Knihu koupíte u vydavatele Cykloknihy a v běžné knihkupecké síti.
Verdikt Horydoly
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Cyklocestovatelé Lucie Kovaříková a Michal Jon píší své knihy stylem vesnického učitele.
Z řad zcestovalých vzdělanců se na stará kolena stávají průvodci poznávacích cestovních kanceláří. Poté se ještě vrhnou na psaní průvodcovské literatury.
V jejich dílkách bývá cítit školometské uvažování, úzkostlivou korektnost, občas v nich procitne kantor, který vyžívá se v jednotlivostech a zároveň se snaží předvést své encyklopedické znalosti.
Mnoha čtenářům to vyhovuje. Při čtení knižních průvodců se cítí jako v základní škole, kde to dobře znají.
Nic proti tomu. Jen je nutné mít na paměti, že na průvodce tohoto typu nelze klást příliš vysoká informační, literární ani obrazová měřítka. Nabízejí totiž spíše jednoduché zábavné čtení.
Tak je tomu i s nejnovější publikací cyklistické dvojice Lucie Kovaříková - Michal Jon.
Oba se nejprve proslavili cestou kolem světa, kterou na kole absolvovali jako druzí Češi. Tři díly cestopisu, který psali a vydávali již na cestě, se zlepšovaly kus od kusu. Učili se psát doslova za jízdy.
Další jejich výraznou knihou cestopis popisující cyklistickou výpravu po Evropě s velkým psem ve vozíku zapřeženým za kolem. Naučili se trochu fotit a jejich editor je naučil úspornosti při psaní.
Zkušenosti obou cyklonadšenců a zároveň vydavatele specializovaného na cyklistiku se zúročily v nejnovějším průvodci Cyklostezky Evropy. Má podtitulek Pohodově na kole - téměř po rovině.
Autoři v něm evidentně čerpají ze svých cest, které absolvují jako průvodci cestovní kanceláře při cykloturistických zájezdech. Doporučují čtenářům nenáročné výlety, které lze pospojovat do týdenních putování.
Významné cyklostezky jsou posbírané, oproti očekávání z názvu publikace, jen ve středozápadní Evropě - Německu, Itálii, Rakousku a Švýcarsku. Však také kniha vyšla s podporou německé centrály cestovního ruchu, která propaguje tuto velkou zemi mezi zahraničními turisty.
Každá cyklostezka je nejprve charakterizovaná několika společnými údaji (délka, povrch, internetové odkazy, nejzajímavější místa), poté ji pár větami autoři ohodnotí a přidají osobní tip na nejlepší směr jízdy, případně výjimečné úseky. Tyto základní informace doplňuje zhruba načrnuté schema cyklostezky.
Pak následuje na několika stránkách mix vlastních zážitků, upozornění na turistické zajímavosti po trase a fotografií z cyklistických výletů. Častým motivem na snímcích je kolo opřené o lavičku nebo kandelábr, případně zadek cyklisty, kterého fotí jeho kolega či kolegyně za jízdy. Zbytek jsou standardní turistické záběry hradů, zámků, měst a jezer. Nic moc zajímavého na fotografiích nehledejte, ale jako pozvánka na cestu jsou dostatečné.
Kdo si publikaci Cyklostezky Evropy koupí nebo dostane jako dárek, určitě ho přepadne chuť někam vyrazit na kole. Nejlépe se stanem a spacákem na nosiči.
Po přečtení je ovšem nutné vyrazit do knihkupectví znovu. Inspiraci totiž sice máme, ale potřebujeme ještě opravdové průvodce a mapy. V nich vyčteme, co nás na cestě čeká, kudy pojedeme, kde přespíme a co stojí za prohlídku.
Plzeň, Cykloknihy 2010. Orientační cena 380 Kč. Vázané.