Inspirací českého závodu se staly podobné akce, konané od 80. a 90. let ve Velké Británii a Německu. Stejně tak jako při zahraničních závodech, vyznačuje se i Poděbradka Bike Adventure několika základními charakteristikami:
- Bike Adventure je závod dvojic. Mužských, ženských či smíšených. Znamená to, že celý závod musí pár absolvovat společně a že si tedy musejí oba partneři navzájem vyhovovat – fyzicky i psychicky. Pro úspěch v závodě není nic horšího, než když oba jezdci začnou v průběhu závodu bojovat proti sobě. Populární jsou zejména kategorie mixů, start na této akci bývá totiž oblíbenou zkouškou partnerské soudržnosti.
- Bike Adventure je závod dvoudenní. Nestačí tedy makat první den a v cíli padnout vysílením, je třeba nastoupit na start i druhý den závodu a vybojovanou pozici z první etapy pokud možno udržet nebo ještě zlepšit. Do celkového výsledku se počítají oba dny dohromady.
- Bike Adventure je závod, kde si každý volí trasu sám podle svých možností a schopností. Účastníky tedy neodrazuje předepsaná vzdálenost, kterou by měli ujet, ani se nemusejí strkat v dlouhém hadu cyklistů jedoucích na společné trati. Před závodem obdrží každá dvojice turistickou mapu a souřadnice kontrolních stanovišť, která jsou vytyčena v terénu. Každé stanoviště má určitou bodovou hodnotu a záleží jen na vlastním rozhodnutí závodníků, které stanoviště objedou, aby se stihli vrátit do cíle v předepsaném časovém limitu. A právě to je další charakteristikou závodu.
- Bike Adventure je přístupná všem zájemcům – trénovaným sportovcům i nadšeným amatérům. Každý si dokáže najít svou ideální variantu, která mu nejlépe sedne jak z pohledu délky trati, tak i obtížnosti volby postupů mezi stanovišti. Mnozí účastníci si na této akci také splní tajný sen porazit své týmové kolegy, kteří jsou na běžných maratonech k neporažení. Ale tady, především díky nutnosti zvolit si tu nejvhodnější kombinaci stanovišť a stihnout časový limit, se jim to může podařit. A právě týmová soutěživost je dalším typickým rysem Bike Adventure.
Závod se pojede o víkendu na přelomu července a srpna. Po Krušných horách, údolí Střely a CHKO Ždárské vrchy přichází na řadu Lužické hory „Jsou svou bohatou sítí kvalitních lesních cest a silnic s minimálním provozem pro náš závod ideálním prostředím,“ říká za organizátory akce Markéta Novotná z Univerzitního sportovního klubu Praha (USK). „Po půlročním vyjednávání s orgány státní ochrany přírody o podmínkách pořádání máme definitivní rozhodnutí. Centrum závodu bude poblíž areálu Mařenka u obce Mařenice. Závodníci se mohou těšit na kopce, hluboké lužické lesy i malebné podhorské vesničky,“ láká Markéta Novotná.
Pořadatelé měli nachystané dvě varianty – původní s centrem v areálu Mařenka u obce Mařenice, kdy by tratě vedly územím Lužických hor, a náhradní centrum na místě bývalého vojenského letiště Ralsko – Hradčany. V Bike Adventure si na rozdíl od běžných cyklomaratonů účastníci volí trasu sami, a to tak, aby v určeném časovém limitu objeli co nejvíce kontrolních stanovišť a získali maximum bodů. Postup mezi stanovišti si určují podle turistické mapy, vycházet ale musejí také podle vlastních fyzických možností.
Bike Adventure umožňuje účast jak výborně trénovaným cyklistům, tak i hobby jezdcům, kteří sice navštíví jen pár kontrol, ale o to více si užívají pohyb na kole a poznávání krajiny. Ve své podstatě se tedy jedná také o jiným způsobem organizovanou formu cykloturistiky. Bike Adventure se jede ve dvojicích, společné plánování postupu a překonávání únavy zážitky ze závodu ještě posiluje.
Na rozdíl od maratonů se na Bike Adventure startuje intervalově, takže nehrozí ani žádné zácpy na startu a, jelikož si každá dvojice určuje vlastní postup, nedochází k nežádoucí kumulaci cyklistů v terénu. Novinkou letošního ročníku bude účast několika předních českých sportovců. Nový partner závodu Craft, připravuje start vlastního týmu, který bude tvořen právě sportovci, které sponzoruje. Na startu by se tak měl objevit např. mistr světa v lyžování Martin Koukal nebo vynikající český horolezec Radek Jaroš.