Český rybář středního věku František, nejspíš taťka od rodiny, mi ukazuje na obrázcích na zdi, jaké ryby se v místních vodách loví.
"Včera jsem chytil rejnoka, teď hodně táhnou makrely. Nejmenší míra je 40 cm, ale lovíme ryby mezi 80 a 160 centimetry." Nejsem rybářka, ale při jeho klukovském nadšení se jí skoro začínám stávat.
Pohodlí pro rybáře
"Nejhorší je cesta autobusem. Do Norska jedeme jeden a půl dne. Lepší by to bylo letadlem." Pokyvuji hlavou, protože já jsme letěla a trvalo to jen dvě hodiny.
Žasnu nad servisem, který poskytuje sportovním rybářům základna Angelamfi Grefsnesvågen. Lodě, se kterými rybáři vyjíždějí do fjordu, jsou vybaveny echoloty a GPS. Nevyžaduje se žádná předchozí zkušenost s říděním lodě ani kapitánské zkoušky. Každý příchozí je na místě proškolený. V místní filetárně je k dispozici vše, co je potřeba na zpracování ryb a zamražení.
Chlapi večer pečou svůj úlovek venku na grilu. Ráno vyjíždějí na vodu. "Manželky nám doma navařily, s jídlem starost nemáme." Chápu dobře. Tohle je chlapská záležitost. "A pošlete mi fotku," prosí František. "Já tu nemám foťák, jenom rybařím, na nic jiného není čas." Tak nadšené chlapi stojí za to vidět.
Angelamfi Grefsnesvågen na ostrově Hitra
Rybaří se ve fjordu Norského moře (Norskehavet) je okrajové moře Atlantského oceánu. Rozkládá se mezi Norskem, Islandem, souostrovím Špicberky a ostrovem Jan Mayen.
Rybaření z loděk je možné i za nepříznivého počasí a silného větru nad Atlantikem, protože břehy jsou vysoké a fjord není příliš široký. V nejširším místě měří 350 metrů. Za dobrého počasí lze vyplout z fjordu na okraj moře mezi menší ostrůvky. Fjord je z obou stran otevřený do moře a ryby jím mohou bez problémů proplouvat.
Cesta lodí na okraj fjordu trvá z rybářské základny na jednu stranu půl hodiny a na druhou čtvrt hodiny. K dispozici je jedenatřicet lodí různého výkonu, rychlosti a komfortu.
Nejčastěji používaná loď v půjčovně je Skjaergardsjeep Midwest pro čtyři osoby.
Délka: 5,2 m
Palivo: 2 x 25 l
Motor: 25 nebo 40 HP
Navigace: echolot a GPS
Počet osob: max. 4
V ceně jsou daně. Palivo se platí zvlášť.
Zájezdy z Čech za norskými rybami
Na norskou rybářskou základnu Angelamfi Grefsnesvågen pořádá zájezdy česká cestovní kancelář Periscope Skandinávie za ceny okolo osmnácti tisíc korun na týden. V ceně je doprava, půjčovné prutů, ubytování a odvezení zmraženého úlovku. Zbytek služeb lze doobjednat předem, nebo až na místě.
Podobné ceny a podmínky platí i v ostatních českých cestovních kancelářích a agenturách, které nabízejí rybaření v Norsku. Ušetřit nelze ani pomocí internetu, nebo vlastní dopravy, protože množstevní slevy cestovek jsou výhodnější.