Trasa
Cesta je vhodná pro cykloturistiku. Starší lidé i školní děti ho zvládnou za den, sportovní cyklisté za pár hodin. Měří okolo padesáti kilometrů.
Doprava
Turnov má dobré železniční spojení s celou Českou republikou. Železničáři na zdejších tratích ovšem nejsou vlídní a množství cyklistů se často do vlaku nedostane. Turnov je také propojený s Jizerskými horami a Českým rájem hustou sítí cyklobusů. Pokud jedete autem, budete mít potíže s parkováním v centru města. Parkovací místa jsou buď placená, nebo obsazená.
Doporučené vybavení
Vzhledem ke kvalitě silnic, které nejsou v úplném pořádku, doporučujeme trekingové kolo. Helmu, cyklorukavičky, pití a lepící soupravu lze jenom doporučit.
Pro cykloturisty je Český ráj ideální oblastí. Množství vedlejších silnic nabízí možnost vyhnout se nejfrekventovanějším komunikacím. Při výletech je však třeba respektovat omezení ve skalních městech, zdaleka ne všechny trasy určené pěším turistům jsou přístupné i cyklistům.
Padesátikilometrový okruh
Tahle cyklotrasa měří asi padesát kilometrů a celou ji můžete projet po modré cykloznačce. Vyrážíte z nádraží v Turnově a pokračujeme po silnici přes Kalužník do Kacanov.
Tam odbočujete na modrou cykloznačku směrem na Olešnici, Mlýnici a Skokový. Po několika kilometrech zastavujete v Žehrově. Chvíli odpočíváte a zpět zpátky do sedla, směr Příhrazy. Stále se držíte modré cykloznačky, která vás zavádí pod severní svahy vrcholu Mužský až do Olšiny.
V Dnebohu nad sebou vidíte Drábské světničky a za sebou máte patnáct kilometrů trasy. Pokračujete Zásadkou a před obcí Boseň odbočíte na lesní cestu a šlapete do kopce.
Valečov nechejte na jindy
Míjíte odbočku na hrad Valečov, kam se podíváte snad příště, a pokračujete do Nové Vsi. Když sjíždíte na lesní cestu, která vede kolem Komárovského rybníka do Srbska, máte v nohou příjemných dvacet kilometrů.
Vracíte se zpět na silnici a jedete přes les asi čtyři kilometry na hrad Kost. Ten už nevynecháváte. Kromě prohlídky středověké pevnosti si tady asi odpočinete a poobědváte v některé ze zdejších hospod. Často se tu konají rytířská klání, sokolnické a akce a podobné šlechtické zábavy.
Nahoru a dolů
Jste odpočatí, takže vám nevadí prudké stoupání do obce Podkost. Stále se držíte modré cykloznačky, u Semtínské lípy odbočíte na Libošovice a sjíždíte přes Pleskoty silničkou do údolí Žehrovky.
Dopřejete si krátkou zastávku u Věžického rybníka a zavzpomínáte na oblíbený film Jak dostat tatínka do polepšovny.
Booking.com
Trosky stále uchvacují
Po chvíli pokračujete po jeho severním okraji a do Želejova a Troskovic. Pokud máte dost času, měli byste vyjet nebo vytlačit prudký kopec k hradní bráně a navštívit hrad. Pohled z jeho věží na Český ráj je uchvacující.
Kolem Hrubé Skály
Po hodince jste už zase v sedle a relaxujete. Do Borku se totiž nemusí moc šlapat, cesta klesá až k říčce Libuňce. Dál jedete souběžně s jejím tokem a míjíte tak návrší Hruboskalské plošiny. I když by vás to lákalo, dáváte přednost spodní cestě, která je méně náročná a zajímavých scenérií nabízí dost a dost.
Horní cestu do Turnova prozkoumáte příště, je součástí další cyklotrasy s názvem Skalákem. Trasa pokračuje kolem Rokytnického rybníka do Doubravice. Zajíždíte až pod Hrubou Skálu, kde odbočíte doprava o něco dřív, než silnice začne prudce stoupat. Projíždíte kouzelnou skalní oblastí a následujete cyklostezku do Sedmihorek. Odtud už je to jen pět kilometrů přes Pelešany zpět do Turnova.