kámen železnice byl položen nedaleko Vladivostoku 19. května 1891 na příkaz ruského cara Alexandra III. První úsek magistrály byl zprovozněn již v roce 1897, celá trať z Čeljabinska až k břehům Tichého oceánu byla uvedena do provozu v říjnu roku 1916, kdy byl dokončen i most přes řeku Amur.
Nehledě na rozvoj letecké a automobilové dopravy, má Transsibiřská magistrála i na počátku 21. století svoji strategickou úlohu v ekonomickém, dopravním a zásobovacím systému Ruska.
Česká výprava se vydá z Moskvy do Vladivostoku po trase legendární Transsibiřské magistrály.
Z Moskvy do Vladivostoku
Zastávky v největších městech – Jekatěrinburg, Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Chabarovsk a Vladivostok – využije k prezentacím a osobním setkáním s nejdůležitějšími hráči cestovního ruchu dané oblasti.
Na Rusech se dá vydělat
"Loni byli ruští hosté nejrychleji rostoucí skupinou zahraničních turistů v České republice. Přijelo jich o 34 % více než v roce 2006 a s počtem 321 000 ubytovaných se řadí na 5. místo po Německu, Velké Británii, Itálii a Spojených státech," zdůvodňuje roadshow ředitel vládní agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism Rostislav Vondruška.
"Ruští turisté zůstávají v Česku v průměru 5,3 dne, patří tedy k zahraničním turistům s nejdelšími pobyty. Navíc tady také nejvíce utrácejí – denně přes 5 500 Kč."
Dva vagóny na dva týdny
Více než devět tisíc kilometrů mezi Moskvou a Vladivostokem zdolají čeští zástupci během dvou týdnů. Na cestu vyrazí 14. června a ke břehům Tichého oceánu doputují 28. června.
K dispozici budou mít dva železniční vagony, které budou podle speciálně sestaveného jízdního řádu připojovány k pravidelným spojům Ruské železnice. Salonní a lůžkovou část soupravy obsadí kromě zástupců Velvyslanectví ČR v Ruské federaci, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a agentury CzechTourism také čeští muzikanti a kuchaři.
Ve městech, kde se delegace zastaví, budou na její přítomnost upozorňovat maskoti v kostýmech českého lva a ruského medvěda. Tato zvířata výmluvně symbolizují obě země a jsou také součástí výročního loga připomínajícího desetileté působení agentury CzechTourism v Rusku.
Výroční logo se objeví na všech propagačních materiálech a v inzerci související s transsibiřskou roadshow.
Rusko je obrovská země
Proč sází CzechTourism na úspěch neobvykle pojaté kampaně vysvětluje ředitelka moskevského zahraničního zastoupení Helena Svobodová: "Rusko je obrovská země zahlcená reklamou lákající ruské turisty snad do všech koutů světa. Dominují v nich turistické velmoci jako jsou Egypt, Řecko, Turecko, Tunis nebo Čína. Pouhé odvysílání reklamních spotů či umístění billboardů v centrálních regionech Ruska by tak nemělo příliš velký efekt."