Bavlněná vložka OCK
hmotnost: 260 g
rozměry: 205 x 85 cm
orientační cena: 10 €
Fleecová vložka Sea To Summit
hmotnost: 660 g
rozměry: 205 x 75 (x 50 cm)
orientační cena: 1000 Kč
Návleky – výrobce neuveden
hmotnost: 400 g
rozměry: 35 x 35 cm
orientační cena: 200 Kč
Vyzkoušeno na vlastní kůži: Ve spacáku s původním extrémem do –25° C docílíme veškerými úpravami téměř snadné přežití v –40° C.
I my jsme si mysleli, že vytuněný spacák už nemožno dále zlepšovat, leč ukázalo se, že opak je pravdou. Pokrok nezastavíš, jak pravil klasik. A ani stárnutí, postupující pohodlnost a lenost, dodáváme my. Spacák proto uděláme ještě příjemnějším místem k žití a hlavně – k přežití. V podmínkách, kde by zhynuli i sobi.
VLOŽKA DO SPACÁKU
Celkové teplotní limity spacáku může zvednout dobrá vložka. Do spacáku. Kulturní vložka celé výpravě také prospěje, může krátkodobě i zahřát, leč její opakované použití nesetkává se většinou s pochopením.
S vložkami do spacáku se takříkajíc roztrhl outdoorový pytel a my na trhu můžeme vybírat z vložek tenkých, tlustých, z materiálů přírodních i syntetických. Hlavní kritéria pro výběr vhodné vložky jsou dvě – hmotnost (a velikost po sbalení) a tepelně izolační vlastnosti. Rozměry samotné vložky vynecháme; výrobci většinou nabízejí univerzální velikost. Snad poněkud více relevantní je ještě její tvar dle používaného spacáku – hranatá vložka do „dekáčů“, mumiová do spacáků mumiáků. V nouzi jsme ale tyto typy i vzájemně kombinovali, a to bez větších problémů.
Zapomínat nesmíme ani na hygienický aspekt používání vložky. Spacák budeme muset prát méně často, stačí vyprat vložku, a propůjčíme tak jeho vláknům, popř. peří vyšší životnost.
Náš dlouhodobý test prodělaly a prospaly dva různé typy vložek. Jedna hranatá z přírodních materiálů, jedna extrémně teplá fleecová.
Přírodnina
Běžné spacáky mají bohužel většinou tu nevýhodu, že i jejich vnitřní vrstva je vyrobená z jemného syntetického materiálu, který se na spáče začne nepříjemně lepit a i na dotek nepůsobí zrovna přesvědčivě. Jinak je tomu u přírodních materiálů, nebo alespoň u materiálů s jejich převažujícím poměrem (bavlny nebo hedvábí). Na dotek jsou to tkaniny jemné, příjemné, hýčkající spáče po celou noc. Každý, kdo někdy vyzkoušel spát v takovém spacáku, vám potvrdí, že na tom něco je. I když pro to třeba nebude znát vědecké zdůvodnění.
Vložky z přírodních materiálů jsou většinou velmi lehké a dají se sbalit do příjemně malých objemů. Na druhou stranu je pravda, že jejich izolační vlastnosti mají své limity. Můžete je ale prát dle libosti a na rozdíl od syntetiky můžete směle použít i aviváž.
Syntetika
Fleeceová vložka má tvar celorozepínací mumie, umožňuje tak pohodlnější přístup. Její tepelně izolační vlastnosti jsou opravdu neskonalé. A velmi zhruba lze tvrdit, že zvedne tepelné limity spacího pytle přibližně dvakrát více než vložka předchozí (jde ale o značně individuální záležitost). Její největší nevýhodou je to, že sbalená se velikostí v podstatě vyrovná letnímu spacímu pytli. To ale nemusí být vždy na závadu – v nouzi lze totiž použít i samostatně místo spacího pytle. Ať už je to v nenáročných podmínkách teplejších krajů, nebo na horské chatě či v hostelech, kde po vás chtějí vlastní prostěradlo nebo pytel.
ZATEPLOVACÍ NÁVLEKY NA NOHY
I takovou věc lze pořídit v obchodech s outdoorovým vybavením. Většinou vám budou obchodníci nabízet lehoučké péřové modely světoznámých značek s cenou kolem tisíce korun za pár. My jsme pro test zvolili levnější model z vojenského výprodeje.
Návleky jsou velmi jednoduchého střihu a použitý materiál tvoří zvenku i zevnitř syntetika. Plněné jsou dutým vláknem. Má sice trochu horší izolační vlastnosti při vyšší hmotnosti než peří, ale zato jej můžete bezproblémově prát. Při hmotnosti 400 gramů na pár si zmíněné nevýhody nejspíše ani nevšimnete. A navíc se návleky pohodlně vejdou do obalu ke spacáku.
Nožní návleky se používají na ponožky a za chladných nocí vás uchrání syndromu studených nohou. Lze je nosit do spacáku na noc, ale i jako „přezůvky“ do stanu nebo bivaku. Někdo dá přednost vyššímu komfortu (hlavně věčně zmrzlým přítelkyním se mohou nožními návleky zavděčit jinak drsní outdooroví mužové), někdo raději bude uvažovat minimalisticky a vezme si s sebou jen to opravdu nejnutnější. Každá izolace navíc může ale v extrémních případech doslova zachraňovat lidské životy.